Osoby posiadające zasoby wolnej gotówki szukają skutecznych sposobów na jej zainwestowanie. Wszystko po to, aby zapewnić sobie zysk z posiadanego kapitału. Wśród dostępnych instrumentów finansowych znajdują się kontrakty CFD. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest CFD, na jakiej zasadzie działają tego typu kontrakty oraz jak nimi handlować.
Spis treści:
CFD – co to?
Zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje inwestycyjne, musisz wiedzieć, co to są kontrakty CFD (ang. Contract For Difference). To tzw. kontrakty różnic kursowych. Umożliwiają one inwestowanie bez nabywania praw własności do danego instrumentu. Opiera się to na mocnej dźwigni finansowej, co z jednej strony stwarza potencjał na wygenerowanie wysokich zarobków w krótkim czasie, a z drugiej obarczone jest również sporym ryzykiem.
Kontrakt na różnice CFD sprawia, że możesz zainwestować swoje środki w instrument bazowy, którego właścicielem nie jesteś i się nie stajesz. W ten sposób lokuje się środki m.in. w: indeks giełdowy, akcje danej spółki, metale szlachetne, kryptowaluty czy też surowce. Co to kontrakty CFD? To inwestowanie oparte na spekulacji co do tego, jak zmienią się ceny danego instrumentu na przestrzeni czasu. W dużym skrócie polegają się na zakładaniu o to z innymi inwestorami. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że nie są to tzw. kontrakty terminowe. Oznacza to, że nie mają z góry określonej daty wygaśnięcia. Nie mają też ustalonej wielkości kontraktu.
CFD – jak działa?
Obecnie wyróżnia się różne rodzaje inwestycji finansowych. Rozwój technologii zwiększa możliwości lokowania środków przez osoby posiadające określony kapitał. Wiesz już, czym jest CFD. Teraz warto zastanowić się nad tym, jak działają kontrakty CFD. To klucz do tego, aby zrozumieć specyfikę tego rynku i podjąć świadomą decyzję w zakresie inwestowania na nim. Na pewno nie jest to proste zadanie, a ryzyko inwestycyjne jest duże. W związku z tym nie jest to najlepszy kierunek dla osób, które preferują inwestycje długotrwałe i mniejszy stopień ryzyka. W naszych tekstach pisaliśmy już o tym, w co inwestować duże kwoty. Być może to kierunek dla Ciebie? Zachęcamy również do analizy innych naszych tekstów, w których opisujemy, czym jest giełda w USA i czym są tzw. akcje groszowe.
Jak już wspomniano, inwestowanie w akcje CFD polega przede wszystkim na spekulowaniu zmian w cenie danego instrumentu. Oczywiście ceny wybranych surowców, akcji spółek giełdowych i innych instrumentów mogą wzrastać oraz maleć. Jako inwestor na rynku CFD możesz spekulować zarówno spadki, jak i wzrosty. Im lepiej przewidzisz tym ruch, tym większa szansa na odniesienie zysków.
Na rynku CFD obowiązuje dźwignia finansowa. Oznacza to, że relatywnie niewielkich środkach można z powodzeniem inwestować w dużo większą liczbę kontraktów na akcje, niż w liczbę rzeczywiście kupowanych akcji.
Jak handlować CFD?
Zastosowana na rynku CFD dźwignia finansowa sprawia, że jako inwestor musisz posiadać tylko niewielką część pełnej wartości zawieranej transakcji. Docelowo w ten sposób można zawierać kontrakty na różnicę w cenie nawet o wartości kilkadziesiąt razy większej, niż wkładany kapitał. Podstawą jest wpłacenie kwoty niezbędnej do otwarcia pozycji inwestycyjnej. Kwota ta nazywana jest depozytem zabezpieczającym. Prowadzenie inwestycji na tym rynku oferuje większość renomowanych brokerów giełdowych. Jest to związane z tym, że cieszy się to rosnącą popularnością, a Polacy gromadzą coraz więcej kapitału. Jeżeli planujesz lokowanie swoich środków w instrumenty finansowe, to warto zapoznać się z naszym artykułem: jak inwestować na giełdzie oraz poznać nasz ranking kont maklerskich.
Zanim zaczniesz handlować na rynku CFD, musisz poświecić sporo czasu na jego zrozumienie i naukę. Warto na początku wypróbować ten typ inwestycji w wersji demo. Oferuje ją wiele systemów. Dzięki temu można jeszcze lepiej zrozumieć specyfikę działania tego rynku oraz poznać różne możliwości inwestowania. To wszystko bez konieczności wkładania pieniędzy. Jeżeli poczujesz, że to dla Ciebie, to kolejnym krokiem jest wpłacenie środków i inwestowanie w kontrakty CFD.
Jak to wygląda w praktyce?
W ramach rynku CFD dwie strony transakcji zawierają kontrakt na różnicę. To umowa pomiędzy inwestorem i instytucją sprzedającą. Zawiera się ją po to, aby wymienić różnicę pomiędzy ceną zakupu na kontrakcie a ceną, po której finalnie jest on sprzedawany na rynku. W związku z tym kontrakty CFD pełnią rolę swoistych zamienników dla sprzedaży lub kupna instrumentów bazowych.
Jeżeli zawarłeś kontrakt na aktyw bazowy, którego cena wzrosła i zamykasz umowę, to Twoim zyskiem jest różnica pomiędzy aktualną ceną danego aktywu a ceną obowiązującą w momencie zawarcia kontraktu CFD. Analogicznie, jeżeli cena aktywu spadnie, to różnica pomiędzy nimi jest Twoją stratą. Te dwa zdania w dużym skrócie wskazują na specyfikę działania kontraktów CFD.
Krótkie i długie pozycje w kontraktach CFD
Jako inwestor możesz zajmować krótkie lub długie pozycje w kontraktach CFD. Zajęcie długiej pozycji oznacza, że jako inwestor przewidujesz wzrost ceny instrumentu bazowego. Tylko wtedy osiągniesz zysk. Krótka pozycja w kontrakcie CFD oznacza, że przewidujesz spadek ceny instrumentu bazowego. Wówczas zysk osiągniesz tylko wtedy, gdy cena sprzedaży instrumentu będzie rzeczywiście niższa niż ta obowiązująca w momencie podpisania kontraktu.
Koszty związane z inwestowaniem w kontrakty CFD
Wiesz już, co to akcje CFD i na czym polega handel nimi. Jako inwestor musisz mieć świadomość tego, jakie koszty ponosisz w trakcie kupowania tego typu kontraktów. Zaliczane są do nich przede wszystkim: prowizje, podatki, koszty finansowania inwestycji, koszty obsługi biura brokerskiego oraz ewentualne inne koszty handlowe (np. dodatkowych analiz finansowych, jeżeli takowe zlecasz). To wszystko sprawia, że należy dokładnie ocenić potencjał inwestycyjny kontraktów CFD pod kątem jego opłacalności. Zbyt niskie stawki mogą sprawić, że znaczna część zysku będzie „zjadana” przez koszty okołoinwestycyjne. Ważnym terminem w zakresie kontraktów CFD jest tzw. spread. To on określa opłacalność inwestycji. Spread to wartość, po której opłaca się zamknąć kontrakt w danej sytuacji. Jest on odpowiednio wyższy od ceny początkowej instrumentu bazowego, ponieważ uwzględnia wskazane koszty ponoszone przez inwestora.
Kontrakty CFD – ryzyko
Jak już wspomniano, ten typ inwestowania wiąże się ze sporym ryzykiem. Jest to bezpośrednio związane z wykorzystywaną w nim dźwignią finansową. Nie bez powodu brokerzy informują na swoich stronach internetowych o tym, jaki po to prowadzonych inwestycji w kontrakty CFD ponosi straty. Wszystko po to, aby jeszcze lepiej przygotować potencjalnych inwestorów w wejście na ten rynek.
Jednym z błędów popełnianych przez traderów jest wpłacanie zbyt niskiego depozytu. W takiej sytuacji dość łatwo o wpadkę i złą ocenę trendu wzrostu lub spadku na rynku finansowym. Im mniejszy kapitał, tym łatwiej go stracić, a nawet wejść na minus. Z drugiej strony nawet przy małym kapitale można inwestować w półki akcyjne, co na normalnej giełdzie byłoby niemożliwe.
Aby minimalizować ewentualne straty, warto być na bieżąco z sytuacją na rynku kontraktów CFD. Jeżeli dana pozycji przynosi Ci straty, to możesz ją zlikwidować. W tym momencie ponosisz straty tylko do danego poziomu i ograniczasz ryzyko związane z tym, że będą rosły. Może okazać się, że nie trafiłeś z inwestycją w kontrakty CFD i Twoje straty są już bardzo poważne. W takiej sytuacji broker może wysłać do Ciebie wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, czyli tzw. Margin Call. Jeżeli nie będziesz stosować się do wskazań brokera i nie będziesz reagować na jego wezwania, a sytuacja powtórzy się minimum kilkakrotnie, to Twój rachunek inwestycyjny zostanie zamknięty. Posiadając jakiekolwiek długi, warto wiedzieć, czym jest giełda długów.
CFD - przykład
Poniżej przygotowaliśmy przykład inwestowania w kontrakt CFD pod kątem zajęcia pozycji krótkiej i długiej. Dzięki temu jeszcze lepiej zrozumiesz specyfikę tego typu transakcji. Przedmiotem inwestycji są akcje spółki ABC. Cena ich kupna wynosi 10 PLN, a sprzedaży 9,8 PLN. Dla ułatwienia przyjmiemy, że kupujemy 100 jednostek w cenie po 10 PLN, czyli wartość aktywów wynosi 1000 PLN. Depozyt zabezpieczający dla tej inwestycji to 25%, czyli musisz wpłacić 250 PLN.
Pierwszą możliwością jest zajęcie pozycji długiej. Jeżeli cena akcji po kontrakcie wzrośnie i będzie wynosiła 10,50 w spreadzie i wówczas zamkniesz kontrakt, to za każdą akcję zarobisz 0,50 PLN. Da to łączny zarobek 50 PLN. Jeżeli cena spadłaby poniżej 10 PLN, to zanotowałbyś stratę.
Jeżeli zajmiesz pozycję krótką i cena po kontrakcie będzie wynosiła 10,50, a Ty zdecydujesz się na zamknięcie kontraktu, to stracisz 50 PLN. Zyskałbyś wtedy, gdyby cena ta spadła poniżej 10 PLN, np. do 9,50 PLN w spreadzie. Wtedy zarobek wyniósłby 50 PLN.
To prosty matematyczny przykład tego, jak wygląda inwestowanie w kontrakty CFD. Przed podjęciem decyzji o wejściu na ten rynek, warto skonsultować się ze specjalistami, aby jeszcze lepiej go zrozumieć. Każda inwestycja powinna być dobrze przemyślana i podejmowana świadomie na podstawie dużej ilości informacji i danych.