Krajowa Izba Rozliczeniowa - co to jest i czym się zajmuje?

Krajowa Izba Rozliczeniowa - co to jest i czym się zajmuje?

Zastanawiasz się nad tym, jak zbudowany jest system przelewów bankowych w Polsce? Warto zwrócić uwagę na rolę Krajowej Izby Rozliczeniowej w całym procesie To organ, który odpowiada za to, jak wyglądają płatności w postaci przelewów Elixir i nie tylko. Z tego artykułu dowiesz się, co to znaczny KIR oraz jak działa ten organ.

KIR – co to?

Co to jest KIR? To skrót od Krajowej Izby Rozliczeniowej, czyli instytucji powołanej do życia w 1992 roku przez Związek Banków Polskich i Narodowy Bank Polski. Podstawą prawną funkcjonowania tej instytucji jest Ustawa o prawie bankowym z 29 sierpnia 1977 roku. Podstawowym zadaniem tego organu jest dostarczanie na rynek systemów przeznaczonych dla sektora bankowego, a także podnoszenia poziomu cyfryzacji usług finansowych w Polsce. Do tego dochodzi funkcja kontrolna nad przebiegiem transakcji płatniczych w kraju. Pod tym względem Krajowa Izba Rozliczeniowa to jedna z kluczowych instytucji w polskim systemie finansowym.

Krajowa Izba Rozliczeniowa – czym się zajmuje?

Znasz już znaczenie skrótu KIR oraz definicję Krajowej Izby Rozliczeniowej. Teraz warto zapoznać się z tym, jakie są zadania Krajowej Izby Rozliczeniowej w Polsce. Podmiot ten odpowiada m.in. za dostarczanie na rynek różnego rodzaju usług bankowych. Wśród nich warto wymienić przelewy bankowe Elixir oraz Express Elixir. Ponadto to KIR odpowiada za wdrożenie tego typu technologii jak m.in.: podpis elektroniczny, system szybkiego płacenia rachunków czy płatności kartą oraz online. Podstawowym zadaniem KIR jest jednak przetwarzanie i rozliczanie transakcji międzybankowych.

Usługi KIR skierowane są do szerokiego grona odbiorców. Wśród nich warto wymienić m.in.: banki, urzędy administracji publicznej, duże przedsiębiorstwa czy też firmy z sektora e-commerce. Rolą Krajowej Izby Rozliczeniowej jest zagwarantowanie wysokiego standardu zabezpieczeń transakcji, które są realizowane w systemach internetowych. Wszystko po to, aby zapewnić prawidłowe rozliczenia pomiędzy bankami w Polsce oraz zredukować ryzyko nieprawidłowości czy oszustw internetowych.

Do usług przygotowanych i oferowanych przez KIR należą m.in.:

  • przelewy bankowe: Elixir, Elixir Express i Euro Elixir;
  • moje ID, Szafir, mSzafir – podpisy elektroniczne jako narzędzia do potwierdzania tożsamości;
  • usługi SWIFT;
  • Paybynet – usługa płatności internetowych;
  • system do bezgotówkowych transakcji;
  • systemy służące do szybkiej wymiany informacji pomiędzy bankami w Polsce.

Obecnie oferta Krajowej Izby Rozliczeniowej skierowana jest zarówno do banków, jak i korporacji i innych firm, sektora publicznego oraz klientów indywidualnych.

Krajowa Izba Rozliczeniowa – oddziały

Główna siedziba Krajowej Izby Rozliczeniowej mieści się w Warszawie przy ulicy rotmistrza Witolda Pileckiego. Ponadto KIR działa poprzez Regionalne Centra Sprzedaży, które zlokalizowane są w największych miastach w Polsce. Można znaleźć je m.in. w: Gdańsku, Bydgoszczy, Rzeszowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Białymstoku, Krakowie i innych miastach wojewódzkich.

Interesuje Cię tematyka przelewów i rozliczeń finansowych w Polsce? Poznaj też nasze inne artykuły. Piszemy w nich m.in. o tym, od czego zależy to, kiedy dojdzie przelew czy też czym jest STIR.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!