Kim jest Emitent?

Kim jest Emitent?

Rozważasz różne opcje inwestycji, w tym m.in. zakup papierów wartościowych? Z pewnością natkniesz się na określenie emitent. Odnosi się ono do podmiotu, który odpowiada za emisję papierów wartościowych w celu ich sprzedaży. W tym artykule zgłębimy ten temat. Dowiedz się, kto to emitent i kto może być emitentem.

Kim jest emitent?

Na początku odpowiedzmy na to, kim jest emitent. Posłużymy się tu definicją, która została zamieszczona w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi oraz ustawie o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Oba te dokumenty uchwalono 29 lipca 2005 roku. Zgodnie z zapisaną definicją emitent to podmiot emitujący papiery wartościowe we własnym imieniu.

W dużym skrócie i w prostym tłumaczeniu jest to podmiot, który na co dzień zajmuje się emisją różnego rodzaju papierów wartościowych. Zasadę postępowania emitenta regulują odgórne przepisy rynku finansowego. Emitent może emitować papiery wartościowe we własnym zakresie po to, aby je sprzedać i w ten sposób pozyskać środki na planowane inwestycje lub inne wydatki. To tzw. emisja własna. Drugą z możliwości jest emisja obca. W tym przypadku emitent korzysta ze współpracy z pośrednikiem w postaci instytucji finansowej. To ona odpowiada za emisję i sprzedaż papierów wartościowych. Obecnie na rynku wyróżnia się zarówno emitentów krajowych (polskich), jak i zagranicznych, a inwestorzy mogą z powodzeniem nabywać papiery wartościowe z obu tych grup.

Ze względu na rodzaj emitowanych papierów wartościowych wyróżnia się emitentów:

  • akcji;
  • obligacji;
  • komercyjnych (krótkotrwałych) papierów dłużnych.

Emitenci akcji to spółki akcyjne, które szukają finansowania na swoją działalność. Kupujący akcję zapewnia sobie udziały w firmie oraz prawo do dywidendy (w przypadku spółek dywidendowych). Emitent obligacji to podmiot prywatny, instytucja lub Skarb Państwa, który sprzedając obligacje, poniekąd zaciąga pożyczkę u inwestorów i spłaca ją w określonym wcześniej terminie (wraz z odsetkami, które są realnym zarobkiem inwestora). Okres obowiązywania obligacji i termin ich wykupu zależy od danej emisji.

Kto może być emitentem?

Nie każdy może zostać emitentem. Regulują to przepisy polskiego prawa. Zgodnie z nimi emitentem w Polsce mogą być:

  • Skarb Państwa – pozyskuje środki na finansowanie inwestycji czy też spłatę zadłużenia;
  • Narodowy Bank Polski – wspiera politykę monetarną i stabilizuje system finansowy;
  • Instytucja samorządowa – pozyskuje środki na finansowanie działań i inwestycji na poziomie lokalnym;
  • Instytucja finansowa (np. bank komercyjny, fundusz) – pozyskiwanie finansowania na różne cele;
  • przedsiębiorstwa (prywatne i publiczne) – pozyskiwanie kapitału na rozwój, inwestowanie lub wyjście z zadłużenia.

Jak widać, każdy emitent może mieć nieco inny cel. Co do zasady działanie jest podobne. Emituje się papiery wartościowe w celu ich sprzedania i pozyskania kapitału. Oczywiście wskazuje się na obowiązkowy termin wykupu obligacji wraz z oprocentowaniem. W ten sposób inwestorzy zyskują gwarancję tego, że papiery wartościowe zostaną odkupione we wskazanym terminie i za daną kwotę. Co do zasady obligacje traktowane są jako bezpieczna opcja inwestycyjna. Choć nie gwarantują dużych zysków, to jednak w przypadku wiarygodnego emitenta trudno o ogłoszenie przez niego upadłości, co mogłoby skutkować utratą wartości obligacji i stratami finansowymi.

W jaki sposób ocenia się rzetelność emitenta? Planujesz zakup obligacji zmiennych czy też obligacji korporacyjnych? Zanim się na to zdecydujesz, warto przeprowadzić dokładną analizę i ocenić wiarygodność danego podmiotu. Pod uwagę bierze się m.in. jej historię, staż na rynku, dokumenty finansowe, reputację, transparentność działań czy też historię kredytową. Takie informacje są ogólnodostępne, ponieważ emitent ma obowiązek dostarczenia rzetelnych i aktualnych danych przed rozpoczęciem emisji. Ponadto każdy emitent zobowiązany jest do wypłacania należnych dywidend, odsetek czy też odkupu akcji, obligacji i innych papierów wartościowych zgodnie z warunkami ustalonymi w trakcie ich emisji.

Źródło:

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!