Oczywiście rodzaj i długość trwania umowy mają wpływ na to, czy dana osoba może otrzymać kredyt hipoteczny i jeżeli tak, to na jakich warunkach. Optymalnie, gdy posiadasz umowę o pracę na czas nieokreślony, a długość Twojego zatrudnienia świadczy o stabilizacji. Nie każdy jednak ma ten komfort. Sprawdźmy, jak wygląda zestawienia kredyt hipoteczny a umowa na czas określony.

Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony – co warto wiedzieć?

Przed laty niemal niemożliwe było uzyskanie kredytu hipotecznego przy umowie na czas określony. Rynek pracy i standardy na nim panujące zmieniają się jednak bardzo dynamicznie. Przekłada się to również na politykę kredytową banków, w tym również obszar obejmujący kredyt hipoteczny. Umowa na czas określony nie musi być już przeszkodą w jego otrzymaniu. Jest to związane z tym, że źródło zatrudnienia (forma umowy) jest jednym z elementów, które podlegają ocenie w ramach rozpatrywania wniosku kredytobiorcy o pożyczkę hipoteczną.

Zgodnie z tą wykładnią, osoba zatrudniona na umowę o pracę na czas określony również może otrzymać kredyt, jednak nie jest wykluczone, że na nieco gorszych lub po prostu innych warunkach. Oczywiście tylko wtedy, gdy inne aspekty brane pod uwagę są zgodne z wymaganiami danej instytucji finansowej. Z doświadczenia wiemy jednak, że wciąż w wielu bankach preferowane są umowy na czas nieokreślony, które są zdecydowanie większym zabezpieczeniem dla banku w kontekście wieloletniej spłaty zobowiązania finansowego. Przed podjęciem decyzji kredytowej, warto sprawdzić rodzaje kredytów bankowych oraz aktualny ranking kredytów hipotecznych.

Te warunki musisz spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny przy umowie na czas określony

Wiemy już, jak wygląda zestawienie umowa na czas określony a kredyt hipoteczny. Okazuje się, że wciąż można go uzyskać. Trzeba jednak spełnić szereg innych wymagań instytucji finansowej. Ważne, aby rodzaj umowy i jej zapisy umożliwiały przedłużenie stosunku pracy na warunkach nie gorszych. Jeżeli ubiegasz się o uzyskanie kredytu hipotecznego, to musisz mieć:

  • stałe źródło dochodu (m.in. umowa o pracę na czas określony);
  • określoną zdolność kredytową;
  • ukończone 18 lat;
  • pełną zdolność do czynności prawnych;
  • stałe miejsce zamieszkania w Polsce;
  • konto osobiste w danym banku (można je założyć podczas ubiegania się o kredyt);
  • aktywny numer telefonu podany do kontaktu.

Osoba odpowiedzialna za analizę wniosku skrupulatnie ocenia ryzyko związane z udzieleniem pożyczki danemu kredytobiorcy. W związku z tym ważne, aby wcześniej unikać zadłużeń na koncie czy też zaległości w spłacie innych zobowiązań. Ułatwi to ubieganie się o otrzymanie kredytu hipotecznego na zakup swojej wymarzonej nieruchomości nawet w przypadku posiadania umowy na czas określony.