Czym jest lokata progresywna i na czym polega?

Czym jest lokata progresywna i na czym polega?

Osoby posiadające nadwyżki gotówki szukają sposobu na to, aby zabezpieczyć ją przed inflacją i w miarę możliwości powiększyć swój kapitał. Tak naprawdę oszczędzanie można zacząć od małych kwot. Jedną z możliwości w ramach ochrony kapitału są lokaty progresywne. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest lokata progresywna, na czym ona polega oraz czy się opłaca.

Lokata progresywna – co to?

Co do zasady lokata bankowa to produkt bankowy, w ramach którego wpłaca się środki na określony procent. Te w czasie obowiązywania lokaty rosną o podany wskaźnik. W ten sposób można minimalizować negatywny wpływ inflacji na nasze oszczędności, a przy sprzyjających okolicznościach nawet je powiększyć.

Jednym z rodzajów jest lokata progresywna. To lokata, w ramach której oprocentowanie rośnie wraz z każdą kapitalizacją odsetek. Oznacza to, że im dłużej utrzymuje się środki na lokacie, tym bardziej oddziałuje procent składany i oszczędności rosną w wyższym tempie. Pieniądze można wypłacić już po pierwszej kapitalizacji, jednak nie należy oczekiwać zbyt dużych wzrostów.

Na czym polega lokata progresywna?

Wiesz już, jaka jest definicja lokat progresywnych. Sprawdźmy, na czym dokładnie one polegają. Zazwyczaj te produkty bankowe oferowane są na dłuższy czas, w tym m.in. na 12, 18 lub 24 miesiące. Lokata progresywna składa się z kilku okresów rozliczeniowych (liczonych np. w kwartałach czy półroczach). Na koniec każdego z nich następuje kapitalizacja odsetek, które dopisywane są do stanu konta i w kolejnej kapitalizacji kwota jest wyższa. Największe korzyści osiąga się, jeżeli środki na lokacie progresywnej pozostaną do samego końca. Jest to związane z tym, że w początkowym okresie proponowane jest niższe oprocentowanie, niż w przypadku standardowych lokat bankowych.

Lokata progresywna czy standardowa?

Tak naprawdę każdy typ lokaty ma swoje plusy i minusy. Lokata progresywna wskazana jest osobom, które nie mają pewności, czy utrzymają środki przez cały okres trwania umowy. Wówczas można je wycofać i skorzystać z odsetek po kapitalizacji. Pod tym względem to bardziej elastyczny produkt. Lokata standardowa oferuje jednak wyższe oprocentowanie, co daje większe profity. Pod warunkiem jednak, że środki pozostaną nietknięte przez cały okres trwania umowy. Na dłuższy okres polecana jest lokata standardowa. Przy potencjale szybszej wypłaty warto rozważyć umieszczenie pieniędzy na lokacie progresywnej.

Lokata progresywna – czy się opłaca?

Wiesz już, co to znaczy lokata progresywna. Czy to się w ogóle opłaca? Z pewnością jest to rozwiązanie, dzięki któremu można zabezpieczyć kapitał przed negatywnym wpływem inflacji. Ponadto ten typ lokaty jest względnie elastyczny, dzięki czemu można wcześniej wypłacić środki bez utraty odsetek. Lokata progresywna może opłacać się także w dłuższej perspektywie, gdzie gromadzone odsetki będą dalej na siebie pracowały. Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z tego produktu, warto skonsultować się ze specjalistą.

Przy okazji sprawdź nasz artykuł: lokata a konto oszczędnościowe, w którym wskazaliśmy na podobieństwa i różnice pomiędzy nimi. Pod kątem oszczędzania pisaliśmy również o tym, czym jest oprocentowanie nominalne. Warto posiadać taką wiedzę i świadomie zarządzać zgromadzonym kapitałem.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!