Najwyższy czas powiedzieć to głośno. Choć zmiana konta bankowego jest możliwa w każdym momencie, to rzadko komu chce się zamykać jeden rachunek i otwierać nowy w innym banku. Szczególnie gdy jesteśmy przedsiębiorcami i na głowie mamy milion innych, pilniejszych spraw. Dlatego warto od razu zdecydować się na taki rachunek, z którego będziemy zadowoleni nawet po kilku latach działalności. Sprawdźmy zatem, w jakim banku najlepiej założyć konto firmowe.

Czym jest konto firmowe i jaki bank wybrać?

Konto firmowe to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który służy przedsiębiorcom do gromadzenia pieniędzy firmy i obracania nimi. Takie konto działa na takiej samej zasadzie, jak rachunek osobisty, tylko że poszczególne usługi czy funkcjonalności z nim związane, są dopasowane do unikanych potrzeb przedsiębiorców.

Zanim odpowiemy na pytanie, gdzie założyć konto firmowe, przyjrzyjmy się jeszcze innej kwestii. A mianowicie, czy taki specjalny rachunek dla firm jest w ogóle konieczny? Zwłaszcza w przypadku niewielkich, jednoosobowych biznesów? Co ciekawe, odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka jednoznaczna, jak mogłoby ci się wydawać.

Z jednej strony sprawa jest prosta. Jeśli prowadzisz spółkę prawa handlowego, musisz mieć osobne konto firmowe. Nie ma przy tym znaczenia, jakie osiągasz obroty i jak rodzaj transakcji wykonujesz. W tym przypadku nie pozostaje ci nic innego, jak zajrzeć do rankingu kont dla spółek i znaleźć bank, który zaoferuje ci najlepsze usługi w najbardziej atrakcyjnej cenie.

W przypadku pozostałych rodzajów firm osobne konto biznesowe należy założyć, gdy:

  • transakcja ma charakter B2B, czyli stroną transakcji również jest firma,
  • wartość danej transakcji ma wartość powyżej 15 tys. zł.

Co to oznacza? W teorii niewielkie firmy, które nie obracają dużymi sumami, a w dodatku nie rozliczają się z innymi przedsiębiorcami, tylko osobami prywatnymi, nie muszą posiadać osobnego konta firmowego. W praktyce nie jest to takie proste. Wynika to przede wszystkim z wewnętrznych regulaminów banków, które np. zabraniają rozliczania się z ZUS-em czy urzędem skarbowym za pośrednictwem konta osobistego. Ostatecznie, zdecydowana większość mniejszych i większych przedsiębiorców musi założyć konto firmowe. Tylko w jakim banku? Spróbujmy odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Konto firmowe – w którym banku założyć?

Jako że niemalże każdy bank ma w swoim produktowym portfolio ofertę dla przedsiębiorców, kwestia tego, w jakim banku konto firmowe warto założyć, nie jest taka prosta. Dlatego też, zanim zajrzysz do rankingu kont firmowych, przeanalizuj potrzeby swojej firmy. W jaki sposób? Postaraj się odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Jaką formę prawną ma prowadzona przez ciebie działalność?
  • Czy będziesz chciał korzystać ze stacjonarnej placówki banku?
  • Czy z konta dla firm będziesz korzystał samodzielnie, czy dostęp do rachunku będzie posiadało więcej osób?
  • Czy będziesz potrzebował elastycznej linii kredytowej?
  • Jakie operacje będziesz na co dzień wykonywał?
  • Czy będziesz chciał korzystać z bankomatu?
  • Ile kart płatniczych będziesz chciał wyrobić?
  • Ile kosztuje prowadzenie danego konta firmowego?

Przyjrzymy się im po kolei.

Jaka jest forma prawna Twojej firmy?

Najlepsze konto firmowe to taki rachunek, który jest idealnie dopasowany do potrzeb twojej firmy. A te są różne w zależności od tego, czy jesteś mikroprzedsiębiorcą, czy prowadzisz dużą spółkę. Dlatego też decydując, w jakim banku założysz konto firmowe, sprawdź, czy jest ono przeznaczone dla mniejszych, czy większych firm. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której przepłacasz za funkcjonalności, z których nie korzystasz, lub wprost przeciwnie – brak określonych usług będzie utrudniał ci zarządzanie finansami przedsiębiorstwa.

Czy będziesz chciał korzystać ze stacjonarnej placówki banku?

Dziś rządzi bankowość internetowa, dzięki której niemalże wszystkie operacje możesz przeprowadzić online. Dotyczy to wykonywania przelewów, składania wniosków o kredyt, wymiany walut, otwierania dodatkowych kont oszczędnościowych czy odnawiania kart płatniczych.

Jeśli jednak należysz do grona osób, które cenią sobie bezpośredni kontakt z pracownikami banku, poszukaj oferty konta firmowego, która ci to umożliwi. Innymi słowy, otwórz konto firmowe w banku, do którego bez trudu będziesz mógł dotrzeć osobiście, a do tego koszt takiej obsługi będzie dla ciebie akceptowalny.

Czy z konta dla firm będziesz korzystał samodzielnie, czy dostęp do rachunku będzie posiadało więcej osób?

Jeszcze przed wyborem tego, jaki bank będzie najlepszy dla twojej firmy, zastanów się, kto poza tobą powinien mieć dostęp do takiego rachunku. Czy będzie to twój wspólnik, który będzie potrzebował pełnych uprawnień do konta? A może będziesz chciał zapewnić dostęp do części środków wybranym pracownikom? W tym drugim przypadku warto wybrać bank, który pozwoli ci założyć subkonta. Dzięki temu twój pracownik będzie mógł korzystać z firmowego konta tylko w ograniczonym zakresie. 

Czy będziesz chciał korzystać z bankomatu?

Choć obecnie coraz rzadziej korzystamy z gotówki, łatwy i tani dostęp do bankomatu czy wpłatomatu bywa przydatny. Zatem przy wyborze konta firmowego zwróć uwagę, aby takie operacje nie kosztowały cię zbyt dużo.

Czy będziesz potrzebował elastycznej linii kredytowej?

Jako przedsiębiorca możesz potrzebować dodatkowego finansowania w postaci kredytów dla firm, karty kredytowej czy też elastycznej linii kredytowej. Dlatego też warto zawczasu rozejrzeć się za kontem firmowym w banku, który posiada atrakcyjną ofertę kredytową. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której musisz założyć rachunek w innym banku, aby skorzystać z linii kredytowej lub innego finansowania dla firm.

Jakie operacje będziesz na co dzień wykonywał?

Na to, jakie konto firmowe powinieneś wybrać, wpływ ma rodzaj operacji, jakie będziesz wykonywał. Jeśli zamierzasz rozliczać się wyłącznie z krajowymi kontrahentami oraz opłacać ZUS i podatki, proste konto dla firm w zupełności ci wystarczy.

Jeśli jednak zamierzasz współpracować z międzynarodowymi kontrahentami, poza kontem w złotówkach przyda ci się także konto walutowe. Tu również będziesz musiał wybrać, czy wystarczy, aby takie konto obsługiwało transakcje w euro, czy też będziesz prowadził rozliczenia w dolarach, funtach, frankach szwajcarskich, czy też jeszcze innej walucie. Poza tym w takim przypadku przydatną funkcją konta firmowego będzie także dostęp do wirtualnego kantoru, w którym wymienisz środki na wybraną walutę.

Ile kart płatniczych będziesz chciał wyrobić?

Jeśli potrzebujesz wyłącznie jednej karty płatniczej, to wybór odpowiedniego rachunku nie będzie dla ciebie problemem. Natomiast w przypadku, gdy takich kart potrzebujesz kilka, dokładnie zapoznaj się z ofertą poszczególnych banków. Może się okazać, że każda kolejna karta jest dodatkowo płatna, albo że w ogóle nie można wyrobić więcej niż jednej karty przy danej wersji rachunku bankowego.

Ile kosztuje prowadzenie danego konta firmowego?

Banki często zachęcają przedsiębiorców do założenia u nich konta firmowego, organizując promocje. Jeśli skorzystasz z takiej oferty, najczęściej przez jakiś czas będziesz zwolniony z wielu opłat za posiadanie rachunku dla firmy. Warto jednak zawczasu sprawdzić, ile dokładnie zapłacisz za dane konto firmowe, gdy okres promocji się zakończy.

Jaki bank dla małej firmy?

Jaki bank wybrać dla firmy, jeśli jesteś mikroprzedsiębiorcą? W takim przypadku postaw na konto firmowe, które nie będzie cię dużo kosztować. Jak to zrobić? Przede wszystkim zrezygnuj z funkcji, z jakich i tak nie będziesz korzystać. Po drugie, poszukaj oferty konta za 0 zł. Zwłaszcza na początku działalności liczy się każdy grosz, więc jeśli możesz uniknąć opłat za rachunek, warto skorzystać z takiej opcji. Po trzecie, postaw na nowoczesne konto firmowe w banku, w którym wszystko będziesz mógł załatwić przez bankowość internetową bądź aplikację mobilną. Jako przedsiębiorca i tak będziesz miał sporo pracy. Warto zatem posiadać konto, które będziesz w stanie obsługiwać za pośrednictwem komputera, czy telefonu, bez konieczności składania osobistych wizyt w placówce banku.

Jakie konto dla spółki?

A w jakim banku najlepiej założyć konto firmowe dla spółki? To również zależy od wielkości spółki, jaką prowadzisz. W przypadku mniejszych firm zwróć uwagę na koszty i wszelkie funkcjonalności, jakie pomogą ci przeprowadzać niezbędne transakcje.

Z kolei w przypadku większych spółek twoje oczekiwania będą na pewno dużo większe. Koszt obsługi takiego rachunku będzie mniej istotny, za to liczyć się będzie indywidualne podejście takiego banku do klienta biznesowego. Możliwość skorzystania ze spersonalizowanej oferty, elastyczne warunki współpracy i wsparcie profesjonalnego doradcy to kwestie, które przydadzą się właścicielom dużych spółek.

Jakie są rodzaje kont firmowych?

Do tej pory zajmowaliśmy się przede wszystkim tym, gdzie najlepiej założyć standardowe konto firmowe. Jednak jako przedsiębiorca możesz również potrzebować innego rodzaju konta firmowego, takiego jak:

  • konto oszczędnościowe,
  • konto maklerskie,
  • konto Forex.

Możliwe, że będziesz chciał korzystać także z giełdy kryptowalut. Przyjrzyjmy się, gdzie najlepiej otworzyć konto firmowe tego rodzaju.

Oszczędnościowe konto firmowe – jaki bank wybrać?

Konto oszczędnościowe przyda się wszystkim przedsiębiorcom, którym zależy, aby firmowe pieniądze w każdej chwil pracowały na siebie. Taki rachunek jest oprocentowany, a jednocześnie w każdej chwili możesz skorzystać z pieniędzy na nim zgromadzonych. Z tego względu konto oszczędnościowe jest ciekawą alternatywą dla lokat, które jednak blokują dostęp do środków na określony czas.

Konto maklerskie – jak wybrać?

Konto maklerskie służy do przeprowadzania transakcji kupna i sprzedaży instrumentów finansowych, takich jak akcje, obligacje, czy inne papiery wartościowe. Rachunek maklerski możesz założyć w niektórych bankach bądź domach maklerskich, które specjalizują się w tego typu inwestycjach. Decydując się na ofertę danego banku, zwróć uwagę m.in. na:

  • koszt założenia i prowadzenia konta maklerskiego,
  • wysokość prowizji za przeprowadzane transakcje,
  • jakość obsługi klienta,
  • wygodny dostęp do konta i intuicyjność jego obsługi,
  • możliwość skorzystania z usług dodatkowych.

Gdzie znaleźć najlepszy rachunek tego typu? Najlepiej zajrzyj do rankingu kont maklerskich, dzięki któremu będziesz w stanie porównać dostępne oferty. Poza tym, jeśli zastanawiasz się, jaki bank wybrać na konto firmowe, możesz od razu sprawdzić, czy będziesz mógł w nim otworzyć również rachunek maklerski. 

Konto FOREX –  jak wybrać?

Konto FOREX to rachunek inwestycyjny, za pośrednictwem którego możesz handlować kontraktami CFD. Wybierając tego typu rachunek, zwróć uwagę na takie kwestie jak:

  • koszt założenia rachunku,
  • wysokość minimalnego depozytu,
  • regulacje brokera,
  • ochrona przed ujemnym saldem,
  • poziom dźwigni finansowej,
  • waluta rachunku,
  • dostępność różnych instrumentów finansowych,
  • prowizje od sprzedaży i spread,
  • oprocentowanie rachunku.

Aby się w tym nie pogubić, sprawdź ranking brokerów Forex i na tej podstawie podejmij ostateczną decyzję o otwarciu rachunku.

Giełda kryptowalut – jak wybrać?

Również decydując się na handel kryptowalutami, warto poświęcić nieco czasu na wybranie odpowiedniej giełdy. Tylko jaka jest najlepsza? W rankingu giełd kryptowalut zwróć uwagę na takie kwestie jak bezpieczeństwo, warunki zawierania transakcji, koszty, dostępność do aplikacji mobilnej czy intuicyjność strony, poprzez którą będziesz wykonywał operacje kupna – sprzedaży cyfrowych walut.   

W jakim banku założyć konto firmowe – podsumowanie

Konto firmowe to rachunek służący do gromadzenia i obracania środkami firmy. Jest niezbędne każdemu przedsiębiorcy, który przeprowadza transakcje z innymi kontrahentami biznesowymi. Poza tym konieczność założenia konta firmowego jest często wymagana przez banki, które nie pozwalają na wykonywanie przelewów do ZUS-u czy urzędu skarbowego z rachunku osobistego.

Zastanawiając się, jaki bank wybrać na konto firmowe, musisz przede wszystkim przeanalizować potrzeby swojej firmy: do jakich transakcji będziesz wykorzystywał dany rachunek, czy zamierzasz korzystać z bankomatów lub stacjonarnej placówki banku, ile kart płatniczych będziesz potrzebował, a także ile będziesz musiał zapłacić za korzystanie z takiego rachunku. Zwróć także uwagę na dodatkowe usługi banku, takie jak możliwość założenia konta maklerskiego czy oszczędnościowego. Następnie sprawdź, jaki bank dla firmy wybrać, patrząc pod kątem własnych odpowiedzi.

Dlaczego wybór tego, w jakim banku otworzyć konto firmowe, jest taki ważny? Przede wszystkim dlatego, że późniejsza zmiana rachunku jest kłopotliwa i wielu przedsiębiorców woli męczyć się z niekorzystnym kontem, niż szukać lepszej oferty. Jeśli jednak od początku podejdziesz z głową do tego, gdzie założyć konto firmowe, będziesz miał spokój na wiele lat.