Konto osobiste w BNP Paribas jest częstym wyborem wśród klientów. Kuszą atrakcyjne promocje i przejrzyste warunki użytkowania. A co w przypadku, gdy po jakimś czasie zdecydujemy się zamknąć rachunek? W tym artykule pokażemy ci całą procedurę krok po kroku.

Zawierając umowę z bankiem, nie zawsze zwracamy uwagę na to, jak wygląda proces rozstawania się. Jaki jest okres wypowiedzenia? Czy zamknięcie konta to szybka procedura, czy jednak dużo formalności do załatwienia? Czy będziemy musieli fatygować się osobiście do banku i czekać w długiej kolejce? Czasem, skuszeni atrakcyjną promocją, wybieramy rachunek pochopnie, nie zwracając uwagi na dodatkowe opłaty. Wniosek? Zawsze czytaj dokładnie każdą umowę, a w trakcie jej zawierania, dopytaj również o to, jak wygląda procedura likwidowania rachunku.

Sprawdźmy, jak to wygląda w przypadku BNP Paribas. Jakie są sposoby zamknięcia konta tym właśnie banku?

Zamknięcie rachunku - osobista wizyta w banku

Pierwsza opcja to pójście do wybranej placówki BNP Paribas, gdzie doradca przygotuje dla ciebie odpowiedni dokument

Aby procedura przebiegła sprawnie, nie zapomnij zabrać ze sobą dowodu osobistego. Pamiętaj, by wrócić do domu z kopią wniosku o likwidację konta. Dowód na to, że dyspozycja została złożona może się w przyszłości przydać. Podczas wizyty zapytaj doradcę, czy przypadkiem nie masz jeszcze jakichś innych kont/kart do zamknięcia.

Cała procedura nie jest szczególnie skomplikowana, zajmie kilkanaście minut. Jeżeli chodzi o ilość papierów do podpisania - może to przypominać otwieranie rachunku.

Zamknięcie konta za pomocą listu

Drugim sposobem będzie napisanie listu z wnioskiem o zamknięcie konta. Pismo należy wysłać na adres banku, koniecznie listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Adres korespondencyjny:

BNP Paribas Bank Polska S.A.
ul. Kasprzaka 2
01-211 Warszawa

Co powinno zawierać pismo? Imię i nazwisko, adres zamieszkania (do korespondencji), numer dowodu osobistego i PESEL, dane kontaktowe (telefon, adres e-mail), numer zamykanego rachunku, numer klienta, treść listu oraz podanie drugiego numeru konta, na który bank przekaże środki, jeżeli coś pozostało na koncie.

Zwróć uwagę na swój odręczny podpis. Powinien być identyczny z tym, który został złożony przez ciebie w banku. Jeżeli podpisy będą się różnić - dyspozycja zostanie odrzucona i trzeba będzie składać pismo jeszcze raz.

O czym należy pamiętać, tworząc treść pisma? Zaznacz, że po okresie wypowiedzenia bank powinien zlikwidować dostęp do kanałów elektronicznych. Potwierdzenie realizacji dyspozycji powinno przyjść do ciebie pocztą lub na maila. Nie zapomnij również wypowiedzieć umowy ramowej. Jeżeli w przyszłości zdecydujesz się powrócić do banku, będzie możliwość podpisania jej od nowa.

Zamknięcie konta przez infolinię

To najprostsza metoda, bo nie wymaga wychodzenia z domu. Aby połączyć się z infolinią, możesz zadzwonić pod dwa numery kontaktowe: +48 22 134 00 00 lub +48 500 990 500. Infolinia pracuje przez cały tydzień, także w weekendy.

Konsultant będzie musiał dokonać weryfikacji, a później przyjmie twoją dyspozycję likwidacji konta. Podczas rozmowy (podobnie, jak w przypadku konstruowania pisma) nie zapomnij o likwidacji dostępu do kanałów elektronicznych i rozwiązania umowy ramowej. Zapytaj, czy na adres mailowy możesz otrzymać potwierdzenie likwidacji konta. Pamiętaj również o tym, by wycofać zgodę na przetwarzanie twoich danych osobowych. Unikniesz dzięki temu telefonów w sprawie ponownego otwarcia rachunku.

Co w sytuacji, gdy na koncie zostały pieniądze, ale bank nie wie, na jakie konto je zwrócić? Możesz je wypłacić w dowolnej placówce w ciągu najbliższych 10 lat od daty likwidacji rachunku.

Jeżeli chodzi o kwestię kontaktu z infolinią - raczej nie powinno być problemów, ale najlepiej zająć się tym w godzinach pracy - wówczas przeciążenie jest nieco mniejsze.

Ważne kwestie przy zamykaniu konta w BNP Paribas

Bank nie daje możliwości zamknięcia konta przez Internet. Dostępne są wyłącznie opcje opisane powyżej. Okres wypowiedzenia umowy wynosi 30 dni, liczony od momentu przyjęcia dyspozycji. W tym czasie wciąż możesz korzystać z konta. W sytuacji, gdy bank zmienia regulamin lub system opłat, możesz zamknąć konto w trybie natychmiastowym - aby jednak tego dokonać, musisz powołać się na odpowiednie przepisy.

Co ważne: likwidując rachunek, nie może być na nim debetu. Najlepiej zostawić jakieś środki na koncie, aby pokryć opłaty za użytkowanie, a nadwyżka zostanie przelana na drugi, wskazany przez ciebie rachunek. Jeżeli go nie posiadasz, załóż wcześniej nowe konto w innym banku.

I na koniec jeszcze jednak ważna informacja - w BNP Paribas możesz również zamknąć kartę kredytową. Abu tego dokonać, procedura jest taka sama, jak w przypadku likwidacji konta osobistego. Możesz więc udać się do placówki, wysłać list, lub zadzwonić na infolinię.

Zamykanie konta w BNP Paribas nie jest szczególnie trudne, ale bardzo brakuje tu możliwości wykonania tej operacji za pomocą Internetu. Być może ma to na celu zniechęcenie do zakończenia współpracy. Jeżeli chcesz mieć pewność, że cała procedura przebiegnie sprawnie, polecamy kontakt osobisty w placówce lub kontakt z infolinią. W przypadku korespondencji listownej - wszystko może potrwać dłużej.