Przyjechałeś do Polski do pracy lub na studia i zastanawiasz się, jak rozwiązać sprawę rachunku bankowego? Na szczęście założenie konta w Polsce przez obcokrajowców jest to nie tylko możliwe, ale i coraz łatwiejsze.

Czy warto zakładać konto w Polsce?

Każdy, kto postanowił na dłużej przyjechać do Polski, powinien pomyśleć o założeniu konta osobistego w jednym z banków, działających na terenie tego kraju. W znacznym stopniu ułatwi to dokonywanie zakupów, opłacanie rachunków, a także otrzymywanie wynagrodzenia czy stypendium.

Oczywiście w polskich sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, zapłacimy za zakupy kartą płatniczą przypisaną do konta założonego w banku spoza Polski, ale ze względu na oryginalną walutę, obowiązującą w Polsce (złotówki), będzie się to wiązało z dodatkowymi opłatami pobieranymi przez banki za przewalutowanie.

Poza tym przelewy od pracodawcy lub przyjaciół, wysyłających pieniądze w polskiej walucie z polskiego konta na rachunek zagraniczny nie dość, że będą szły dłużej (około 2-3 dni roboczych), to dodatkowo zostanie za nie pobrana dodatkowa opłata. Również korzystanie z bankomatów w Polsce będzie w takim przypadku tańsze.

Biorąc pod uwagę fakt, że banki w Polsce oferują konta osobiste, z których możemy korzystać za darmo (w niektórych przypadkach musimy w spełnić w tym celu kilka warunków), to założenie konta w banku w Polsce przez obcokrajowców jest po prostu opłacalne.

Jak założyć konto dla obcokrajowca?

Tym, co z pewnością ucieszy obcokrajowców chcących otworzyć konto osobiste w banku w Polsce, jest to, że nie jest to skomplikowany proces. Wprawdzie w większości przypadków, taka osoba będzie musiała stawić się osobiście w placówce wybranego banku z kompletem niezbędnych dokumentów, ale niektóre banki umożliwiają założenie konta osobistego przez Internet. W tym pierwszym przypadku to pracownik banku założy konto w naszym imieniu i wytłumaczy nam wszelkie niejasności (np. po angielsku, ale w niektórych przypadkach również po niemiecku czy ukraińsku). Natomiast w przypadku zakładania konta przez Internet wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na stronie internetowej danego banku.

Jakie trzeba złożyć dokumenty?

Nawet dobra wola pracownika banku nie pomoże, jeśli obcokrajowiec starający się założyć konto w banku, nie dostarczy stosownych dokumentów. Banki przede wszystkim wymagają od cudzoziemców dokumentów, potwierdzających ich tożsamość. I tu jedna uwaga: w takim przypadku nie wystarczy dowód osobisty, wydany przez ojczysty kraj obcokrajowca. Najlepiej będzie zgłosić się do banku z paszportem. Kolejnym ważnym dla banku dokumentem będzie karta pobytu, gwarantująca, że osoba zgłaszająca się do banku w celu założenia konta, przebywa w Polsce legalnie.

W części banków okazanie ważnego paszportu oraz karty pobytu powinno w zupełności wystarczyć, ale niektóre banki mają jeszcze dodatkowe wymagania, takie jak, chociażby potwierdzenie adresu zamieszkania na terenie Polski. Aby oszczędzić czas, warto zawczasu sprawdzić na stronie internetowego wybranego banku, jakie dokumenty należy do niego dostarczyć.

A co w przypadku cudzoziemców, którzy nie posiadają karty pobytu, czyli nierezydentów? Takie osoby mogą zgłosić się do banku z dokumentem potwierdzającym tożsamość, Certyfikatem Rezydencji Podatkowej oraz innym dokumentem (np. wizą, zaświadczeniem o statusie studenta z polskiej uczelni wyższej, zaświadczeniem o odbywaniu kursu językowego na polskiej uczelni lub w szkole policealnej), który potwierdzi legalność pobytu w Polsce.

Poza tym, jeśli osoba o statusie nierezydenta stara się o wyrobienie karty stałego pobytu, może zgłosić się do niektórych banków z poświadczeniem o złożenie wniosku o jej wydanie.

Jakie banki posiadają specjalną ofertę dla obcokrajowców?

Decydując się na założenie konta w banku w Polsce, warto dobrze przyjrzeć się dostępnym na rynku ofertom.

Przede wszystkim nietrudno jest znaleźć konto osobiste dla obcokrajowców, którego prowadzenie będzie darmowe. Takie operacje jak założenie i prowadzenie konta, korzystanie z karty płatniczej, wypłacanie gotówki z bankomatów (wszystkich lub sieciowych), wpłacanie gotówki w bankomatach (wszystkich lub sieciowych) czy wykonywanie internetowych przelewów krajowych są bezpłatne bezwarunkowo lub po spełnieniu kilku wymogów (takich jak wykonanie kilku transakcji bezgotówkowych w miesiącu czy zapewnienie wpływów na konto w określonej kwocie itp.).

W szczególnie dobrej sytuacji są osoby pochodzące z Ukrainy, gdyż coraz więcej banków oferuje im konta, z których przelewy na Ukrainę są odpowiednio tańsze. Dodatkowo w niektórych przypadkach Ukraińcy mogą liczyć na bezpłatną wypłatę gotówki z bankomatu na Ukrainie.

Niektóre banki zdecydowały się również na udostępnienie obcokrajowcom oferty kredytowej. Mogą z niej skorzystać osoby, które mieszkają i pracują w Polsce, ale pochodzą z krajów należących do UE oraz pozostałych krajów należących do ONZ.

Jakie są bariery w założeniu konta w Polsce dla obcokrajowca?

Choć założenie konta w Polsce nie jest zasadniczo trudne, to w niektórych sytuacjach możemy natrafić na różne problemy. Przede wszystkim obcokrajowcy-nierezydenci będą musieli dostarczyć do banku większą liczbę dokumentów, a samo założenie konta będzie wiązało się również z dodatkowymi formalnościami.

Barierę, przy zakładaniu konta w Polsce i korzystaniu z niego, może stanowić również język. Dla obcokrajowców, którzy sprawnie posługują się językiem angielskim, nie powinno to stanowić większego problemu, ale dla osób nierozumiejących ani polskiego, ani angielskiego może to wręcz uniemożliwić samodzielne założenie i posługiwanie się kontem osobistym założonym w Polsce. Jednak większość banków zdaje sobie z tego sprawę i wprowadza ułatwienia, szczególnie dla osób przybywających do Polski zza wschodniej granicy.

Jakie są ułatwienia dla obcokrajowców, w tym Ukraińców, w polskich bankach?

Obcokrajowiec, znający język angielski w stopniu średniozaawansowanym, z pewnością poradzi sobie z założeniem i obsługą konta w Polsce. Większość banków zatrudnia w swoich placówkach pracowników, które posługują się językiem angielskim w stopniu zapewniającym sprawną komunikację. Również strony internetowe banków, bankomaty, bankowość elektroniczna czy aplikacje mobilne na telefon mają swoje anglojęzyczne wersje, co ułatwia korzystanie za ich pomocą nawet z najbardziej zaawansowanych funkcji bankowych.

Dodatkowo ostatnimi czasy banki ułatwiają również życie osobom z Ukrainy, które zechcą korzystać z konta w Polsce. Niektóre banki uruchamiają infolinię, w której pracują osoby mówiące po ukraińsku, a także drukują ulotki z informacjami dotyczącymi oferty bankowej oraz instrukcje korzystania z konta w tym języku. W niektórych przypadkach zostały również uruchomione ukraińskie wersje strony internetowej banku.

Jednak jednym z największych ułatwień, na które można liczyć w niektórych bankach, jest przygotowanie dokumentów w języku ukraińskim. Dzięki temu obcokrajowiec zakładający konto w Polsce ma możliwość dokładnego zapoznania się ofertą banku i świadomego podjęcia decyzję o jej wyborze.

Co najważniejsze, tego typu ułatwienia stają się coraz powszechniejsze, także niedługo założenie konta w Polsce przez osoby posługujące się językiem ukraińskim będzie banalnie proste.

Podsumowanie

Zacznijmy od tego, że założenie konta w Polsce przez obcokrajowca, który przyjechał do tego kraju, aby zarabiać czy studiować jest nie tylko wygodne, ale i opłacalne. Co więcej, z każdym miesiącem staje się coraz prostsze, gdyż banki dostrzegają potrzeby zagranicznych klientów i na bieżąco starają się na nie reagować.
Zanim jednak zdecydujemy się na założenie konta w danym banku, warto dokładnie zapoznać się z jego ofertą oraz zawczasu sprawdzić wymagania i dokumenty, jakie w tym celu trzeba będzie dostarczyć. A w razie potrzeby pytać i prosić o wyjaśnienie niejasności, co z pewnością nie będzie stanowiło problemu dla osób mówiących po angielsku i coraz częściej, po ukraińsku.