Dane statystyczne wskazują na to, że w Polsce w 2024 roku mieszka około 2,5 miliona obcokrajowców. To spora liczba osób, z których wiele pracuje lub uczy się w naszym kraju. Posiadają również rachunki bankowe. W tym artykule sprawdzimy, czym powinno charakteryzować się konto dla obcokrajowca, w jaki sposób je założyć oraz gdzie to zrobić.
Spis treści:
Jak założyć konto dla obcokrajowca?
Jeżeli odpowiednio do tego podejdziesz, to założenie konta bankowego dla cudzoziemca nie będzie bardzo skomplikowane. Oczywiście może występować bariera językowa, jeżeli obcokrajowiec słabo posługuje się językiem polskim. W takiej sytuacji warto skorzystać ze wsparcia zaprzyjaźnionej osoby, która posłuży za tłumacza. Dzięki temu skróci się cały proces. W Polsce coraz więcej banków posiada w swoich kadrach osoby, które płynnie mówią w języku: angielskim, niemieckim czy też ukraińskim. Ułatwia to obcokrajowcom korzystanie z usług bankowych.
Co do zasady, konto w banku dla obcokrajowca można założyć tylko podczas wizyty w stacjonarnej placówce. Tylko w niektórych bankach można zrobić to online w modelu zdalnym To mała różnica w porównaniu z tym, jak wygląda to w przypadku obywateli Polski, którzy rachunek z powodzeniem otworzą online. Przed wyborem instytucji finansowej, warto przejrzeć ranking kont osobistych. Jeżeli chcesz założyć konto firmowe, to dowiedz się, czym ono się charakteryzuje.
Zdecydowanie łatwiej założyć konto w przypadku rezydenta, czyli osoby fizycznej mieszkających na co dzień w Polsce. W przypadku nierezydentów procedura jest nieco bardziej skomplikowana, a wybrane banki odmawiają otworzenia rachunku. Warto więc dokładnie zapoznać się z ofertą danej instytucji finansowej i w przypadku wątpliwości skonsultować się z jej przedstawicielem.
Konto dla obcokrajowca – dokumenty
Procedura tego, jak założyć konto w banku dla obcokrajowca może różnić się w zależności od instytucji. Wymaga to od cudzoziemca dokładnego zapoznania się z obecną ofertą i wybrania tej, która jest najkorzystniejsza.
Wymagane dokumenty również się różnią. W tym zakresie banki mają sporą dowolność i to od nich zależy to, jakich dokumentów wymagają od obcokrajowca. Jest to związane z kwestiami bezpieczeństwa. Jednocześnie nie ma jednolitych przepisów, które regulowałyby ten obszar.
Podstawowe dokumenty niezbędne do założenia konta przez obcokrajowca to:
- wiza, karta pobytu, zezwolenie na pobyt stały (dokument potwierdzający legalność pobytu obcokrajowca w Polsce);
- paszport, zagraniczny dowód osobisty (dokument potwierdzający tożsamość obcokrajowca).
W niektórych bankach będzie to wystarczające. Inne z kolei potrzebują jeszcze takich dokumentów jak m.in.:
- zaświadczenie o nadaniu numeru PESEL;
- zaświadczenie o zameldowaniu (z Urzędu Miasta, Urzędu Gminy);
- oświadczenie o adresie zamieszkania na terytorium Polski (np. umowa najmu, informacja o zakwaterowaniu pracownika);
- dokument potwierdzający legalność i wysokość osiąganych dochodów (np.: umowa o pracę, zaświadczenie o przyznanym stypendium, wpis do rejestru działalności gospodarczych itp.).
Do tego należy posiadać polski numer telefonu komórkowego, który będzie służył do kontaktu (np. wysyłanie SMS z hasłem do logowania itd.). Banki w Polsce nie uznają zagranicznych numerów telefonu oraz nie wysyłają kart płatniczych i innych dokumentów związanych z prowadzeniem rachunku poza terytorium Polski.
Czy można założyć konto dla obcokrajowca bez karty pobytu?
Konto dla obcokrajowca bez karty pobytu – czy to w ogóle możliwe? Wiele banków bezwzględnie wymaga karty pobytu. Zdarza się jednak, że można założyć rachunek, gdy nie jest się rezydentem naszego kraju. Wówczas jednak należy przedstawić większą liczbę dokumentów. Jednocześnie oferta ta dostępna jest tylko w wybranych instytucjach finansowych.
Przede wszystkim trzeba przedstawić: oświadczenie o miejscu zamieszkania, dowód osobisty kraju pochodzenia oraz wizę pobytową. Niektóre banki podchodzą do tego jeszcze mniej rygorystycznie i za potwierdzenie legalności pobytu uznają przedstawienie zaświadczenia o odbywaniu kursu językowego czy też o posiadaniu statusu studenta polskiej uczelni. Zdarza się, że bank przed otwarciem rachunku oczekuje przedstawienia Certyfikatu Rezydencji Podatkowej. Dokument ten potwierdza zamieszkanie obcokrajowca dla celów podatkowych. Tego typu certyfikat można uzyskać w Urzędzie Skarbowym. Wszystko po to, aby zgodnie z obowiązującymi umowami międzynarodowymi unikać podwójnego opodatkowania, jeżeli praca zarobkowa prowadzona jest z minimum dwóch krajach.
Konto bankowe dla obcokrajowca – w jakim banku?
Obecnie w wielu bankach oferowane jest darmowe konto dla obcokrajowca. To atrakcyjna oferta. Instytucje finansowe wychodzą naprzeciw cudzoziemcom, którzy pracują i żyją w Polsce. Jest ich już około 2,5 miliona. Znaczna część z nich to osoby z Ukrainy. Z pewnością wielu z obcokrajowców osiądzie w naszym kraju na stałe, szukając spokoju i poprawy standardu życia. Dotyczy to przybyszów z dowolnej części świata. Na naszym portalu przygotowaliśmy już ranking kont bankowych premium dla najbardziej wymagających klientów. Nie zawsze trzeba decydować się na nie. Z powodzeniem możesz wybrać standardowy rachunek.
Poniżej wskazano na wybrane branki, w których można otworzyć konto dla obcokrajowca. Podano również kluczowe informacje, w tym m.in. możliwy sposób założenia rachunku. Oferta bankowa zmienia się dynamicznie, dlatego zachęcamy do tego, aby dokładnie zapoznać się z obowiązującymi promocjami oraz regulaminem usługi, zanim z niej skorzystasz.
Bank Millennium:
- założenie online, stacjonarnie lub przez kuriera;
- rezydenci i nierezydenci
- dokumenty: paszport (obywatele UE) lub paszport i dodatkowe dokumenty (obywatele spoza UE).
BNP Paribas:
- założenie stacjonarnie;
- dokumenty: dokument tożsamości oraz karta pobytu lub pozwolenie na pracę.
Alior Bank:
- założenie stacjonarnie;
- rezydenci i nierezydenci;
- paszport oraz wiza lub karta pobytu
Bank Pekao:
- założenie stacjonarnie;
- dokumenty: paszport (obywatele UE i Ukrainy) oraz karta pobytu lub umowa najmu mieszkania (obywatele innych krajów).
Credit Agricole:
- założenie stacjonarnie;
- spora liczba niezbędnych dokumentów.
BOŚ Bank:
- założenie stacjonarnie;
- rezydenci i nierezydenci;
- dokumenty: paszport lub dowód osobisty (rezydenci), paszport lub dowód oraz dokument potwierdzający adres zamieszkania (nierezydenci).
ING Bank Sląski:
- założenie stacjonarnie;
- spora liczba niezbędnych dokumentów.
PKO BP:
- założenie stacjonarnie:
- dokumenty: paszport lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
mBank:
- założenie stacjonarnie;
- dokumenty: karta pobytu lub zaświadczenie o rejestracji pobytu obywatela UE, lub dokument o prawie stałego pobytu.
Nest Bank:
- założenie stacjonarnie;
- obowiązkowo zamieszkanie w Polsce oraz polski numer telefonu;
- dokumenty: paszport lub karta pobytu, lub Karta Polaka.
Santander Bank Polska:
- założenie stacjonarnie;
- rezydenci i nierezydenci;
- dokumenty: dowód lub paszport, karta pobytu lub rejestracja pobytu obywatela, prawo jazdy lub potwierdzenie nadania numeru PESEL.
Alternatywa dla tradycyjnych kont bankowych w Polsce
Co w przypadku obcokrajowców, którzy w Polsce wykonują prace sezonowe lub inne i nie posiadają stosownych dokumentów? Alternatywą jest skorzystanie z oferty podmiotów z sektora finansowego, które działają na podobnych zasadach do banków i oferują prowadzenie konta. Wśród nich znajdują się m.in.: Cinkciarz, Revolut, Wise czy ZEN. W ostatnich latach zwiększonym zainteresowaniem cieszy się Revolut, gdzie rachunek można założyć bez posiadania adresu zamieszkania w Polsce czy też nadanego numeru PESEL. Instytucja ta oferuje również dedykowane konto walutowe. To znaczne ułatwienie dla wielu cudzoziemców.
W ostatnim czasie coraz łatwiej założyć konto dla obcokrajowca bez zameldowania. Istnieje wiele dodatkowych możliwości. Oczywiście łatwiej to zrobić, gdy cudzoziemiec posiada niezbędne dokumenty i mieszka w Polsce. Pamiętaj o tym, że tylko w nielicznych bankach można założyć konto dla obcokrajowca online. Zazwyczaj wymaga to wizyty w stacjonarnym punkcie. Zachęcamy również do sprawdzenia tego, na czym polega przeniesienie konta do innego banku. Wszystkiego dowiesz się z naszych artykułów.