Krach na giełdzie

Krach na giełdzie

Krach na giełdzie to pojęcie, które same w sobie wzbudza w nas lęk i poczucie zagrożenia. Jak sama nazwa wskazuje, nie jest to nic korzystnego, na co powinniśmy czekać z otwartymi ramionami. Jest wręcz przeciwnie. Termin ten oznacza poważny kryzys na giełdzie, gdzie notowania bardzo szybko spadają. W tym poradniku sprawdzimy, co oznacza krach na giełdzie, jakie są jego skutki oraz w jakie aktywa inwestować w tym trudnym czasie.

Co to jest krach na giełdzie?

Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie, co to jest krach na giełdzie? Zgodnie z przyjętą definicją jest to bardzo szybki i często nieoczekiwany spadek notowań akcji spółek notowanych na giełdzie. Tego typu zjawisko wywoływane jest przez dużą niepewność na rynku finansowym lub ważne wydarzenia o globalnym i przełomowym znaczeniu. Obecnie wyróżnia się takie zjawiska jak mały i wielki krach na giełdzie. O ile ten pierwszy występuje relatywnie często i notowania po szybkim spadku, równie szybko notują wzrost, o tyle ten drugi jest bardziej niepokojący.

Wszystko dlatego, że skutki wielkiego krachu na giełdzie mogą być olbrzymie i dotykają gospodarkę i politykę w zakresie globalnym. Osoba, która zastanawia się nad tym, jak inwestować pieniądze i pod uwagę bierze działania na giełdzie, powinna dokładnie zapoznać się z charakterystyką krachu i związanymi z nim konsekwencjami. Wiedza na ten temat to jeden z kanonów tego, jak inwestować na giełdzie świadomie, redukując związane z tym ryzyko i prawidłowo rozpoznając potencjalne zagrożenia.

Niespełna sto lat temu miał miejsce wielki kryzys gospodarczy. Dzień 24 października 1929 roku zapisał się w historii jako czarny czwartek krach na giełdzie. Wówczas nastąpił dynamiczny spadek notowań na giełdzie nowojorskiej, który rozpoczął ogólnoświatowy kryzys ekonomiczny. Jego skutki odczuwalne były przez lata i objęły swoim zasięgiem cały świat. W bardziej nam współczesnych czasach krach giełdowy i związany z nim kryzys gospodarczy nastąpił w latach 2007-09. On również miał charakter globalny i zapoczątkowany został przez zapaść na rynku pożyczek hipotecznych wysokiego ryzyka w Stanach Zjednoczonych.

Rozwój technologii i pojawienie się nowych aktywów inwestycyjnych sprawiło, że obecnie kryzys może dosięgnąć każdej giełdy. Świetny tego przykład mieliśmy pod koniec 2022 roku, gdy nastąpił krach na giełdzie kryptowalut. W jego wyniku bankructwo ogłosiła trzecia największa giełda kryptowalut FTX.

Co oznacza krach na giełdzie?

Wielu inwestorów, poszukuje odpowiedzi na pytanie: „krach na giełdzie - co to znaczy”? Przede wszystkim zjawisku temu towarzyszy szybki spadek notowań spółek giełdowych oraz pesymistyczne prognozy. W przypadku inwestorów oznacza to realne straty i niepewność, co przyniosą kolejne dni. Charakterystyczne dla tego okresu jest uczucie bezradności i niepewności, które towarzyszy nie tylko inwestorom i brokerom. Podczas krachu odnotowuje się również spadki głównych indeksów giełdowych oraz sytuację, w której inwestorzy sa ponaglani do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego.

Krach na giełdzie – skutki

Kiedy krach na giełdzie wystąpi, jego skutki mogą mieć bardzo duże znaczenie dla gospodarki. Długotrwały kryzys gospodarczy dosięga większości z nas. Na rynku brakuje pieniędzy, zatrzymywane są inwestycje, a standard życia stopniowo spada. Podstawowe skutki wystąpienia krachu na giełdzie to przede wszystkim: utrata znacznej części kapitału przez inwestorów, szybki wzrost bezrobocia, recesja gospodarcza i wstrzymywanie planowanych i prowadzonych inwestycji oraz masowe sprzedawanie akcji, co jeszcze napędza kryzys.

Krach na giełdzie – w co inwestować?

Kryzys gospodarczy może szybko uszczuplić Twoje oszczędności. Warto więc zastanowić się nad ich zabezpieczeniem w formie przemyślanych inwestycji. W jednym z naszych poradników pisaliśmy o tym, w co inwestować duże pieniądze. Z naszych materiałów dowiesz się również, gdzie lokować mniejszy kapitał i jak dywersyfikować portfel inwestycyjny m.in. poprzez inwestowanie w fundusze inwestycyjne lub fundusze ETF. Tak naprawdę trudno wskazać bezpieczną inwestycją w dobie kryzysu. Eksperci rekomendują wówczas m.in. kupowanie akcji stabilnych firm, które powinny dość szybko się odbić. Ciekawym wyborem może też być inwestowanie w srebro. Po jego zakupie na spadkach, w ciągu kilku lat można liczyć na spore zyski. Sposobem na zabezpieczenie środków może być również inwestowanie w rynek surowcowy lub zdecydowanie się na lokatę bankową, która może łagodzić skutki recesji i spowolnić spadek wartości pieniędzy. Jeszcze inną alternatywą jest inwestowanie w sztukę.

Tak naprawdę każdy krach rządzi się swoimi prawami, dlatego warto rozważyć różne możliwości i skorzystać z wiedzy eksperckiej, pamiętając o tym, że każda strategia inwestycyjna wiąże się z określonym ryzykiem.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!