Kredyt kupiecki - czym jest i na czym polega?

Kredyt kupiecki - czym jest i na czym polega?

W sektorze B2B powszechnie wykorzystuje się kredyt kupiecki. To rozwiązanie, które w dużym skrócie polega na odroczeniu płatności za towary lub usługi. Oczywiście za zgodą obu uczestników transakcji. Z tego artykułu dowiesz się tego, co to jest kredyt kupiecki i jak on działa. Zapraszamy do lektury.

Kredyt kupiecki – co to?

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, czym jest kredyt kupiecki. To klucz do zgłębiania jego specyfiki. Pomoże nam w tym prosta definicja kredytu kupieckiego. W dużym skrócie polega on na tym, że sprzedawca dostarcza kupującemu usługi lub towary, jednak z odroczoną datą płatności. Ta może nastąpić dopiero po zbyciu towarów lub zgodnie ze wzajemnie ustalonym terminem. To nieocenione wsparcie zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorstw, które borykają się z brakiem środków finansowych, a standardowe kredyty gotówkowe i inne źródła finansowania przedsiębiorstw byłyby dla nich zbyt drogie.

Skorzystanie z kredytu kupieckiego, który często nazywany jest też handlowym lub towarowym, to alternatywa dla odpłatnych dotacji unijnych oraz kredytów bankowych. Tego typu zewnętrzne finansowanie jest odpowiednio droższe. Ułatwia to konkurowanie na współczesnym rynku, choć oczywiście rozwiązanie to nie jest pozbawione swoich wad, o których nieco więcej dowiesz się w dalszej części artykułu.

Z punktu widzenia kupującego kredyt kupiecki ma wiele zalet. Przede wszystkim jest szybki w realizacji. Nie ma potrzeby gromadzenia dokumentacji dla banku i przechodzenia przez całą procedurę weryfikacji przedsiębiorstwa, w tym ustalanie jego zdolności kredytowej. Nie ma małych kruczków oraz dużych wymagań. Oczywiście o możliwości zawarcia pożyczki kupieckiej decyduje wola dwóch stron, jednak jest to relatywnie częsta praktyka. Jeżeli jednak sprzedawca nie chce się na to zgodzić, to warto wiedzieć, jakie są rodzaje kredytów dla przedsiębiorstw i czym się charakteryzują.

Kredyt kupiecki – jak działa?

Wiesz już, co to kredyt kupiecki. Warto bliżej poznać jego mechanizm. Jak działa kredyt kupiecki? Przede wszystkim warunki tego typu pożyczki ustalane sa indywidualnie pomiędzy współpracującymi ze sobą przedsiębiorcami. W związku z tym jest tu spora dowolność. Dotyczy to m.in. terminu spłaty, wysokości kredytu czy też ewentualnego oprocentowania i innych warunków. Często nawet nie ma umowy. Zamiast tego stosuje się fakturę z odroczonym terminem płatności (np. 60-90 dni). Ze strony kupującego współpraca ta nie jest obarczona dodatkowymi kosztami i zyskuje on czas na spieniężenie nabytych towarów w celu zgromadzenia środków na spłatę faktury.

Czy w przypadku kredytu kupieckiego występują jakiekolwiek limity? Co do zasady ich nie ma. Jest to ustalane indywidualnie pomiędzy zainteresowanymi firmami. W praktyce jednak najczęściej pierwsze kredyty kupieckie są niewielkie. Wraz z rozwojem współpracy i rzetelnym ich spłacaniem, mogą być zwiększane. Sprzedawca musi jednak zachować ostrożność, aby nie doszło do sytuacji, że zobowiązanie nie zostanie spłacone i niezbędna będzie jego windykacja, co generuje dodatkowe koszty i niepotrzebny stres.

Nie ma też limitu co do długości trwania kredytu kupieckiego. W Polsce najczęściej stosuje się odroczoną płatność o 30 dni, jednak i dłuższe terminy nie są niczym niespotykanym. Tu również wszystko zależy od specyfiki branży i uzgodnień pomiędzy stronami. To one lepiej zdają sobie sprawę z tego, w jakim czasie można sprzedać dane towary, aby zgromadzić środki na spłatę zaciągniętego zobowiązania kupieckiego.

Kredyt kupiecki – wady i zalety

Oczywiście kredyt kupiecki ma swoje wady i zalety. Tych pierwszych występuje zdecydowanie więcej w przypadku sprzedawcy. Właśnie dlatego przed podjęciem decyzji o udzieleniu kredytu kupieckiego należy przeprowadzić dokładną analizę kontrahenta. Dotyczy to sprawdzenia jego historii oraz wiarygodności finansowej. Pod uwagę bierze się m.in. dotychczasową współpracę, dostarczone dokumenty finansowe czy też pozycję rynkową partnera biznesowego. W całym procesie warto skorzystać z profesjonalnych narzędzi oceny ryzyka, aby te było możliwie najmniejsze. W tym celu można skontaktować się m.in. z wywiadowniami gospodarczymi.

Z punktu widzenia podmiotu udzielającego kredytu kupieckiego sporą wadą jest ryzyko niewypłacalności klienta. Może dojść do sytuacji, że kontrahent nie wywiąże się z umowy lub nie zapłaci faktury z odroczoną płatnością. Wymaga to wdrożenia windykacji, co wiąże się z dodatkowymi kosztami całego procesu i nie zawsze daje gwarancję odzyskania pieniędzy. Może to zaburzyć płynność finansową sprzedawcy i prowadzić do innych komplikacji. W związku z tym przy większych kwotach kredyt kupiecki powinien być ubezpieczony.

Ponadto przychody osiągane z kredytu kupieckiego są odroczone w czasie. Utrudnia to kwestie planowania finansowego w przedsiębiorstwie i nie daje gwarancji, że te środki wpłyną w umówionym terminie. Do tego dochodzą dodatkowe koszty związane z monitorowaniem należności, co zmniejsza rentowność biznesu lub uwzględnia się je w kosztach kredytu kupieckiego. Należy jednak uważać, ponieważ stopniowe zaostrzanie warunków tego kredytu może doprowadzić do pogorszenia relacji biznesowych, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty klientów.

Jakie są najważniejsze zalety tego rozwiązania? Tych jest zdecydowanie więcej po stronie kupującego. Przede wszystkim pozwala to na rozwój działalności bez dużych środków finansowych, ponieważ zobowiązanie spłaca się wtedy, gdy sprzeda się towary lub usługi. Ułatwia to rozwój i pozwala ustabilizować pozycję rynkową. Do tego koszty kredytu kupieckiego są zdecydowanie niższe, niż w przypadku kredytu bankowego. Pod tym względem to bardziej opłacalne rozwiązanie. Rzetelne wywiązywanie się ze zobowiązań tego typu umożliwia budowanie trwałych relacji biznesowych nie tylko tu i teraz, ale również na przyszłość.

Podmiot udzielający kredytu kupieckiego również odnosi określone korzyści. Główną jest znalezienie punktu zbytu na swoje usługi i towary. W ten sposób poszerza się portfolio klientów, choć oczywiście jest to obarczone ryzykiem. Warto to przeanalizować i wypośrodkować.

Kredyt kupiecki – koszt

Co do zasady kredyt kupiecki nie jest oprocentowany i nie wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów po stronie podmiotu korzystającego. Zdarza się jednak, że na skutek wzajemnych negocjacji ustala się dodatkową opłatę związaną z udzieleniem kredytu handlowego. W ten sposób sprzedający zabezpiecza się przed ponoszeniem kosztów związanych z monitorowaniem należności i ewentualną obsługą administracyjną windykacji. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń. W przypadku długofalowej i zaufanej współpracy koszty tego typu raczej nie występują, co czyni ten kredyt zdecydowanie korzystniejszym od wysoko oprocentowanej pożyczki bankowej.

Księgowanie kredytu kupieckiego jest takie samo, jak w przypadku innych faktur o odroczonej płatności. Doświadczony księgowy bez trudu umieści kredyt kupiecki w bilansie i odpowiednio zadba o Twoje rozliczania względem Urzędu Skarbowego. Tu wszystko musi się zgadzać. Szukasz sposobu finansowania swojej działalności? Jednym z nich może być współpraca ze sprzedawcami w oparciu o kredyt handlowy.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!