
Chcesz skorzystać z oferty kredytu gotówkowego? Warto sprawdzić ofertę różnych banków, aby wybrać tę najkorzystniejszą dla siebie. Pod uwagę weź również to, jakie dokumenty należy dostarczyć wraz z wnioskiem o udzielenie pożyczki. W tym artykule pod lupę bierzemy to, jakie dokumenty do kredytu gotówkowego należy przedłożyć w tym procesie. Zapraszamy do lektury.
Spis treści:
Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu gotówkowego?
Oczywiście instytucje finansowe obligują wnioskodawców ubiegających się o kredyty gotówkowe do przedłożenia wymaganych dokumentów. To one stanowią podstawę do weryfikacji zdolności kredytowej danej osoby oraz weryfikacji jego historii i tożsamości. Wpływa to na ryzyko, jakie bank ponosi, udzielając pożyczkę oraz może mieć przełożenie na koszty ubezpieczenia kredytu gotówkowego.
Przykładowe dokumenty wymagane do kredytu gotówkowego to:
- dokument potwierdzający tożsamość (np. dowód osobisty, inny dowód tożsamości);
- oświadczenie o dochodzie;
- oświadczenie o źródle uzyskiwanych dochodów;
- wniosek o pożyczkę;
- wyciąg/historia z rachunku bankowego z ostatnich miesięcy;
- zaświadczenie o dochodach z ostatnich miesięcy;
- potwierdzenie z ZUS-u w zakresie podstawy i składek z ostatnich miesięcy.
Należy zwrócić uwagę na to, że w przypadku klientów zagranicznych wymagane dokumenty do kredytu gotówkowego mogą różnić się od tego, jak wygląda to w przypadku Polaków. Warto dokładnie to zweryfikować. Przykładowo klienci z Ukrainy mogą być zobowiązani do dostarczenia również m.in.: karty stałego pobytu, zaświadczenia o uzyskiwaniu dochodów w Polsce, zagranicznego raportu z kraju pochodzenia, wyciągu z rachunków bankowych zagranicznych itd.
Zakres dokumentów różni się w zależności od banku oraz wnioskowanej kwoty kredytu. Im pożyczka jest wyższa, tym więcej wymagań należy spełnić, aby ją uzyskać. W ten sposób banki zmniejszają ryzyko udzielenia kredytu osobom, które nie mają zdolności lub nie będą w stanie spłacić zaciągniętych zobowiązań zgodnie z terminem. Z doświadczenia wiemy, że w przypadku kredytów gotówkowych procedura jest zdecydowanie prostsza, niż w przypadku kredytów hipotecznych. Przy tych ostatnich wymagana jest większa liczba dokumentów, a cały proces weryfikacyjny klienta trwa znacznie dłużej i rozciąga się na kilka tygodni. W przypadku kredytu gotówkowego wystarczające może być kilkanaście lub kilkadziesiąt minut.
Dokumenty wymagane do kredytu gotówkowego
W każdym banku procedura wygląda nieco inaczej. Warto więc sprawdzić, jakie dokumenty są potrzebne do kredytu gotówkowego w przypadku danej instytucji finansowej. W kontekście wielu osób może to determinować wybór banku i jego oferty. Z punktu widzenia wnioskodawcy im prostsza procedura, tym lepiej. Oczywiście przed wyborem danej oferty warto wziąć pod uwagę również rzetelny ranking kredytów gotówkowych i poznaj opłaty i prowizje dla kredytu gotówkowego, które wpływają na jego całkowity koszt.
Chcesz wziąć kredyt gotówkowy? Jakie dokumenty musisz przygotować? Poniżej wybrane wymaganie w przypadku obywateli Polski obowiązujące w wybranych instytucjach finansowych:
- PKO: oświadczenie o dochodzie, wniosek o pożyczkę (do 6700 PLN), wyciąg/historia z rachunku/zaświadczenie o dochodach/potwierdzenie z ZUS;
- Alior Bank: dane z dowodu osobistego, oświadczenie o wysokości dochodów (procedura uproszczona);
- mBank: dowód osobisty, zaświadczenie/oświadczenie o wysokości i źródle dochodów;
- Santander Bank Polska: dane z dowodu osobistego, oświadczenie o wysokości i źródle dochodów (również online);
- ING Bank Śląski: dokument tożsamości, oświadczenie o dochodach/wyciąg z rachunku bankowego;
- Citi Handlowy: dokument tożsamości ze zdjęciem i podpisem, wyciąg z konta/zaświadczenie o dochodzie od pracodawcy.
Nieco inaczej wygląda to w przypadku obcokrajowców, w tym osób z Ukrainy. W ich przypadku przy podstawowych kredytach gotówkowych wymagane są takie dokumenty jak:
- PKO: dowód tożsamości ze zdjęciem, karta stałego pobytu, zaświadczenie o dochodach w Polsce, zagraniczny raport z kraju pochodzenia, wyciąg z rachunków bankowych zagranicznych;
- Alior Bank: dokument tożsamości ze zdjęciem, karta pobytu, dokument potwierdzający zameldowanie w Polsce, zaświadczenie o dochodach w Polsce;
- mBank: dokument tożsamości ze zdjęciem, numer PESEL, kata pobytu, zezwolenie na pobyt;
- Santander Bank Polska: dowód tożsamości, numer PESEL, karta pobytu;
- ING Bank Śląski: dokument z urzędu miasta lub gminy z potwierdzeniem adresu zameldowania, karta pobytu ważna przez minimum 12 miesięcy, paszport, zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach;
- Citi Handlowy: dokument tożsamości ze zdjęciem i podpisem, wyciąg z konta/zaświadczenie o dochodzie od pracodawcy.
Koniecznie zapoznaj się z tą listą i przygotuj dokumenty z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu jeszcze sprawniej przejdziesz przez proces weryfikacji i szybciej pozyskasz środki w ramach kredytu gotówkowego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować swoją sytuację ze specjalistą z banku, który wyjaśni Ci szczegóły i pomoże w dokumentacji dokumentów.
Planujesz wzięcie kredytu gotówkowego? Rozważ za i przeciw oraz dobierz taką kwotę, którą bez problemu spłacisz. Pamiętaj o tym, że możliwa jest nadpłata kredytu gotówkowego, co zmniejsza koszty oprocentowania i sprawia, że pożyczka kosztuje Cię mniej. Im więcej wiesz na etapie wnioskowania o pożyczkę, tym mniej Cię zaskoczy w całym procesie oraz w trakcie jej spłaty. Interesuje Cie tematyka finansowa? Koniecznie zapoznaj się z innymi naszymi artykułami o bankach, kredytach oraz innych tematach okołofinansowych.
Komentarze i opinie użytkowników