W Polsce żyje wielu Ukraińców. Ich napływ nasilił się zwłaszcza w pierwszych miesiącach po inwazji Rosji na ich kraj. Jednak już wcześniej wielu Ukraińców pracowało w Polsce, a następnie przesyłało ciężko zarobione pieniądze do Ukrainy. W tym artykule zwrócimy uwagę na to, jak zrobić przelew do Ukrainy, ile to kosztuje, czy to bezpieczne i jak długo idą środki.
Jak zrobić przelew na Ukrainę?
Z pewnością wiele osób zastanawia się nad tym, jak wysłać pieniądze do Ukrainy. Dotyczy to zarówno obcokrajowców, jak i polskich obywateli, którzy posiadają tam bliskich lub po prostu wspierają tamtejsze organizacje militarne i humanitarne. Potrzeba przekazania pieniędzy na Ukrainę może dotyczyć także przedsiębiorców, którzy na co dzień prowadzą biznesy z tamtejszymi firmami. Warto więc poznać dostępne możliwości. Sposobów na przesłanie środków za naszą wschodnią granicę jest kilka. Mowa oczywiście o metodach sprawdzonych i bezpiecznych.
Oczywiście najpopularniejszym i najwygodniejszym wyborem jest przelew zagraniczny na Ukrainę. Jest on dostępny w praktycznie każdym banku w Polsce. Wychodząc na przeciw potrzebom klientów, wiele banków oferuje taką usługę bez dodatkowych kosztów. Jest ona dostępna w takich instytucjach jak m.in.: ING Bank Śląski, PKO BP, mBank, VeloBank czy BNP Paribas. W innych bankach może to być związane z dodatkowymi opłatami.
Jak zrobić przelew na Ukrainę? Kraj ten nie należy do strefy SEPA, która obejmuje Unię Europejską, a także: Islandię, Liechtenstein, Szwajcarię, Norwegię, San Marino, Andorę i Monako. Oznacza to, że trzeba poszukać innego sposobu. Jest nim przelew SWIFT. Umożliwia on dokonywanie transferów pieniężnych w dowolnej walucie niezależnie od tego, czy posiadamy konto walutowe. Jeżeli go nie mamy, to środki podlegają przewalutowaniu wg kursu obowiązującego w danym banku. Dzięki temu od razu wiemy, ile realnie pieniędzy dotrze na Ukrainę.
Aby przelew SWIFT był możliwy do wykonania, nadawca musi podać określone dane identyfikacyjne. Jakie dane przy przelewie na Ukrainę się podaje? Oto one:
- nazwa i adres odbiorcy przelewu (dane osobowe lub dane firmowe, adres zamieszkania lub adres siedziby firmy);
- numer rachunku bankowego w formacie IBAN (międzynarodowy numer konta bankowego odbiorcy);
- kod BIC.SWIFT banku odbiorcy (kod ten pozwala na identyfikację banku na poziomie międzynarodowym);
- tytuł przelewu;
- kwota przelewu wraz ze wskazaną walutą;
- rodzaj przelewu (np. zwykły ekspresowy - ten może wiązać się z dodatkowymi kosztami).
Zwróć baczną uwagę na to, aby wszystkie pola przy przelewie były właściwie wypełnione. Jeżeli zastanawiasz się, jak przesłać pieniądze na Ukrainę przelewem, to możesz zrobić to zarówno w oddziale stacjonarnym banku, jak i z użyciem bankowości elektronicznej, co znacznie ułatwia cały proces.
Alternatywą do przelewu jest przekaz pieniężny do Ukrainy. Ten można zlecić w firmie, która specjalizuje się w tego typu transakcjach. Operatorzy transferów online oraz kantory internetowe powinny być jednak dokładne sprawdzone. Warto korzystać tylko z usług podmiotów zweryfikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, aby uniknąć ewentualnego oszusta i straty środków.
Do transferowania pieniędzy na Ukrainę można wykorzystać również inne formy. Tego typu przelewy i usługi ma w swojej ofercie kilka firm o uznanej renomie. Wśród nich znajdują się m.in.: Revolut, Wise, MoneyGram, MeestPay Western Union czy Poczta Polska. Zawsze jednak zweryfikuj, z jakimi dodatkowymi kosztami musisz się liczyć. Może okazać się bowiem, że stanowią one sporą kwotę i zdecydowanie bardziej oszczędną opcją będzie przelew online.
Czas realizacji przelewu zagranicznego na Ukrainę zależy od kilku czynników. Przede wszystkim pod uwagę brany jest termin dokonywania przelewu. Standardowo pieniądze powinny trafić do adresata w ciągu trzech dni roboczych od momenta zlecenia transakcji. W przypadku przelewu pilnego pieniądze zazwyczaj trafiają na konto następnego dnia roboczego, a przy przelewie ekspresowym dzieje sie to niemal w czasie rzeczywistym. Pamiętaj jednak o tym, że przyspieszenie tego procesu wiąże się z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat, których wysokość różni się w zależności od banku i jego oferty. W dalszej części tekstu sprawdzimy, ile kosztuje przelew na Ukrainę.
Ile kosztuje przelew na Ukrainę?
Wiesz już, jak wpłacić pieniądze na Ukrainę. Jak już wspomniano, wybrane banki w Polsce oferują bezpłatne przelewy zagraniczne do Ukrainy. Oferta ta dostępna jest m.in. w: ING Bank Śląski, PKO BP, mBank, VeloBank czy BNP Paribas. W innych bankach mogą być pobierane opłaty za przelewy za naszą wschodnią granicę. Warto jednak na bieżąco weryfikować oferty udostępniane przez banki, ponieważ te zmieniają się z dużą regularnością. Pojawiają się nowe promocje i oferty.
Wiele instytucji finansowych wychodzi na przeciw potrzebom obywateli Ukrainy, którzy są w trudnej sytuacji, a w ich kraju toczy się wojna. Zwłaszcza w pierwszych kilkunastu miesiącach po jej wybuchu Ukraińców zwalniano z obowiązku ponoszenia wielu kosztów związanych z prowadzeniem rachunków i przelewami. Obecnie się to zmienia, jednak wciąż wybrane banki oferują to bezpłatnie.
Korzystając z przekazu finansowego w Banku Pocztowym lub w placówce Poczty Polskiej, należy uwzględnić dodatkowe opłaty. Jeżeli posiadasz konto osobiste w Banku Pocztowym, to za 6,50 złotych miesięcznie możesz wykupić bezpłatną możliwość wypłaty środków we wszystkich bankomatach na świecie, co ułatwia przekazanie środków na Ukrainie.
W wybranych bankach koszty związane z przelewaniem pieniędzy na Ukrainę mogą liczyć od kilku do kilkudziesięciu złotych za pojedynczą transakcję i zależą m.in. od wysokości przelewanej kwoty. Standardowo prowizja ustalana jest procentowo od transakcji. Koniecznie zapoznaj się z regulaminem i zasadami Twojego konta bankowego, aby dokonywać przelewów świadomie i odpowiedzialnie. Warto poszukać możliwości optymalizacji kosztów.
Interesuje Cię tematyka finansów i usług bankowych? Koniecznie zapoznaj się z innymi naszymi artykułami. Piszemy w nich m.in. o tym, jak płacić BLIKIEm, jakie są opłaty transakcyjne za bilet lotniczy oraz czy w bankomacie można wypłacić euro. Wbrew pozorom w dużych miastach w Polsce jest już to możliwe.