Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

W życiu wielu z nas przychodzi moment, w którym decydujemy się na założenie firmy. Wśród dostępnych form prawnych znajduje się jednoosobowa działalność gospodarcza. Korzystają z niej zarówno specjaliści, jak i osoby zatrudnione na umowie kontraktowej B2B. W tym artykule sprawdzimy, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą oraz co się z tym wiąże. Zapraszamy do lektury.

Co jest potrzebne do założenia własnej działalności?

Zakładanie działalności gospodarczej powinno być dobrze zaplanowane. Należy się do tego przygotować zarówno pod względem formalnym, jak i mentalnym. Wiele osób zastanawia się nad tym, kiedy najlepiej założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ani złotej recepty na otworzenie biznesu gwarantującego sukces. Wiele zależy od Twojej indywidualnej sytuacji oraz realnych potrzeb i planów. Jedno jest pewne. Jeżeli chcesz osiągnąć biznesowy sukces, to pierwsze miesiące i lata będą wymagały od Ciebie zaangażowania na 200% i wielu poświęceń. W tym obszarze nie ma dróg na skróty. Dobry moment na założenie firmy jest tu i teraz.

Sprawdźmy, jak wyglądają procedury zakładania działalności gospodarczej i jakie dokumenty do założenia działalności są niezbędne. Na początku warto zastanowić się nad tym, czy przyszły przedsiębiorca będzie ubiegał się o dotację na założenie firmy. Jeżeli tak, to wówczas zakres dokumentacji i cała procedura będą się nieco różnić i jest to uzależnione bezpośrednio od warunków programu dotacyjnego. Jeżeli otwierasz firmę bez tego, to poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące tego, czego potrzebujesz.

Przepisy polskiego prawa wskazują na to, kto może założyć firmę. Zgodnie z nimi mogą to zrobić: Polacy, obywatele państw Unii Europejskiej i państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz obywatele spoza tych grup, jeżeli posiadają: pobyt rezydenta długoterminowego UE, zezwolenie na stały pobyt lub zezwolenie na pobyt czasowy w określonym celu. Przepisy regulują również, czy trzeba mieć konto firmowe. Co ciekawe, w polskim systemie prawnym nie zawsze jest to konieczne. Warto jednak na to postawić i poznać różne rodzaj kont firmowych. Z poradników dowiesz się też, jakie konto powinien mieć rolnik?

To jak otworzyć działalność gospodarczą oraz jakie dokumenty to założenia firmy są potrzebne, w dużej mierze zależy od wybranej formy prawnej. Najprostsze zasady zakładania działalności gospodarczej dotyczą JDG. Wówczas niezbędne jest wypełnienie formularza CEIDG-1, do czego potrzebujesz dowodu tożsamości oraz profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego. Wniosek można dostarczyć w formie papierowej lub wypełnić online. Dodatkowo może zawierać załączniki, w tym m.in.: ZUS ZZA, ZUS ZUA, ZUS ZCNA. Zakładanie działalności gospodarczej o innej formie prawnej jest bardziej skomplikowane i wymaga spełnienia szeregu dodatkowych warunków, w tym m.in. rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. W tym celu warto skonsultować się ze specjalistą.

Przy jednoosobowej działalności gospodarczej nie ma potrzeby posiadania określonych zasobów finansowych, a rejestracja jest bezpłatna. W przypadku innych form prawnych wymagane może być posiadanie kapitału zakładowego w wysokości od 5000 do 100 000 złotych. Ponadto rejestracja spółki wiąże się z dodatkowymi opłatami, w tym m.in. z dokonaniem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Sprawdź też,gdzie zgłosić konto firmowe? W przypadku zmiany numeru rachunku, należy niezwłocznie wykonać zgłoszenie zmiany konta firmowego do Urzędu Skarbowego.

Zakładanie działalności gospodarczej krok po kroku

Zastanawiasz się, jak rozpocząć działalność gospodarczą i od czego zacząć? Pierwszym krokiem jest wybór nazwy firmy oraz sektora jej działania. Kolejnym krokiem jest określenie formy prawnej przedsiębiorstwa. To od niej zależą m.in.: procedura otwierania firmy oraz forma prowadzonej księgowości. Ze względu na swoją specyfikę, zdecydowanie najczęściej wybierana jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Inne dostępne formy prawne przedsiębiorstw to: spółka cywilna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna. Wybór w tym obszarze powinien być poprzedzony dobrą analizą i rzetelną oceną swoich planów biznesowych.

Kolejnym krokiem jest wybór PKD dla danego przedsiębiorstwa. Skrót pochodzi od Polskiej Klasyfikacji Działalności. Każdy przedsiębiorca ma obowiązek podania kodu, który będzie pasował do obszaru prowadzonej przez niego działalności. Czasem trudno o jednoznaczną klasyfikację lub firma działa w kilku obszarach. Na szczęście na etapie rejestracji (oraz w dowolnym momencie prowadzenia biznesu) można podać dowolną liczbę kodów PKD. Pierwszy musi jednak określać główny zakres działań Twojej firmy.

Wybrane sektory wymagają uzyskania specjalnych pozwoleń, licencji czy też koncesji, bez których prowadzenie biznesu jest niemożliwe. Jeżeli tak jest w Twoim przypadku, to koniecznie spełnij ten obowiązek. Jako firma możesz być płatnikiem VAT. W określonych sytuacjach jest to obowiązek wynikający z przepisów. Wówczas należy złożyć formularz VAT-R do właściwego ze względu na lokalizację firmy Urzędu Skarbowego. Zgłoszenie takie powinno nastąpić najpóźniej na dzień przed wykonaniem pierwszej czynności podlegającej pod podatek VAT.

Na etapie zakładania firmy wybiera się również formę jej opodatkowania. W niektórych przypadkach jest ona narzucana ze względu na sektor działalności przedsiębiorstwa. Z reguły jednak jest tu wybór i można postawić na:

  • skalę podatkową (tzw. zasady ogólne);
  • podatek liniowy;
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

W tym obszarze warto skonsultować się ze specjalistą ds. księgowości i wybrać optymalną formę opodatkowania dla Twojego biznesu. Ekspert taki wskaże Ci również, jak założyć JDG i następnie prowadzić ją zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jak założyć działalność gospodarczą przez internet krok po kroku?

Rozwój technologii przekłada się korzystnie na wiele obszarów naszego życia. Dotyczy to również zakładania firmy. Zanim do tego usiądziesz, sprawdź dokładnie, co jest potrzebne do założenia własnej działalności. Następnie zapoznaj się z poradnikiem, jak założyć firmę przez internet krok po kroku. Zgodnie z obecnymi przepisami przez internet można otworzyć: jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę komandytową, spółkę jawną, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkę akcyjną (prostą).

Jak założyć działalność jednoosobową lub inną przez internet? W tym celu należy posiadać profil zaufany. Wówczas można skorzystać z wirtualnego kreatora wniosku CEIDG-1. Wypełnia się go zgodnie ze wskazaniami na formularzu, a następnie przesyła w formie zdalnej do właściwego urzędu. Wniosek trafia do: Urzędu Skarbowego, Głównego Urzędu Statystycznego oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To bardzo wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Dzięki temu, zakładając firmę, nie ma konieczności udawania się do stacjonarnego punktu obsługi interesantów.

Brak profilu zaufanego ePUAP i podpisu elektronicznego nie jest przeszkodą. Obecnie w formie online można wypełnić anonimy wniosek o wpis do CEIDG. Na końcu otrzymuje się dedykowany kod. Należy dostarczyć go do właściwego Urzędu Miasta lub Gminy. Tam urzędnik potwierdzi założenie Twojej firmy. Cała procedura jest sprawna i szybka, dlatego nie zabierze Ci zbyt wiele czasu.

Jak zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą krok po kroku. Wszystko dlatego, że to najpopularniejsza forma prowadzenia biznesu w Polsce. Wiąże się to z określonymi korzyściami, w tym m.in.: pracowanie na własny rachunek, niskie koszty prowadzenia firmy, prosta księgowość czy też uproszczona administracja.

Gdzie założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Może tego dokonać zarówno w stacjonarnym Urzędzie Miasta lub Gminy, jak i przez internet, o czym już pisaliśmy. To, jak założyć firmę jednoosobową krok po kroku, regulowane jest przez polskie prawo. To najprostsza forma prowadzonego przedsiębiorstwa, więc i samo jej założenie nie jest bardzo skomplikowane. Podstawą jest wypełnienie wniosku CEIDG-1. Pełni on rolę zgłoszenia o nadanie numeru NIP i REGON, co dodatkowo skraca całą procedurę. Następnie wraz z wnioskiem CEIDG-1 składa się oświadczenie o formie opodatkowania firmy. Jeżeli o tym zapomnisz, to z automatu będziesz musiał rozliczać się według skali podatkowej (zasady ogólnej). Formę opodatkowania można zmienić raz w roku (na początku roku).

Jako przedsiębiorca musisz dokładnie zapoznać się z tym, do kiedy płaci się ZUS, do kiedy płaci się VAT oraz jak wygląda bieżące administrowanie JDG. Jeżeli interesuje Cie działalność jednoosobowa, koszty jej prowadzenia nie są bardzo wysokie. To dobry wybór dla indywidualnych specjalistów oraz osób, które pracują na kontrakcie i chcą zwiększyć swoje dochody. Przy tej formie prawnej możesz posiadać jedno konto do spraw prywatnych i firmowych.

Ile czasu trwa założenie działalności?

Wiesz już, jak założyć własną działalność gospodarczą krok po kroku. Ile trwa cała procedura? Zdecydowanie najprościej i najszybciej przebiega założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Ile trwa? Wszystko zrobisz w ciągu jednego dnia. Bardziej skomplikowane jest założenie firmy, która wymaga rejestracji do KRS. Wówczas cała procedura trwa średnio 37 dni. Aby maksymalnie skrócić ten czas, warto korzystać z porad ekspertów. Skoro już wiesz, jak założyć jednoosobowe przedsiębiorstwo to zacznij działać i zadbaj o swój biznesowy sukces.

Źródła:

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!