Sektor rolniczy różni się od wielu tradycyjnych obszarów prowadzenia biznesu. Jednocześnie należy wiedzieć o tym, że nie każdy rolnik generujący przychód z prowadzonego gospodarstwa rolnego jest przedsiębiorcą. To cenna informacja dla podmiotów, które z nimi współpracują. W tym artykule sprawdzimy, jakie konto powinien mieć rolnik i czym różni się ono od zwykłego rachunku bankowego.
Spis treści:
Co to jest konto rolnicze?
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, wiele instytucji bankowych stworzyło dedykowane konto rolnicze. Jak sama nazwa wskazuje, jest to rachunek bankowy stworzony z myślą o potrzebach rolników i przeznaczony do rozliczania przychodów i rozchodów związanych z prowadzeniem gospodarstwa. Jednocześnie nie zawsze jest to konto firmowe. Ten typ rachunku przeznaczony jest dla rolników indywidualnych, którzy nie zawsze prowadzą działalność gospodarczą.
Konto rolnicze - w jakim banku je znajdziesz? Oferta instytucji bankowych w Polsce ewoluuje. Coraz więcej z nich posiada dedykowane konta dla rolników. To, jakie konto dla rolnika wybrać, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim warto zapoznać z warunkami prowadzenia danego rachunku. Dzięki temu można świadomie wybrać najkorzystniejszą ofertę. Jeżeli prowadzisz firmę, to warto sprawdzić dostępne rodzaje kont firmowych, które również z powodzeniem mogą być użytkowane przez rolników.
Rolnik a biała lista podatników VAT
Od września 2019 roku w Polsce obowiązuje Biała lista podatników VAT. To wykaz informacji o podmiotach, które sa podatnikami VAT. Dzięki temu dużo łatwiej zweryfikować potencjalnego kontrahenta. Czy biała lista dotyczy rolników? Niestety wprowadzenie tego wymogu spowodowało niemałe zamieszanie w sektorze rolniczym. Rolnicy mają problem z odpowiednią klasyfikacją swojej działalności, a także z prowadzeniem efektywnej i prawidłowej księgowości.
Wszystko dlatego, że gospodarstwo rolne na VAT nie musi być przedsiębiorstwem. Oznacza to, że rolnik jest podatnikiem VAT, jednak nie ma statusu firmy. W związku z tym brakuje go na białej liście podatników VAT. Tym samym kontrahenci gospodarstwa rolnego nie chcą regulować wobec nich należności z obawy przed nadużyciami finansowymi. Jednocześnie przepisy zakazują rozliczenia wydatku w kosztach i pojawia się spory problem. Jak rozliczać VAT? Sprawdź nasz poradnik Rachunek VAT - co to jest?
Biała lista dla rolników obowiązkowa jest w przypadku osób, które prowadzą zarejestrowaną działalność gospodarczą w obszarze rolnictwa. Wówczas posiadają konto firmowe i mogą podać je do wykazu, w którym nie mogą znajdować się konta osobiste. W zestawieniu gospodarstwo rolna a biała lista nie zawsze wszystko jest klarowne. Wszystko dlatego, że wielu rolników nie prowadzi firmy i nie posiada konta firmowego. Wówczas nie może podać konta osobistego na białą listę podatników VAT. Może to przysparzać wielu problemów w rozliczeniach.
Rolnik będący osobą fizyczną, nie jest przedsiębiorcą. Oznacza to, że jako kontrahent możesz zawierać z nim transakcje przekraczające kwotę 15 tysięcy złotych i przelewać środki na rachunek osobisty rolnika. Jest to jedno z wyłączeń w ramach białej listy podatników. Oznacza to, że przepisy dotyczące płatności w tym obszarze dotyczą tylko transakcji, które zawierają między sobą przedsiębiorcy. Jednocześnie za takiego nie można uznać rolnika będącego osobą fizyczną.
Czy każdy rolnik VAT jest przedsiębiorcą? Zgodnie z interpretacją dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2020 roku tak nie jest. W sporze rolnik vatowiec a biała lista, zadecydowano, że nawet rolnik będący na VAT nie musi być przedsiębiorcą. Jeżeli jednak nim jesteś, to zainteresuje Cie nasz poradnik Konto firmowe - jak założyć? Prowadząc jednoosobową działalność, nie musisz jednak posiadać konta firmowego. To, czy trzeba mieć konto firmowe, regulowane jest przez przepisy polskiego prawa.
Czym się różni konto rolnicze od zwykłego?
Jak założyć konto rolnicze? To bardzo proste. Wystarczy odwiedzić wybrany bank, który posiada tego typu rachunki w swojej ofercie. Czym ono różni się od zwykłego rachunku osobistego? Przede wszystkim posiadanie konta rolniczego dostępne jest tylko dla osób, które prowadzą gospodarstwo rolne i stanowi ono podstawowe źródło dochodów. To pierwsze z wyłączeń. Co do zasady jednak konto osobiste i rolnicze niewiele się różni. Warto zwrócić uwagę na to, że w polskim prawie nie ma czegoś takiego jak dedykowane konto dla rolników. Banki jednak wykorzystują potencjał marketingowy takiego hasła i przygotowały osobne konta dla tej grupy społecznej. W dużym skrócie są to klasyczne konta firmowe, jednak z dodatkowymi korzyściami dla rolników. Na rynku funkcjonują jako konta dla rolnika lub konta agro.
Jeżeli jesteś rolnikiem przedsiębiorcą i musisz posiadać rachunek firmowy, to wystarczające będzie odpowiednie konto rolnicze o podanych parametrach. Nie różni się ono zbyt wiele od zwykłego rachunku firmowego lub osobistego. Pamiętaj jednak o tym, każda transakcja z konta rolniczego była prowadzona bardzo rzetelnie i ewidencjonowana. Ułatwi to prowadzenie księgowości dla gospodarstwa rolnego. Będąc rolnikiem na VAT, koniecznie zapisz sobie, do kiedy płaci się ZUS i do kiedy płaci się VAT. Następnie należności wykonuj zgodnie z przyjętymi urzędowo terminami. W ten sposób unikniesz ewentualnych nieporozumień i dodatkowych kosztów.
Jednocześnie osoba fizyczna, która prowadzi gospodarstwo rolne, może posiadać tylko rachunek osobisty. Jest to związane z przepisami ustawy Prawo przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 roku. Zgodnie z nią rolnik jako osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo nie jest przedsiębiorcą i nie ma możliwości założenia dedykowanego konta biznesowego. Wówczas jego podstawowym rachunkiem jest konto osobiste i to za jego pośrednictwem reguluje należności oraz przyjmuje pieniądze ze sprzedaży płodów rolnych. W ofercie banków również znajdują się konta rolnicze dla rolników indywidualnych, które mają parametry takie same, jak klasyczne rachunki osobiste i jednocześnie nie są kontami biznesowymi.
Jako kontrahent chcesz zweryfikować, czy dany rolnik prowadzi firmę? Dowiedz się, jak sprawdzić NIP gospodarstwa rolnego. W tym celu w wyszukiwarce należy podać: nazwę firmy, adres rejestracji firmy lub numer REGON. Na tej podstawie można wyszukać NIP, jeżeli wiesz, że dana firma jest zarejestrowana. W przypadku gdy nie posiadasz takich danych, najłatwiej skontaktować się bezpośrednio z gospodarstwem rolnym i o to zapytać. Jeżeli nie jest ono przedsiębiorstwem, to wówczas identyfikatorem podatkowym będzie numer PESEL głównego gospodarza.
Czy rolnik musi mieć konto rolnicze?
Zgodnie z przepisami rolnik może, jednak nie musi posiadać dedykowanego konta rolniczego. Jeżeli gospodarstwo rolne jest przedsiębiorstwem, to wówczas niezbędne jest posiadanie rachunku firmowego. Może to być zwykłe konto biznesowe lub konto rolnicze, które posiada dodatkowe korzyści dla rolnika. Zawsze jednak warto to zweryfikować i wybrać taki wariant, który da Ci najwięcej.
Jeżeli rolnik nie posiada firmy i prowadzi gospodarstwo rolne jako osoba fizyczna, to wystarczający będzie rachunek osobisty. Może to być konto rolnicze lub zwykłe, jednak nie jest ono klasyfikowane jako rachunek biznesowy. Wszystko zależy od realnych potrzeb rolnika. Z doświadczenia wiemy jednak, że warto inwestować w osobny rachunek rolniczy. Wszystko po to, aby zwiększyć kontrolę nad przepływami pieniężnymi. Posiadając osobny rachunek, dużo łatwiej kontrolować przychody i rozchody, a także zarządzać budżetem gospodarstwa rolnego. Przed wyborem konta, dokładnie zapoznaj się z jego parametrami. Jeżeli prowadzisz firmę, to dowiedz się, gdzie zgłosić konto firmowe. Jeżeli zmieniasz rachunek biznesowy, to zobowiązany jest przesłać dedykowane zgłoszenie zmiany konta firmowego do Urzędu Skarbowego. Pamiętaj o wypełnieniu tego obowiązku.
Z tego artykułu dowiedziałeś się, czy biała lista dotyczy rolników, jak funkcjonuje gospodarstwo rolne na podatku VAT oraz jakie konto powinien mieć rolnik. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań rekomendujemy kontakt ze specjalistą.
Komentarze i opinie użytkowników