
Banki oferują różnego rodzaju produkty oszczędnościowe i lokaty. Wśród nich pojawiła się m.in. lokata rentierska. W tym artykule weźmiemy ją pod lupę. Sprawdzimy, co to jest lokata rentierska, do kogo jest skierowana oraz na czym ona polega. To produkt bankowy dla niewielkiej liczby osób, które dysponują większym kapitałem. Zapraszamy do jego analizy.
Spis treści:
Lokata rentierska – co to?
Co to znaczy lokata rentierska? Definicja tego produktu wskazuje na to, że to długoterminowy depozyt bankowy. Osoby wpłacające środki na tego typu lokatę mogą liczyć na regularną wypłatę odsetek, zamiast na ich kapitalizację. Dzięki temu otrzymuje się regularne wpływy środków z posiadanego kapitału, tworząc dochód pasywny. Tym m.in. różni się standardowa lokata bankowa oraz produktu rentierskiego.
Dla kogo jest lokata rentierska? Co do zasady ten produkt bankowy skierowany jest do grona osób, które posiadają większy kapitał. Ten powinien wynosić minimum 100 000 złotych. To dobry wybór m.in. dla osób, który w krótkim czasie otrzymały duże środki finansowe i nie potrzebują ich w danym momencie. Może to być m.in. sprzedaż nieruchomości, otrzymanie spadku czy też sprzedaż firmy lub drogocennych aktywów.
Lokatę tego typu można założyć na minimum 12 miesięcy. Przy wyborze lokaty rentierskiej należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, które mogą różnić się w zależności od oferty banku. Mowa przede wszystkim o:
- kwocie minimalnej wpłacanej na lokatę;
- długości trwania umowy;
- częstotliwości wypłaty odsetek (np. co miesiąc, dwa miesiące, sześć miesięcy);
- dodatkowe koszty/produkty związane z lokatą;
- opłaty związane z ewentualnym przedterminowym zakończeniem lokaty.
Lokata rentierska – na czym polega?
W dużym skrócie lokata rentierska klasyfikowana jest jako swojego rodzaju pożyczka dla banku. Osoba posiadają znaczny kapitał lokuje środki na określony okres czasu. To minimum 12 miesięcy, jednak banki z reguły oferują ją w modelu 18. lub 36. miesięcy. Po ulokowaniu kapitału osoba posiadająca kapitał otrzymuje wynagrodzenie w postaci odsetek przelewanych na wskazane przez nią konto. Tym samym nie następuje klasyczna kapitalizacja, którą obserwuje się przy innych lokatach terminowych.
Lokata rentierska – oprocentowanie
Jaka jest najlepsza lokata rentierska? Aby ją znaleźć, warto zapoznać się z ofertą popularnych i renomowanych banków w Polsce. Produkt ten może różnić się oprocentowaniem, co przekłada się na realne zyski. Im wyższy procent lokaty rentierskiej, tym wyższe wynagrodzenie otrzymuje się w postaci naliczanych odsetek. Należy jednak liczyć się z tym, że oprocentowanie nominalne tego produktu będzie wyraźnie niższe, niż w przypadku wielu innych produktów bankowych. Z drugiej strony ulokowanie dużego kapitału pozwala na szybkie osiąganie odpowiednio wyższych zysków. Przy analizie dostępnych wariantów warto zapoznać się z aktualnymi ofertami banków czy też skorzystać ze sprawdzonego kalkulatora online.
Czy lokata rentierska jest bezpieczna?
Wiesz już, co znaczy lokata rentierska. Zastanówmy się nad tym, czy to bezpieczny sposób lokowania środków finansowych. Jak to wygląda w praktyce? Lokata rentierska w banku jest bezpieczna, ponieważ produkt ten objęty jest Bankowym Funduszem Gwarancyjnym oraz gwarancją Komisji Nadzoru Finansowego. Nieco inaczej wygląda to w przypadku lokat rentierskich w parabankach, dlatego odradzamy korzystanie z ich usług. Znacznie zwiększa to ryzyko utraty oszczędności. W przypadku pełnoprawnego banku ryzyko jest znikome.
Do tego lokowanie środków na lokacie rentierskiej jest pewniejsze i bezpieczniejsze od inwestowania na giełdzie. Choć nie możemy liczyć na spektakularne zyski, to jednak ograniczamy ryzyko i gwarantujemy sobie spokój i bezpieczeństwo. Na lokacie można ulokować nawet miliony złotych. Zawsze można posiadać wiele lokat rentierskich w jednym czasie. Ten produkt bankowy dopiero zyskuje na popularności w Polsce.
Komentarze i opinie użytkowników