Jak zablokować kartę?

Jak zablokować kartę?

Każdemu z nas może zdarzyć się sytuacja, w której nie możemy odnaleźć naszej karty płatniczej. Oczywiście budzi to niepokój. W takiej sytuacji warto skorzystać z blokady karty, aby ochronić swoje środki przed kradzieżą. Z tego artykułu dowiesz się, jak zablokować kartę płatniczą, czym jest zastrzeganie karty oraz kiedy warto się na to zdecydować.

Co to jest blokada karty?

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, na czym polega zablokowanie karty bankomatowej. To proces, który polega na tymczasowym wstrzymaniu możliwości korzystania z tego środka płatniczego. Na określony czas karta pozostaje dezaktywowana. Blokada karty bankomatowej może przydać się w kilku sytuacjach. Warto zdecydować się na nią m.in. wtedy, gdy nie możemy jej znaleźć i podejrzewamy kradzież lub zgubienie czy też wiemy, ze przez dłuższy czas nie będziemy z niej korzystać. Dzięki temu dowolna karta kredytowa lub karta walutowa nie będą aktywne.

Różnice między zablokowaniem a zastrzeżeniem karty

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym różnią się zablokowania a zastrzeżenie karty. Choć nazwy tych czynności brzmią podobnie, to jednak nieco się różnią. O ile blokowanie kart bankomatowych ma charakter tymczasowy, o tyle zastrzeżenie jest trwałe. Co to zastrzeżenie karty? W dużym skrócie to jej całkowite wyłączenie. To operacja, której nie da się cofnąć. Wówczas trzeba wyrobić nową kartę.

Kiedy warto zablokować kartę?

Skupimy się na tym, jak zastrzec kartę bankomatową i w jakich sytuacjach ma to swoje uzasadnienie. Zawsze przed podjęciem takiej decyzji miej świadomość tego, że jest to proces nieodwracalny i po zastrzeżeniu karty konieczne będzie wyrobienie nowej. Zastrzeżenie będzie też dobrym wyborem wtedy, gdy karta ulegnie uszkodzeniu i pragniemy wyrobić nową. W wielu bankach zastrzeżenie jest jednoznaczne z wydaniem nowej karty, która jest wysyłana na adres do korespondencji podany przez właściciela rachunku bankowego.

Zagubienie karty

Zgubienie karty debetowej, kredytowej lub innej to stresująca sytuacja. Przede wszystkim należy na spokojnie przejrzeć portfel, kieszenie spodni i kurtki czy też torebkę. Warto też sprawdzić miejsca w domu, gdzie odkładamy dokumenty. Jeżeli podejrzewamy zgubienie karty i nie możemy jej odnaleźć, to nie ma na co czekać. Warto zastrzec kartę, aby zabezpieczyć się przed stratą pieniędzy. Nawet jeżeli ta karta się odnajdzie, to jednak tego typu profilaktyka jest wskazana.

Kradzież karty

Skradziono Ci portfel lub kartę? Nie ma na co czekać. To kolejny powód do tego, aby zastrzec kartę. Dzięki temu zabezpieczysz pieniądze zgromadzone na rachunku bankowym przed kradzieżą. Karta zastrzeżona zwiększy Twoje bezpieczeństwo i spokój.

Nieautoryzowane operacje PIN

Kolejnym wskazaniem do natychmiastowego zastrzeżenia karty bankomatowej jest zauważenia na swoim koncie podejrzanych transakcji oraz nieautoryzowanych operacji PIN. Nie zwlekaj. Zastrzeż kartę i ochroń swoje oszczędności.

Jak zablokować kartę płatniczą?

Jeżeli chcesz zastrzec kartę, to musisz niezwłocznie skontaktować się z przedstawicielem banku za pomocą infolinii lub w oddziale stacjonarnym. Instytucje finansowe udostępniają specjalne numery alarmowe, które umożliwiają zgłoszenie utraty lub kradzieży karty. Jak wygląda zestawienia zastrzeżenia karty a opłaty? Ta czynność jest całkowicie bezpłatna. Alternatywą jest zablokowanie karty. Możesz to zrobić z poziomu aplikacji mobilnej lub konta online. Oprócz tego czasowa blokada karty możliwa jest w oddziale stacjonarnym w banku lub poprzez infolinię.

Czym jest czasowa blokada karty?

Czasowa blokada karty polega na wstrzymaniu jej aktywności. Nie oznacza to trwałego wycofania tego środka płatniczego z obiegu. Po odblokowaniu karta ponownie nadaje się do użytku. W ten sposób można zabezpieczyć się na wypadek podejrzenia zgubienia karty lub w sytuacji gdy wiemy, że przez dłuższy czas nie będziemy z niej korzystać.

Jak działa czasowa blokada karty?

Na czym to polega? Po złożeniu dyspozycji zablokowania karty jej funkcje są wstrzymywane. Oznacza to, że nie możliwe jest dokonywanie płatności czy też wypłacanie środków z konta z pomocą zablokowanej karty. To rozwiązanie, które zwiększa bezpieczeństwo i spokój właściciela w różnych sytuacjach. To także sposób na to, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi oszustami bankowymi i oszustwami internetowymi.

Kiedy warto użyć czasowej blokady?

Jest kilka sytuacji, w których warto zdecydować się na czasowe zablokowanie karty kredytowej. Przede wszystkim warto to zrobić w momencie, gdy zgubiliśmy kartę i nie możemy jej odnaleźć. Wtedy warto ją zablokować dać sobie czas na jej odnalezienie. Jeżeli skończy się to niepowodzeniem, to dopiero wtedy warto zdecydować się na trwałe zastrzeżenie.

Kiedy jeszcze warto czasowo blokować kartę? Wtedy, gdy nie chcemy z niej korzystać przez wiele miesięcy. Dotyczy to m.in. karty walutowej, która użytkowana jest tylko podczas wakacyjnych wyjazdów. Pomiędzy nimi warto ją zablokować i zabezpieczyć się przed jej wykorzystaniem przez nieuprawnione osoby.

Kolejnym powodem jest podejrzenie kradzieży lub skopiowania danych z karty. W takiej sytuacji należy zablokować kartę i zapobiec temu, aby za jej pomocą dokonywano transakcji nieautoryzowanych kodem PIN, w tym m.in. niewielkich płatności w sklepach stacjonarnych. Czy podawanie numeru karty jest bezpieczne? Oczywiście, że nie, dlatego nigdy nie podawaj go osobom niepożądanym.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!