Na pewno zdajesz sobie sprawę, że nie da się funkcjonować w dzisiejszym świecie bez dostępu do konta bankowego. Za jego pośrednictwem jesteś w stanie zapłacić za zakupy, wykonać niezbędne przelewy, a także otrzymać wynagrodzenie za swoją pracę. Do tego nowoczesne konta osobiste pomagają w zarządzaniu domowym budżetem i oszczędnościami. A jak założysz konto dla dziecka, nie tylko zyskasz kontrolę nad jego wydatkami, ale i będziesz w stanie nauczyć je tego, jak gospodarować własnymi pieniędzmi. Sprawdź, jakie konto bankowe dla dziecka będzie najlepsze.

Czy można założyć konto dla dziecka?

Konto osobiste dla dziecka to rodzaj rachunku bankowego, z którego mogą korzystać osoby przed ukończeniem 18. roku życia. I choć niepełnoletnie dzieci mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, to odpowiedź na pytanie: „czy dziecko może mieć konto w banku?” jest twierdząca. Wystarczy, że jako rodzic bądź opiekun wyrazisz zgodę na otwarcie takie rachunku.

W zależności od tego, jakie konto dla dziecka założysz, może mieć ono formę niezależnego rachunku lub subkonta powiązanego z twoim standardowym kontem bankowym. W każdym razie konto dla dziecka może posiadać takie funkcje jak:

  • zlecanie przelewów,
  • dokonywanie płatności kartą,
  • korzystanie z płatności BLIK,
  • wypłata gotówki z bankomatu,
  • oszczędzanie środków,
  • korzystanie z aplikacji mobilnej i bankowości internetowej. 

Dzięki temu twoje dziecko będzie mogło jednocześnie uczyć się zarządzania pieniędzmi oraz posługiwania się bankowością internetową i aplikacjami mobilnymi.

Dodajmy, że banki chętnie proponują rodzicom założenie konta bankowego dla dziecka. Wszystko dlatego, że klienci banków raczej rzadko decydują się na przeniesienie rachunku z jednego banku do innego. A to oznacza, że konta dla dzieci po latach najczęściej przekształcane są w konta studenckie, a później w standardowe rachunki bankowe. Dzięki temu bank zyskuje klienta na lata, który w przyszłości najpewniej skorzysta z dodatkowych usług, takich jak karta kredytowa, kredyt czy ubezpieczenie. 

W jakim wieku można założyć konto bankowe?

Z prawnego punktu widzenia nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące tego, w jakim wieku można założyć konto bankowe z myślą o dziecku. Jeśli rodzice mają taką możliwość, mogą założyć np. konta oszczędnościowe, na których będą gromadzić środki na przyszłość swojego dziecka.

Jednak, jeśli zależy ci na tym, aby zapewnić dziecku dostęp do wygodnych płatności, a przy okazji nauczyć je zarządzania pieniędzmi, warto założyć rachunek bankowy przeznaczony dla osób poniżej 18. roku życia.

Większość banków ma w swojej ofercie opcję konta dla dzieci w wieku od 13 do 18 lat. Jest to związane z tym, że wraz z ukończeniem 13. roku życia nastolatek uzyskuje ograniczoną zdolność do czynności prawnych. W praktyce oznacza to, że od tego momentu dziecko może samodzielnie korzystać z konta bankowego i dysponować zgromadzonymi na nim pieniędzmi.

A co w przypadku młodszych dzieci? Czymożna założyć konto dla dziecka, które nie ukończyło 13 lat? Jak najbardziej. Jednak w tym przypadku jest to konto założone i aktywowane przez rodzica, który cały czas ma dostęp do takiego rachunku.

Jak widzisz, z prawnego punku widzenia nie ma większych przeszkód, aby dziecko korzystało ze swojego rachunku bankowego. Warto się jednak zastanowić, kiedy faktycznie warto takie konto dla dziecka założyć.

Co ważne, nie warto czekać, aż dziecko stanie się pełnoletnie lub pójdzie na studia, by zacząć przeglądać ranking kont studenckich. Konto osobiste najlepiej założyć wcześniej. W ten sposób możesz zadbać o edukację finansową dziecka i jego bezpieczeństwo (dziecko nie nosi przy sobie gotówki, a do tego zawsze możesz przelać mu dodatkowe pieniądze, gdy będzie ich pilnie potrzebował). Dodatkowo konto dla dziecka pozwoli ci kontrolować, na co nastolatek wydaje pieniądze.  

Gdzie założyć konto bankowe?

Decyzja o założeniu konta bankowego dla nastolatka to jedno. Zupełnie inną kwestią jest wybór, w jakim banku konto dla dziecka otworzyć. A dostępnych opcji jest naprawdę sporo. Z tego względu zalecamy w pierwszej kolejności zajrzeć do rankingu kont osobistych, w którym znajdziesz porównanie ofert poszczególnych banków. Jednocześnie odpowiadając sobie na pytanie, gdzie założyć konto dla dziecka, warto zastanowić się, jak będzie ono wykorzystywane. Co mamy na myśli?

Po pierwsze, otwierając rachunek z myślą o dziecku, należy mieć na uwadze, do czego ma on służyć. Jeśli przede wszystkim zależy ci na długoterminowym gromadzeniu oszczędności, to zamiast konta osobistego, warto założyć rachunek oszczędnościowy. Jeśli jednak chcesz, aby dziecko aktywnie korzystało z takiego konta, trzeba będzie założyć klasyczny rachunek bankowy, tylko że w wersji dla dzieci. Z kolei, jeśli twoje dziecko często wyjeżdża za granicę, możesz również poszukać odpowiedniego konta walutowego.

Kolejną kwestią jest karta płatnicza, z której będzie mogło korzystać dziecko. Problem w tym, że nie wszystkie banki wydają taką kartę w przypadku kont dla nastolatków. Z kolei część banków ma w swojej ofercie karty przedpłacone na okaziciela. Jak ona działają?

Taką kartę kupujesz w danym banku i zasilasz ją określoną kwotą, którą twoje dziecko ma do swojej dyspozycji. W ten sposób możesz kontrolować wydatki dziecka, regularnie przesyłając mu na kartę mniejsze kwoty. Dzięki temu nawet, jeśli dziecko zgubi kartę przedpłaconą, strata finansowa nie będzie duża.

Dodatkowo musisz zwrócić uwagę na zasady korzystania z konta dla dziecka. Mowa oczywiście o wszelkich opłatach i warunkach, które pozwolą ich uniknąć. Wprawdzie koszt prowadzenia konta nie powinien być głównym kryterium wyboru danego banku, jednak warto upewnić się, że niepotrzebnie nie przepłacasz.

Jak założyć konto bankowe dla dziecka?

Jeśli zastanawiasz się, jak założyć konto w banku dla dziecka, to możemy cię uspokoić. Nie ma tym nic trudnego. Kluczowe jest oczywiście to, że nastolatek nie może zrobić tego samodzielnie, a ty jako jego rodzic czy opiekun, musisz wystąpić w jego imieniu.

W ten celu będą ci potrzebne takie dokumenty jak:

  • dokument potwierdzający tożsamość dziecka (dowód osobisty, legitymacja szkolna, akt urodzenia) i numer PESEL,
  • dokument potwierdzający twoją tożsamość (np. dowód osobisty, paszport).

Poza tym niektóre banki wymagają, aby do wniosku o otwarcie konta była dołączona zgoda rodziców lub opiekunów.

Co ważne, jak chcesz założyć konto dziecku, wcale nie musisz osobiście udawać się do banku. Wniosek o otwarcie takiego rachunku możesz złożyć przez internet, zwłaszcza jeśli konto otwierasz w banku, z którego usług sam korzystasz.

Powyższa procedura dotyczy otwierania konta osobistego. A co w przypadku rachunków oszczędnościowych? Jak założyć konto dziecku w banku, gdy zależy ci, aby służyło ono wyłącznie do gromadzenia oszczędności na przyszłość? W takim przypadku tak naprawdę nie potrzebujesz specjalnego konta dla nastolatka. Wystarczy, że otworzysz dodatkowe konto oszczędnościowe powiązane z twoim standardowym rachunkiem bankowym i tam będziesz przelewać określone kwoty.

Jednak zawczasu przejrzyj ranking kont oszczędnościowych, aby upewnić się, czy twój bank na pewno ma najbardziej atrakcyjną ofertę na rynku. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na różnego rodzaju promocje, które pozwalają na darmowe korzystanie z takiego konta lub oferują większe oprocentowanie dla nowych klientów. W przypadku produktów bankowych lojalność nie zawsze się opłaca.

Konto dla dziecka – plusy i minusy

Założenie konta bankowego dla dziecka to poważna decyzja. Zanim się na to zdecydujesz, warto przyjrzeć się plusom i minusom tego rozwiązania.

Po stronie plusów na pewno należy zapisać możliwość nauczenia nastolatka wartości pieniądza i zarządzania finansami. Dla dziecka pieniądze to często abstrakcja. Stąd tendencja do wydawania ich lekką ręką. Natomiast gromadzenie pieniędzy na koncie i samodzielnie dokonywanie płatności za zakupy sprawia, że dziecko uczy się planować swoje wydatki i szanować każdy grosz, który wpada na jego konto.

Oczywiście możemy powiedzieć, że do nauki oszczędzania wcale nie potrzeba rachunku bankowego. To prawda. Jednak z drugiej strony dziś każdy musi umieć korzystać z bankowości internetowej czy bankowych aplikacji mobilnych. Równie dobrze możesz połączyć naukę zarządzania finansami z nauką korzystania z nowoczesnej bankowości.

Po drugie, dostęp do własnego konta bankowego i karty płatniczej sprawia, że w każdej chwili możesz przelać dziecku potrzebne pieniądze. Wiesz, że musisz dłużej zostać w pracy i nie zdążysz przygotować obiadu? Szybki przelew sprawi, że twój nastolatek będzie mógł skoczyć na pizzę… lub sam zrobi niezbędne zakupy.

Własne konto osobiste to także kwestia bezpieczeństwa. Gotówkę łatwo zgubić, co bywa bardzo bolesne. Natomiast z kartą jest nieco inaczej. Po pierwsze, jak założysz konto bankowe dla dziecka, ustal niski limit, dzięki czemu, nawet jeśli karta wpadnie w niepowołane ręce, konto nie zostanie całkowicie wyczyszczone. Poza tym kartę można szybko zablokować, co pozwoli uniknąć jakichkolwiek strat.

Poza tym, jeśli twój nastolatek podejmie się pracy np. w okresie wakacji, to pracodawca będzie mógł przelewać wypłatę na jego własne konto.

A co z minusami? Udostępnienie dziecku konta bez żadnej kontroli i edukacji może sprawić, że środki z rachunku błyskawicznie zniknął. Dlatego założenie rachunku dla dziecka to dopiero początek.

Podsumowanie

Założenie rachunku bankowego dla nieletnich to doskonała okazja, aby nauczyć nastolatka wartości pieniądza, odpowiedzialności i zarządzania własnymi finansami. Przede wszystkim nie ma odgórnych ograniczeń, w jakim wieku można założyć konto bankowe, ale banki oferują rachunki dla dzieci w wieku od 13 do 18 lat. W przypadku młodszych dzieci można założyć konto, które będzie powiązane z rachunkiem rodzica. Poza tym do wyboru rachunku zalecamy podejść z głową. Poza pytaniem o to, jak założyć konto bankowe dla nieletnich warto zastanowić się również, gdzie najlepiej założyć konto dla dziecka. W tym przypadku warto kierować się tym, w jakim celu dane konto będzie wykorzystywane, a także jaki będzie koszt prowadzenia takiego rachunku. Na tej podstawie wybierz, w jakim banku założyć konto dla dziecka.

Z kolei samo założenie konta dla dziecka w banku nie jest trudne. Możesz zrobić to przez internet lub osobiście w placówce wybranego przez ciebie banku. Wystarczy, że będziesz dysponował dokumentami potwierdzającymi tożsamość twoją i twojego dziecka. Poza tym niektóre banki będą wymagały dodatkowej zgody od rodzica na otwarcie konta dla osoby nieletniej. Konto dla nastolatka to przede wszystkim wygoda, bezpieczeństwo, a także odpowiedź na pytanie, jak nauczyć dziecko oszczędności. To również doskonała okazja do nauki oszczędzania. Oczywiście pod warunkiem, że będziesz kontrolować, jak twoje dziecko zarządza przekazanymi mu pieniędzmi.