Leasing na samochód - jak wygląda?

Leasing na samochód - jak wygląda?

Leasing to popularna forma finansowania zakupu samochodu. Dzięki temu koszt można rozłożyć w czasie, jednak użytkowanie pojazdu następuje już w momencie uruchomienia leasingu. W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie kluczowe informacje na temat tego, jak działa leasing na auto, z jakimi kosztami się wiążę i ile trwa.

Na czym polega leasing samochodu?

Co to jest leasing samochodu? W dużym skrócie jest to forma finansowania zakupu/wypożyczenia pojazdu. Jego podstawą jest umowa cywilnoprawna. Stronami tej umowy jest leasingobiorca (osoba/podmiot korzystający z auta) oraz leasingodawca (firma finansująca zakup/wypożyczenie pojazdu). Zgodnie z klasyfikacją polskiego prawa jest to umowa nazwana. Jej przedmiotem jest czasowe użytkowanie pojazdu na warunkach określonych w kontrakcie i zaakceptowanych przez obie strony. Umowa reguluje m.in. wysokość wpłaty początkowej, kwoty wykupu, rat miesięcznych, czas trwania finansowania, a także prawa i obowiązki obu stron.

Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje leasingu na auto:

  • leasing operacyjny;
  • leasing finansowy.

Leasing operacyjny to usługa, w ramach której przedsiębiorca wynajmuje pojazd od leasingodawcy na określony czas. W trakcie trwania umowy faktycznym właścicielem auta pozostaje leasingodawca. Jak działa leasing samochodu tego typu? Przedsiębiorca wpłaca opłatę wstępną, czyli tzw. czynsz inicjalny. Następnie na podstawie umowy opłaca miesięczną ratę leasingu. Na zakończenie trwania umowy przedsiębiorca może zdecydować się na wykup pojazdu na własność (za proc. jego wartości lub określoną w umowie kwotę) lub też na zrzeczenie się prawa do wykupu. Zazwyczaj jednak przedsiębiorcy finalizują transakcję nawet wtedy, gdy nie chcą korzystać dalej z auta. Później mogą je sprzedać, co jest bardziej opłacalne. Warto również zwrócić uwagę na to, że w ramach leasingu operacyjnego użytkownik pojazdu nie może dokonywać odpisów amortyzacyjnych, więc nie wlicza ich do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Leasing finansowy to rozwiązanie, w ramach którego samochód od razu wliczany jest do majątku leasingobiorcy, dzięki czemu może on robić odpisy amortyzacyjne. Pomimo tego właścicielem pojazdu do momentu jego spłaty pozostaje instytucja finansująca jego zakup. Własność przechodzi na leasingobiorcę dopiero w momencie zapłacenia ostatniej raty zgodnie z umową.

Ile kosztuje leasing samochodu?

Wiesz, co to znaczy auto w leasingu. Zanim dowiesz się, jak wziąć auto w leasing, warto wiedzieć, z jakimi kosztami się to wiąże. Wpływ na całkowity kosz tej usługi ma kilka czynników. Należy również pamiętać o tym, że instytucje finansujące mają swoje standardy i oferty, dlatego leasing w wybranych z nich może różnić się pod względem kosztów i warunków, które należy spełnić.

Pierwszym ponoszonym przez leasingobiorcę kosztem jest tzw. czynsz inicjalny. To opłata wstępna, którą wpłaca się jako wkład własny w samochód. Kwota ta nie podlega zwrotowi niezależnie od tego, czy na zakończenie umowy przedsiębiorca zdecyduje się na wykupienie pojazdu, czy też nie. W zależności od warunków danej instytucji czynsz inicjalny wynosi od 0% do 45% wartości pojazdu. Z reguły ustalana jest jego minimalna i maksymalna wysokość. Zależy to m.in. od zdolności finansowej i leasingowej wnioskującej osoby/podmiotu. Należy jednocześnie pamiętać, że im wyższa kwota wstępna, tym niższe raty miesięczne i tym samym całkowite koszty leasingu.

Jak już wspomniano, w ramach leasingu opłaca się miesięczne raty. Ustalane są one na podstawie oprocentowania leasingu, długości trwania umowy, wysokości wpłaty własnej, wysokości ustalonej kwoty wykupu oraz wartości pojazdu w momencie podpisywania umowy.

Kolejnym kosztem jest kwota wykupu pojazdu na zakończenie umowy. Ta ustalana jest procentowo lub kwotowo. Brak jej zapłaty skutkuje zrzeczeniem się praw do pojazdu. Z punktu widzenia leasingobiorcy powoduje to straty finansowe, których warto uniknąć.

W kontekście kosztów nie wolno nie wspomnieć o obowiązkowym ubezpieczeniu pojazdu. W przypadku aut branych w leasing należy wykupić polisy OC, AC i NNW. Oznacza to, że w skali roku trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami na poziomie kilku tysięcy złotych lub więcej. Wysokość opłat za ubezpieczenie zależy m.in. od historii leasingobiorcy, wartości auta w danym roku kalendarzowym oraz wieku pojazdu.

Rzeczywiste koszty leasingu mogą wzrosnąć m.in. o opłaty manipulacyjne (np. za rejestrację pojazdu, wcześniejszy wykup, rekalkulację leasingu) oraz marżę narzuconą przez instytucję finansującą. Warto zrobić dobie kompletne zestawienie, aby być świadomych wszystkich opłat. Dzięki temu nic Cię nie zaskoczy. OC,

Warunki leasingu

Warunki leasingu ustalane są indywidualnie i zapisywane w umowie. Obejmuje to m.in. długość obowiązywania kontraktu, co przekłada się na liczbę rat do spłaty i ich wysokość. Umowa reguluje również obowiązki i prawa obu stron. Jednym z nich jest to, że auto nie może być użytkowane przez osoby trzecie w celach prywatnych. W określonych sytuacjach niemożliwe jest m.in. wyjechanie poza obszar Unii Europejskiej, dlatego warto dokładnie zapoznać się ze warunkami umowy. Do tego leasingobiorca ma obowiązek wykupienie pełnych polis OC, AC i NNW. W przeciwnym razie doboru polisy dokona leasingodawca i koszty sceduje na leasingobiorcę. W przypadku niewywiązywania się z warunków umowy może dojść do jej wypowiedzenia.

Co ciekawe auto w leasing może wziąć również przedsiębiorca, który nie posiada prawa jazdy. Na etapie negocjacji umowy ustala się użytkownika auta i może to być inny pracownik firmy, który posiada stosowne uprawnienia. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych właściciel musi posiadać prawo jazdy. Jeżeli go nie ma, to nie będzie mógł skorzystać z leasingu.

Kto może wziąć auto w leasing?

Jak wygląda leasing na samochód i jakie warunki trzeba spełnić? W przypadku klasycznego leasingu niezbędne jest prowadzenie działalności gospodarczej przez minimum trzy miesiące. Ponadto leasingobiorca musi posiadać dobrą historię kredytową. Jakiekolwiek wpisy w bazach dłużników i wątpliwa historia w BIK mogą stanąć na przeszkodzie w pozyskaniu tego typu finansowania. W przypadku leasingu sprawdza się również zdolność kredytową przedsiębiorcy. W tym obszarze wygląda to podobnie do tego, jak w przypadku kredytu gotówkowego. Instytucja finansująca oceni ryzyko związane z udzieleniem finansowania na podstawie zebranych danych.

Czy osoba prywatna może wciąż auto w leasing?

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się usługi leasingu skierowane do osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Co to jest leasing konsumencki samochodu? To oferta odpowiadająca na potrzeby osób prywatnych. Tego typu leasing można porównać do kredytu na zakup auta. Konsument musi przejść przez podstawową procedurę weryfikacyjną, w tym przedstawić swoją zdolność finansową. Weryfikowana jest też historia kredytowa. Na tej podstawie instytucja finansowa podejmuje decyzję w zakresie przyznania leasingu konsumenckiego na auto.

Ile trwa leasing auta?

Na ile lat leasing samochodu? Warunek ten ustalany jest indywidualnie. Zazwyczaj mieści się to w okresie 3-5 lat. Tego typu leasingi są najbardziej popularne wśród przedsiębiorców. Zgodnie z przepisami w leasingu operacyjnym minimalny czas trwania umowy to dwa lata. Przy leasingu finansowym nie ma takich ograniczeń. Jednocześnie maksymalny czas trwania leasingu nie jest określony, więc zależy on od standardów danej instytucji finansowej oraz od indywidualnych ustaleń pomiędzy stronami. Warto dobrać taki termin, który pozwoli na realną spłatę zobowiązania. Pamiętaj jednak o tym, że wydłużenie czasu spłaty przekłada się na wyższe koszty całkowite leasingu.

Wiesz już, na czym polega leasing auta. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o ewentualnym skorzystaniu z tego typu usługi. Zachęcamy do dokładnej analizy plusów i minusów takiego rozwiązania oraz do świadomego korzystania z produktów bankowych i opcji finansowania inwestycji. Zapraszamy również do zapoznania się z innymi naszymi artykułami, w których piszemy m.in. o tym, czym są konta osobiste. Poruszamy również wiele innych tematów okołofinansowych.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!