Zastanawiasz się, od czego zależy cena, po jakie możesz kupić lub sprzedaż akcje? Sprawdźmy zatem, czym dokładnie jest kurs akcji, co na niego wpływa i jak możesz poznać cenę rynkową akcji danej spółki.

Co to jest kurs akcji?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest kurs akcji. W końcu, jeśli zastanawiasz się, jak inwestować na giełdzie, to są to kluczowe podstawy. Najprościej rzecz ujmując, kurs jest to bieżąca cena akcji. Jednak w przeciwieństwie do tradycyjnych towarów czy usług, cena akcji może wielokrotnie zmieniać się w przeciągu dnia. Czasem kurs akcji będzie tylko rosnąć lub maleć, podczas gdy przy innej okazji będzie na zmianę powiększać się lub zmniejszać. Z tego powodu inwestorzy starają się trzymać rękę na pulsie i systematycznie monitorują kursy akcji, które zakupili oraz te, które dopiero zamierzają nabyć.  

Skoro kurs akcji może się tak dynamicznie zmieniać, co przekłada się na realne zyski i straty inwestorów, sprawdźmy, kto tak naprawdę ustala ceny różnych rodzajów akcji.

Kto ustala ceny akcji na giełdzie?

Zmienność kursu akcji idealnie wyjaśnia prawo popytu i podaży. Wszystko dlatego, że to sami uczestnicy rynku, czyli inwestorzy, wyznaczają cenę akcji. W praktyce oznacza to, że notowania akcji określane są na podstawie bieżącego bilansu zleceń kupna i sprzedaży papierów wartościowych danej spółki. Innymi słowy, notowania akcji idą w górę, gdy wiele osób zaczyna je kupować. Z kolei cena akcji maleje, gdy dużo osób zaczyna je sprzedawać.

Cena rynkowa akcji – jak obliczyć?

Mówiąc o cenie rynkowej, mamy na myśli najbardziej prawdopodobną cenę osiąganą na rynku na datę wyceny. Jak zatem możemy obliczyć cenę rynkową danej akcji?

Otóż taka wycena sprowadza się do ustalania wartości wewnętrznej akcji (WWA). Z kolei wartość pojedynczej akcji otrzymamy, gdy podzielimy wartość danej spółki przez liczbę wyemitowanych przez nią akcji.

A skąd wziąć wartość danej spółki? Otóż wycenę przedsiębiorstw dokonuje się za pomocą różnych metod, które to można podzielić na 4 rodzaje. Są to:

  • metody dochodowe,
  • metody bazujące na kosztach i majątku przedsiębiorstwa,
  • metody porównań rynkowych,
  • metody mieszane.

Załóżmy, że znamy wartość danej spółki oraz obliczyliśmy WWA. Po co nam jest to potrzebne? Otóż na tej podstawie możemy ocenić, czy warto dane akcje w danym momencie kupić, zatrzymać, sprzedać lub wstrzymać się od ich zakupu. Na czym to polega?

Wynika to z tego, że wartość wewnętrzna akcji może różnić się od faktycznego notowania danej akcji na giełdzie. Jeśli WWA jest wyższa niż jej cena, wówczas mówimy, że taka akcja jest niedowartościowana. W takim przypadku warto kupić takie akcje. Dodajmy, że akcje o bardzo niskim nominale oraz niskiej wartości rynkowej poniżej ich wyceny, określamy jako akcje groszowe. Z kolei, gdy WWA jest niższa niż jej cena, mamy do czynienia z akcją przewartościowaną. W takich okolicznościach warto takie akcje sprzedać lub wstrzymać się od ich zakupu.

Podsumowanie: Kurs akcji – co to?

Kurs akcji to bieżąca cena danego papieru wartościowego, która może dynamicznie się zmieniać w ciągu dnia, generując zyski lub straty dla inwestorów. Ceny akcji są ustalane przez uczestników rynku na podstawie bilansu zleceń kupna i sprzedaży. Z kolei wartość rynkową akcji można obliczyć poprzez wycenę wartości spółki, którą następnie dzielimy przez liczbę wyemitowanych akcji. Wycena ta jest kluczowa dla podejmowania decyzji inwestycyjnych, ponieważ może się różnić od rzeczywistego notowania na giełdzie, co determinuje, czy akcje są niedowartościowane, czy przewartościowane. A co za tym idzie, czy warto je kupić, czy sprzedać.