Konto bankowe to wygodny i bezpieczny sposób na przechowywanie pieniędzy i opłacanie rachunków. Przekonuje się o tym coraz więcej seniorów, którzy również chcą szybko wykonywać niezbędne transakcje z zacisza własnego domu. Sprawdźmy zatem, jak wybrać konto dla emeryta i jaki bank będzie najlepszy dla seniora.

Konto dla seniora – co to jest?

Mówiąc o kontach dla seniorów, mamy na myśli rachunek bankowy, z którego będą korzystać osoby starsze. Co jednak ważne, zdecydowana większość banków, poza pojedynczymi przypadkami, nie ma osobnych ofert kont bankowych dla seniorów. Zatem, jeśli chcesz otworzyć konto osobiste dla emeryta, musisz zdecydować się na standardowy rodzaj rachunku, jaki znajdziesz w rankingu kont osobistych. Przyjrzyjmy się, jak takie konto wybrać.

Jakie konto dla seniora wybrać?

Skoro banki nie mają specjalnych kont dla seniorów, to sprawdźmy, na co warto zwrócić uwagę przy przeglądaniu ofert rachunków standardowych.

Na początek warto przeanalizować, jakie potrzeby ma osoba, która będzie korzystała z takiego konta dla emerytów. Czy nasz senior będzie używał takiego rachunku tylko w ograniczonym zakresie, otrzymując emeryturę i opłacając z niego comiesięczne zobowiązania? A może poza zwykłym kontem warto założyć także konto oszczędnościowe, na którym co miesiąc będzie odkładana mniejsza lub większa kwota? Takie oszczędności mogą okazać się bezcenne, gdy pojawiają się niespodziewane wydatki: konieczność opłacenia prywatnej wizyty u specjalisty, rehabilitacja czy takie prozaiczne rzeczy jak zakup pralki, która z dnia na dzień odmówi posłuszeństwa. Dobrze oprocentowane konto oszczędnościowe nadaje się do tego idealnie, ponieważ w każdej chwili możesz sięgnąć po zgromadzoną na nim kwotę.

Warto dodać, że w przypadku nieplanowanych wydatków sprawdzi się także karta kredytowa. A czym jest karta kredytowa? To rodzaj limitu kredytowego, z którego można skorzystać, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Co ważne, jeśli limit spłacisz, zanim upłynie tzw. okres bezodsetkowy, to do wykorzystanej kwoty nie zostaną naliczone żadne odsetki. W takim przypadku karta kredytowa pełni funkcję darmowego kredytu krótkoterminowego. Dlatego też wybierając konto bankowe dla emeryta, warto od razu zastanowić się nad kartą kredytową z odpowiednim limitem.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakładaniu konta bankowego dla seniora? Może przyda się również konto walutowe? Taki rachunek będzie jak znalazł podczas zagranicznych wakacji, czy odwiedzin u rodziny, która mieszka za granicą.

Rozważając, jaki bank dla emeryta wybrać, możesz także przyjrzeć się różnym usługom dodatkowym. Jeśli dysponujesz cennymi przedmiotami lub ważnymi dokumentami, warto zastanowić się nad dostępem do skrytki bankowej. Dzięki temu będziesz miał pewność, że drogocenne rzeczy nie trafią w niepowołane ręce.

Jak widzisz, banki dysponują wieloma produktami, z jakich może skorzystać senior. Jeśli będzie taka potrzeba, w banku można starać się także o niezbędny kredyt, a nawet gwarancję bankową. Jednak na razie skupmy się po prostu na tym, jak wybrać najlepszy bank dla emeryta w kontekście konta bankowego.

Gdy już ustalisz, jakie konto będzie najlepsze dla seniora, czas przyjrzeć się innym aspektom rachunków bankowych. O czym mowa?

Przede wszystkim zapoznaj się z kosztami prowadzenia takiego rachunku. A jeszcze lepiej, poszukaj bezpłatnego konta bankowego dla emerytów. W końcu liczy się każdy grosz, który możesz w ten sposób zaoszczędzić. Dlatego też, przeglądając oferty, poszukaj konta w banku dla emeryta, za którego prowadzenie nie trzeba będzie płacić.

Zwróć także uwagę, aby zwolnienie z opłat obejmowało korzystanie z karty płatniczej czy wykonywanie przelewów. Poza tym, w przypadku darmowego konta dla emeryta powinno zależeć ci na bezpłatnej obsłudze klienta w placówce banku. Jeśli właściciel konta woli wypłacać gotówkę w siedzibie banku, a nie w bankomacie, ważne jest, aby koszt takiej operacji był jak najmniejszy, a najlepiej zerowy.

Poza tym, zastanawiając się, jakie konto dla emeryta wybrać, zwróć uwagę na koszt poleceń zapłaty czy stałych zleceń. Stanowią one duże ułatwienie w płaceniu rachunków, dlatego dobrze by było, gdyby kosztowały jak najmniej.

Poza tym w przypadku osób starszych warto poszukać banku, który znajduje się w pobliżu miejsca zamieszkania właściciela rachunku. Dzięki temu w razie jakichkolwiek pytań, czy wątpliwości bez trudu będzie można rozwiać je osobiście.

Ponadto warto pamiętać, aby konto dla seniora było przede wszystkim proste i intuicyjne w obsłudze. Dzięki temu osoba, która nie jest obyta z nowinkami technologicznymi, będzie w stanie wykonać prosty przelew czy opłacić comiesięczne rachunki.

Jak założyć konto dla seniora?

Jeśli wybrałeś już odpowiedni rachunek osobisty, czas przyjrzeć się, jak założyć konto w banku dla seniora. Będzie do tego potrzebny jeden dokument – dowód osobisty, który posłuży do weryfikacji tożsamości osoby otwierającej konto bankowe dla emeryta.

Co ważne, konto bankowe dla seniorów można założyć zarówno osobiście w placówce banku, jak i przez internet. W tym drugim przypadku umowę z bankiem dostarczy kurier. Wystarczy ją podpisać, by następnie bank mógł oficjalnie uruchomić dany rachunek bankowy.

W teorii wszystko wydaje się łatwe. Nie da się jednak ukryć, że umowy bankowe są dosyć skomplikowane, a ich treść jest trudna w odbiorze. Z tego względu warto towarzyszyć starszej osobie podczas zakładania konta bankowego dla emerytów.

Zresztą, otwarcie rachunku nie sprowadza się tylko do kwestii, jak założyć takie konto dla seniora. W przypadku osób starszych warto ustawić zlecenia stałe, czy polecenia zapłaty, dzięki czemu płatności za najważniejsze rachunki będą odbywać się automatycznie. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszelkie opłaty uiszczane są na czas. A do tego taka automatyzacja płatności to duże ułatwienie dla osoby, która może mieć trudności z posługiwaniem się bankowością internetową. Z kolei konieczność osobistej wizyty w banku za każdym razem, gdy trzeba wykonać przelew, też nie jest wygodnym rozwiązaniem.

Poza tym w przypadku osób schorowanych lub z niepełnosprawnością warto ustanowić pełnomocnictwo do konta osobistego. Dzięki temu będziesz w stanie samodzielnie zarządzać kontem np. w przypadku hospitalizacji właściciela rachunku. Jeszcze innym rozwiązaniem jest założenie wspólnego konta bankowego. W takiej sytuacji właścicielami bezpłatnego konta bankowego dla emeryta są co najmniej 2 osoby. W ten sposób jedna z nich zawsze ma kontrolę nad kontem, gdy druga jest niedyspozycyjna. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne, gdy starsza osoba mieszka w miejscowości oddalonej od fizycznej placówki banku czy bankomatu. Będąc współwłaścicielem konta, będziesz w stanie samodzielnie załatwić w imieniu takiej osoby wiele spraw. A to duże ułatwienie, zwłaszcza w przypadku lokalizacji znajdujących się w dużej odległości od większych miast.

Jak założyć konto dla emeryta – o czym jeszcze pamiętać?

Zanim założysz nowe darmowe konto bankowe dla seniora, warto zlikwidować dotychczasowy rachunek, jeśli taki był otwarty. Stare konto najpewniej nie będzie już potrzebne, a może generować niepotrzebne koszty. W takim przypadku sprawdź, jak zamknąć konto w banku, by cały proces przeprowadzić szybko i sprawnie.

Jakie konto bankowe dla seniora – podsumowanie

Zastanawiasz się, jakie konto bankowe dla seniora wybrać? Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że poza pojedynczymi przypadkami banki nie mają w swojej ofercie rachunków skierowanych typowo dla seniorów. Ma to swoje dobre i złe strony. Z jednej strony brak dedykowanych rozwiązań dla seniorów może być problematyczny. W końcu starsze osoby mają swoje potrzeby i ograniczenia, które warto byłoby uwzględnić przy tak powszechnym produkcie, jak konto bankowe. Z drugiej strony, szukając wśród standardowych ofert, możesz liczyć, że znajdziesz darmowe i wygodne konto bankowe dla emeryta. Takie poszukiwania zacznij od odpowiedzenia sobie na pytanie, jakie konto bankowe dla emeryta będzie w danym przypadku najlepsze.

Czy wystarczy zwykłe konto osobiste, czy jednak warto założyć także rachunek oszczędnościowy? A może przyda się także konto walutowe? Możliwości jest naprawdę dużo. Poza tym warto zadbać, aby konto dla osoby starszej było tanie oraz proste i intuicyjne w obsłudze. Gdy wybierzesz odpowiednią ofertę, konto możesz założyć w placówce danego banku lub przez internet. Jednym dokumentem niezbędnym do założenia konta będzie dowód osobisty, który posłuży do weryfikacji tożsamości osoby otwierającej konto. Poza założeniem konta dla seniora warto ustawić płatności automatyczne na najważniejsze opłaty, takie jak czynsz, kablówka, prąd czy gaz. Poza tym warto uzyskać upoważnienie do takiego konta lub zdecydować się na wspólne konto bankowe z seniorem. Dzięki temu zarządzanie kontem będzie o wiele wygodniejsze.