W większości przypadków przedsiębiorstwa w Polsce muszą posiadać dedykowane konto firmowe. Wymóg ten nie dotyczy tylko jednoosobowych działalności gospodarczych, jednak i one często decydują się na taki krok. W tym artykule sprawdzimy, jak założyć konto firmowe w banku oraz jakie dokumenty są do tego potrzebne. Dowiesz się również, ile trwa cała procedura i czy firma może posiadać więcej niż jeden rachunek bankowy.
Spis treści:
Jak założyć konto firmowe?
Zastanawiasz się, na czym polega założenie konta bankowego firmowego? Cała procedura nie jest skomplikowana, a poszczególne jej kroki zależą przede wszystkim od formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej. Na samym początku warto poznać dostępne rodzaje kont firmowych w różnych instytucjach finansowych oraz zapoznać się z ich warunkami, oraz specyfiką. Dobra analiza pozwoli na wybranie najkorzystniejszej oferty dla Twojej firmy.
Założenie konta firmowego to jeden z ważnych elementów zakładania, a następnie prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Rachunek ten służy do obsługi spraw związanych z firmą, w tym do rozliczeń z kontrahentami, Urzędem Skarbowym czy też Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Musisz pamiętać o tym, że z wyjątkiem jednoosobowej działalności gospodarczej, konto firmowe nie może być wykorzystywane w celach osobistych czy też do dokonywania prywatnych zakupów.
To, czy trzeba mieć konto firmowe, zależy od typu prowadzonej przez Ciebie firmy. Jeżeli jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, to zasadniczo nie ma tego obowiązku. Docelowo możesz posiadać jeden rachunek osobisty, który będzie spełniał rolę także rachunku przedsiębiorstwa. Więcej o tym pisaliśmy w jednym z naszych poradników.
Sama procedura i to, jak wygląda założenie rachunku bankowego dla firmy, może różnić się w zależności od wybranego banku. W związku z tym warto zapoznać się z warunkami oferty rachunku oraz skontaktować się z przedstawicielem instytucji finansowej. Osoba ta powinna krok po kroku wszystko wyjaśnić i poprowadzić przez proces, a także wskazać co potrzebne do założenia konta firmowego. W tym obszarze warto posiłkować się wsparciem doświadczonego eksperta.
Obecnie większość czołowych banków w Polsce umożliwia założenie rachunku firmowego zarówno bezpośrednio w placówce, jak i w formie zdalnej poprzez stronę internetową lub aplikację mobilną. Należy wypełnić i przesłać wniosek o założenie konta firmowego w banku oraz dołączyć do niego niezbędne załączniki. Te ostatnie różnią się w zależności od formy prawnej prowadzonej firmy.
Co jest potrzebne do założenia konta firmowego w banku?
Dokumenty potrzebne do założenia konta firmowego warto przygotować z odpowiednim wyprzedzeniem. Tak jak wspomnieliśmy, różnią się one w zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Poniżej przedstawiamy podstawowe formy prawne wykorzystywane w Polsce oraz zakres dokumentów, który będzie potrzebny w nich do założenia rachunku firmowego w banku. Oczywiście najprostsza procedura dotyczy jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeżeli masz jakieś wątpliwości, to ekspert banku przedstawi Ci, jakie dokumenty potrzebne do założenia konta firmowego masz przygotować. Oczywiście nie możesz zapomnieć też o dowodzie osobistym lub innym dokumencie tożsamości w przypadku obcokrajowców.
Jednoosobowa działalność gospodarcza:
- wydruk z CEIDG.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka jawna i partnerska:
- aktualny wypis/wydruk z KRS.
Spółka cywilna:
- wydruk z CEIDG – każdego ze wspólników spółki cywilnej;
- umowa spółki.
Stowarzyszenie rejestrowe lub spółdzielnia:
- aktualny wypis/wydruk z KRS;
- statut.
Fundacja:
- aktualny wypis/wydruk z KRS;
- statut;
- akt założycielski o ustanowieniu fundacji.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji:
- zaświadczenie o nadaniu numeru NIP;
- umowa spółki (w formie aktu notarialnego);
- zaświadczenie o nadaniu numeru REGON.
Dokładnie sprawdź, jak założyć firmowe konto bankowe w przypadku Twojego rodzaju działalności gospodarczej i przygotuj niezbędne dokumenty. Dzięki temu znacznie usprawnisz cały proces zakładania rachunku.
Jak już założysz konto firmowe, to zadbaj o to, aby spełnić pozostałe obowiązki przedsiębiorcy. Musisz wiedzieć, gdzie zgłosić konto firmowe i jak przejść przez całą procedurę jego weryfikacji. W przypadku płatników VAT niezbędne jest wpisanie konto do białek księgi podatników VAT. Ponadto przy każdej zmianie rachunku firmowego należy wysłać zgłoszenie zmiany konta firmowego do Urzędu Skarbowego. Wszystko po to, aby zachować ciągłość rozliczeń podatkowych i wykonywać je zgodnie z prawem i stanem faktycznym. Dzięki temu jako przedsiębiorca unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji z tym związanych.
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej fakt założenia konta firmowego zgłasza się za pomocą formularza aktualizacyjnego wpis do CEIDG. W przypadku innych form zarejestrowanych w KRS, nalezy złożyć informacje do Urzędu Skarbowego na formularzu NIP-8. W przypadku spółki cywilnej należy to zrobić na formularzu NIP-2.
Czy firma może mieć więcej niż jeden rachunek bankowy?
Wiele osób zastanawia się, czy firma może mieć dwa konta bankowe? Obowiązujące w Polsce przepisy prawne nie wprowadzają tu żadnych ograniczeń. W związku z tym przedsiębiorstwo może mieć jeden, dwa lub więcej rachunki bankowe. Czasami jest to nawet obowiązek. Dzieje się tak w przypadku czynnych podatników VAT. Wówczas należy założyć subkonto do rozliczenia VAT, czyli rachunek VAT. Sprawdź nasz poradnik: Subkonto w banku co to jest, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Innym pytaniem, które często zadają sobie przedsiębiorcy, jest to, czy ZUS trzeba płacić z konta firmowego? Co do zasady należność tą powinno się płacić z dowolnego rachunku należącego do właściciela firmy. Istnieją również przypadki, gdy płatność realizowana jest z zupełnie innego rachunku bankowego i wówczas też nie jest odrzucana. W związku z tym istnieje możliwość płatności ZUS z konta innego niż firmowe.
Ile trwa założenie konta firmowego w banku?
Jeżeli wiesz, jakie dokumenty są potrzebne do założenia konta firmowego w banku, i przygotujesz je odpowiednio wcześniej, to założenie konta nie będzie długim procesem. Zazwyczaj wystarczy jedna wizyta w oddziale lub wypełnienie wniosku online. Jego akceptacja powinna nastąpić jeszcze tego samego dnia i otrzymasz dostęp do konta firmowego. Zanim przystąpisz do całego procesu, możesz zweryfikować czas jego trwania w rozmowie z przedstawicielem danego banku.
W artykule sprawdziliśmy, czym jest konto firmowe, co potrzebne jest do jego założenia i jak wygląda cała procedura. Teraz wystarczy, że dokonasz dokładnej analizy i zadbasz o to, aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Pod uwagę weź warunki prowadzenia rachunku firmowego, w tym m.in.: ewentualne koszty dokonywania transakcji płatniczych oraz koszty utrzymania konta. Oferta banków w tym zakresie zmienia się dynamicznie, dlatego warto dokładnie to zweryfikować.