Inwestowanie na giełdzie to jeden ze sposobów na pomnażanie majątku. Z jednej strony pozwala na osiągnięcie sporych zysków, ale z drugiej wiąże się z ryzykiem straty oszczędności. Jednak im więcej wiesz na temat giełdy i inwestowania, tym bezpieczniej możesz obracać własnymi pieniędzmi. Sprawdźmy zatem, jak inwestować na giełdzie.
Spis treści:
- Na czym polega inwestowanie w akcje?
- Jak zacząć inwestować na giełdzie papierów wartościowych?
- Jak inwestować na giełdzie krok po kroku?
- Krok 1 – Założenie rachunku do inwestowania na giełdzie papierów wartościowych.
- Krok 2 – Wpłata środków na rachunek inwestycyjny
- Krok 3 – Kupowanie akcji – poradnik
- Krok 4 – Opłaty i prowizje
- Krok 5 – Licz swoje zyski
- Krok 6 – Wypłata zysków
- W co warto zainwestować na giełdzie?
- Ile akcji można kupić?
- Inwestowanie w akcje – wady i zalety
- Podsumowanie: Giełda papierów wartościowych – w co inwestować?
Na czym polega inwestowanie w akcje?
Akcje to papiery wartościowe, które potwierdzają udziały w spółkach akcyjnych. W kontekście giełdy i tego, jak inwestować, służą one do osiągania zysków. Jak zatem możesz zarobić na akcjach? Najprościej rzecz ujmując, na akcjach zarabiasz, gdy kupujesz je taniej, a sprzedajesz drożej. Poza tym, jak zaczniesz inwestować w akcje, możesz także liczyć na zysk w postaci dywidendy, która stanowi część rocznego zysku przedsiębiorstwa.
A jakie są rodzaje akcji? W tym przypadku mamy do czynienia z akcjami imiennymi i na okaziciela. Te pierwsze nie są dostępne w obrocie, a ich posiadaczami są najczęściej założyciele spółek. Natomiast grając na giełdzie możesz nabyć akcje danej spółki na okaziciela.
Dodajmy, że akcje nabyte przed zawarciem małżeństwa należą do jednego z małżonków, ale zysk z ich sprzedaży, do której doszło po zawarciu małżeństwa, będzie stanowił przedmiot wspólnoty majątkowej.
Co ważne, w Polsce działa Giełda Papierów Wartościowych, ale jeśli chcesz, możesz inwestować również poza naszym krajem.
Nie wiesz, jak zacząć inwestować w akcje? W tym celu musisz dowiedzieć się, jak zacząć działać na giełdzie. Sprawdźmy zatem, co trzeba wiedzieć o giełdzie i jakie są zasady gry na giełdzie papierów wartościowych.
Jak zacząć inwestować na giełdzie papierów wartościowych?
Jak zacząć inwestowanie na giełdzie? Początki gry na giełdzie to przede wszystkim zdobywanie wiedzy o tym, jak działa rynek, czy ile kosztuje inwestowanie na giełdzie. Wszystko po to, aby minimalizować ryzyko inwestycyjne i skupić się na bezpiecznym inwestowaniu na giełdzie.
Możesz się jeszcze zastanawiać, ile trzeba mieć lat, żeby inwestować na giełdzie. Odpowiedź jest prosta. Każda osoba pełnoletnia może inwestować na giełdzie.
Niemniej jednak, jak chcesz rozpocząć grę na giełdzie papierów wartościowych, musisz:
- założyć rachunek inwestycyjny,
- wpłacić środki na rachunek inwestycyjny,
- złożyć zlecenie zakupu papierów wartościowych,
- opłacić prowizje od transakcji,
- liczyć zyski,
- wypłacić gotówkę.
Przyjrzyjmy się teraz, jak zacząć grać na giełdzie krok po kroku.
Jak inwestować na giełdzie krok po kroku?
Krok 1 – Założenie rachunku do inwestowania na giełdzie papierów wartościowych.
Jak chcesz inwestować na giełdzie, musisz założyć rachunek inwestycyjny. Takie konto prowadzone jest przez domy oraz biura maklerskie, a sam proces otwierania rachunku przypomina zakładanie zwykłego konta bankowego. Jest jednak pewna różnica. Jeśli otwierasz konto maklerskie na początku inwestowania na giełdzie, będziesz musiał wypełnić specjalny formularz, który służy do sprawdzenia twojej wiedzy na temat tego, jak inwestować na GPW.
Dlaczego taki rachunek jest ci w ogóle potrzebny? Jak chcesz kupować i sprzedawać akcje, nie możesz tego robić bezpośrednio na giełdzie. Potrzebujesz do tego pośrednika w postaci maklera giełdowego, który pracuje dla danego domu maklerskiego. Natomiast poprzez swoje konto inwestycyjne będziesz w stanie zlecać maklerowi, jakie akcje ma w danym momencie nabyć lub sprzedać. Pod tym względem konto inwestycyjne pełni rolę platformy do kupowania akcji. Ale nie tylko. Dzięki takiemu rachunkowi sprawdzisz także, jakie akcje aktualnie posiadasz, ile one są warte itp.
A gdzie najlepiej założyć taki rachunek i grać na giełdzie? Przed otworzeniem konta sprawdź oferty różnych domów maklerskich, korzystając m.in. z rankingu domów maklerskich. Jeśli twój bank prowadzi także rachunki maklerskie, to możesz założyć takie konto jako subkonto w banku.
Krok 2 – Wpłata środków na rachunek inwestycyjny
Inwestowanie w papiery wartościowe wymaga pieniędzy. Jeśli wiesz, jak oszczędzać pieniądze, zapewne masz do dyspozycji mniejszą lub większą sumę, którą możesz przeznaczyć na inwestycje w papiery wartościowe. Gdy tylko założysz rachunek inwestycyjny, możesz wpłacić na niego środki, które przeznaczysz na inwestowanie na giełdzie.
Poza tym, jak zacząć grać, możesz się także zastanawiać, ile trzeba zainwestować na giełdzie, aby miało to sens. Przede wszystkim nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ dla jednych określona kwota będzie wydawała się niewielka, podczas gdy dla innych będzie ona bardzo duża. W każdym razie jedną z najważniejszych zasad inwestowania na giełdzie papierów wartościowych jest, aby na samym początku przygody z giełdą, nie przeznaczać na to wszystkich swoich oszczędności. Lepiej wyjść z założenia, że pierwsze inwestycje będą wiązały się ze startą. Z tego też względu warto poszukać informacji na temat tego, jak skutecznie inwestować na giełdzie małe kwoty.
Zresztą warto jak najszybciej zrozumieć, na czym polega giełda papierów wartościowych. Chodzi oczywiście o to, że jest to stosunkowo ryzykowny sposób na pomnażanie kapitału. A to oznacza, że musisz liczyć się z ewentualnymi stratami. Jednak ostatecznie najważniejsze jest to, aby taki rachunek zysków i start był dla ciebie korzystny.
Krok 3 – Kupowanie akcji – poradnik
Jeśli wiesz, w co najlepiej inwestować na giełdzie, możesz przystąpić do działania. W jaki sposób? Jak kupić udziały na giełdzie? Dziś wszystko odbywa się drogą elektroniczną. Po prostu za pośrednictwem aplikacji swojego domu maklerskiego złóż odpowiednie dyspozycje. Mogą one dotyczyć kupna akcji lub ich sprzedaży.
Poza tym, jak kupujesz na giełdzie papiery wartościowe, masz do wyboru zlecenia z limitem i zlecenia po każdej cenie. W tym pierwszym przypadku deklarujesz cenę jednostkową, po jakiej jesteś skłonny kupić lub sprzedać daną akcję. Dzięki temu z góry wiesz, ile maksymalnie wydasz lub ile minimalnie zyskasz na takiej transakcji. Natomiast decydując się na zlecenie po każdej cenie, nabywasz akcje bez względu na to, ile one kosztują. W takiej sytuacji nie wiesz z góry, ile wydasz. Jednocześnie tego typu zlecenia mają na giełdzie pierwszeństwo realizacji.
Oczywiście, jeśli chcesz, dyspozycje związane z tym, jak i w co chcesz zainwestować na giełdzie, możesz złożyć osobiście lub telefonicznie. Jednak taka operacja będzie droższa od zlecenia elektronicznego, a tym samym przełoży się na mniejsze zyski.
Pamiętaj, że jak inwestujesz w papiery wartościowe, zawsze robisz to na własną odpowiedzialność. Dlatego zawczasu dowiedź się, w jakie firmy inwestować na giełdzie i co dokładnie warto kupić na GPW.
Krok 4 – Opłaty i prowizje
Czy wiesz, że to, czy opłaca się inwestować na giełdzie, zależy m.in. od wysokości opłat i prowizji pobieranych przez dom maklerski? Dlatego też wybierając swojego maklera, zwróć uwagę nie tylko na koszty prowadzenia konta, ale i na prowizję od poszczególnych transakcji.
A o jakich kwotach w ogóle mówimy w takim przypadku? Obecnie, jak chcesz zainwestować w akcje, prowizja wyniesie cię około 0,3-0,4% od dyspozycji składanej przez internet. Możesz jednak znaleźć brokerów z prowizją na poziomie 0,2%. Pamiętaj jednak, że w większości przypadków musisz liczyć się z tzw. prowizją minimalną od każdej transakcji. Zazwyczaj wynosi ona około 3-5 zł od jednego zlecenia.
Krok 5 – Licz swoje zyski
Jak tylko rozpoczniesz inwestowanie na giełdzie, musisz liczyć swoje zyski i straty. Zasada kupna i sprzedaży akcji jest pod tym względem prosta. Gdy kupujesz akcje taniej, a sprzedajesz drożej – zarabiasz. Gdy sprzedajesz akcje taniej, niż je kupiłeś – tracisz. Jednak czasem liczy się to, aby stracić jak najmniej.
To jednak nie wszystko. Od swoich transakcji musisz zapłacić prowizje, które w mniejszym lub większym stopniu zmniejszą twoje zyski. Do tego dochodzą podatki. A jak dokładnie wygląda kwestia inwestowanie na giełdzie a podatki?
Od zysków kapitałowych, a tym władnie jest zysk ze sprzedaży akcji na giełdzie, musisz zapłacić podatek. Jest to tzw. podatek Belki, który wynosi 19%. Płaci się go od zysków kapitałowych w skali roku. Z tego względu, jeśli zastanawiasz się, czy warto inwestować w akcje, musisz uwzględnić, że część zysków trzeba przeznaczyć na podatki.
Krok 6 – Wypłata zysków
Gdy sprzedasz akcje po satysfakcjonującej cenie, możesz wypłacić pieniądze ze swojego konta maklerskiego na zwykły rachunek bankowy. W przypadku niektórych domów maklerskich możesz także poprosić o wypłatę gotówki, ale przy większych sumach musisz zawczasu zgłosić taką dyspozycję. Dodajmy, że czeki w Polsce się nie przyjęły, więc z takiej formy wypłaty zysków korzysta się bardzo rzadko.
W co warto zainwestować na giełdzie?
Zacząłeś interesować się giełdą i zastanawiasz się, w co zainwestować? Pamiętaj, że akcje to tylko jedna z twoich opcji, W co jeszcze warto inwestować na giełdzie? Są to m.in.:
- obligacje — papiery dłużne o długoterminowym charakterze, emitowane przez Skarb Państwa, samorządy oraz przedsiębiorstwa,
- certyfikaty inwestycyjne - papiery wartościowe, zaświadczające o wykupie udziałów w funduszu inwestycyjnym,
- opcje — umowa, nadająca prawo zakupu lub sprzedaży danego instrumentu bazowego w określonym terminie i po ustalonej cenie
- kontrakty terminowe — instrumenty finansowe, które polegają na dokonywaniu zakładów finansowych dotyczących kursów poszczególnych spółek.
Do tego poprzez giełdę możesz inwestować w różnego rodzaju surowce.
Ile akcji można kupić?
Wiesz już, jak kupić akcje giełdowe. A ile dokładnie akcji możesz kupić? Jeszcze do niedawna mogłeś kupować wyłącznie akcje w całości. Jednak od jakiegoś czasu możesz nabyć akcje ułamkowe, czyli po prostu jakąś część danej akcji. Takie transakcje dokonywane są przede wszystkim w przypadku akcji o bardzo wysokiej cenie jednostkowej, gdy dany inwestor nie jest w stanie kupić samodzielnie całej akcji.
Co ważne, taka akcja ułamkowa nie będzie dopisana do portfela inwestora, o ile jej właściciel nie nabędzie w sumie całej jednej takiej akcji (np. raz kupi 0,3 akcji, potem 0,4, a następnie 0,5 akcji, czyli w sumie 1,2 akcji).
Inwestowanie w akcje – wady i zalety
Wiesz już, od czego zacząć inwestowania na giełdzie. A jakie wady i zalety na inwestowanie w akcje? Do największych zalet inwestowania należy zaliczyć możliwość uzyskania wysokich stóp zwrotu w porównaniu z innymi sposobami na pomnażanie kapitału, takimi jak lokaty. Czy lokaty bankowe się opłacają? Im wyższe jest ich oprocentowanie, tym taka lokata bardziej się opłaca. Jednak i tak inwestowanie na giełdzie pozwala uzyskać większe zyski kapitałowe.
Poza tym w tym przypadku grania na giełdzie masz możliwość dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, jeśli będziesz wiedział, w jakie spółki warto inwestować na giełdzie.
Do wad inwestycji giełdowych należy natomiast zaliczyć stosunkowe wysokie ryzyko inwestycyjne i możliwość straty nawet całego kapitału. Jak minimalizować takie ryzyko? Po pierwsze, nie inwestuj wszystkich oszczędności na giełdzie. Po drugie postaw na dywersyfikację portfela. Po trzecie, opieraj swoje inwestycje na rzetelnych analizach i wiarygodnych danych. To właśnie dzięki takiej wiedzy o polskiej giełdzie będziesz wiedział, w co inwestować.
Podsumowanie: Giełda papierów wartościowych – w co inwestować?
Inwestowanie na giełdzie to jeden ze sposobów na pomnażanie oszczędności. Kto inwestuje na giełdzie? Jest to rozwiązanie dla osób pełnoletnich, które dysponują wolnymi środkami w odpowiedniej kwocie. Jednak zanim przeznaczysz na to swoje pieniądze, musisz wiedzieć, od czego zacząć. A tym pierwszym krokiem powinno być zdobycie podstawowej wiedzy na temat rynku inwestycyjnego i ryzyka z nim związanego. Dopiero uzbrojony w te informacje możesz szukać odpowiedzi na pytania o to, gdzie inwestować na giełdzie, jak grać, jak inwestować w surowce na giełdzie lub też, jak inwestować na giełdzie zagranicznej. Gdy zdecydujesz, aby inwestować na giełdzie, rozpocznij od wyboru domu maklerskiego i załóż w nim rachunek inwestycyjny. Następnie przelej pieniądze na takie konto i wydaj pierwsze dyspozycje dotyczące kupna akcji. Jednocześnie pamiętaj, że za każdą taką transakcję dom maklerski pobiera prowizję, a od zysków należy odprowadzić podatek. Inwestując w akcje, możesz liczyć na wysoką stopę zwrotu. Jednak wadą tego rozwiązania jest stosunkowo wysokie ryzyko utraty wszelkich oszczędności. Dlatego też dywersyfikuj swój portfel inwestycyjny, a wszelkie decyzje podejmuj na podstawie rzetelnych analiz ekspertów.