Jak wypłacać pieniądze z banku?

Jak wypłacać pieniądze z banku?

Na co dzień trzymamy nasze pieniądze na rachunku bankowym. To bezpieczne i wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy posiadać w domu dużej gotówki. Gdy jej potrzebujemy, to wystarczy wypłacić środki z banku. Można to zrobić na kilka sposobów. Z tego artykułu dowiesz się, ile można wypłacić z banku i w jaki sposób to zrobić.

Jak wypłacać pieniądze z banku?

Czy w banku można wypłacić pieniądze? Oczywiście, że tak. Pieniądze z banku można wypłacić na kilka podstawowych sposobów. Od lat najpopularniejszym z nich jest bankomat. To wygodne rozwiązanie, ponieważ nie ograniczają nas godziny otwarcia stacjonarnego oddziału. Drugą opcją jest skorzystanie z wypłaty środków w kasie bankowej. Są też alternatywne metody wypłaty pieniędzy. Nieco więcej o nich dowiesz się w dalszej części artykułu.

Wypłata gotówki w oddziale banku

Wypłata możliwa jest w oddziale banku w godzinach jego otwarcia. W tym celu należy wziąć ze sobą aktualny dokument tożsamości. Ile gotówki można wypłacić z banku? To zależy od regulaminu i standardów danej instytucji finansowej. Kwoty różnią się w zależności od banku i jednorazowo jest to od 10 000 do nawet 50 000 złotych. Najwięcej można wypłacić w kasach PKO Banku Polskiego w oddziałach znajdujących się w dużych ośrodkach miejskich. Czy można wypłacić pieniądze w innym oddziale banku? Okazuje się, że jest to możliwe, jednak wówczas należy liczyć się z dodatkowymi kosztami takiej operacji.

Procedury wypłat w oddziale

Każda instytucja posiada własne procedury regulujące to, jak wypłacić pieniądze z banku. Jeżeli chcesz pobrać większą sumę pieniędzy z rachunku (np. przekraczającą 20 000 złotych), to należy wcześniej poinformować placówkę o takim zamiarze i umówić się na spotkanie. Zazwyczaj trwa to kilka dni. Przy mniejszych kwotach będzie nieco łatwiej. Wtedy wystarczy udać się do oddziału banku, a także postępować zgodnie ze wskazówkami pracownika. Przy wypłacie należy okazać dokument tożsamości, a także przejść proces weryfikacji. Może to być podpis na wydruku lub też potwierdzenie zamiaru wypłaty środków w aplikacji mobilnej banku.

Dokument tożsamości wymagany do wypłaty

Ze względów bezpieczeństwa przy wypłacie środków w oddziale banku należy przedstawić aktualny dowód tożsamości ze zdjęciem. Standardowo jest to dowód osobisty. Zamiast niego można przedstawić paszport lub kartę pobytu, jeżeli jest się obcokrajowcem. Pracownik banku ma obowiązek zweryfikować dokument tożsamości i potwierdzić, że osoba posługująca się nim to ta sama, co na zdjęciu.

Wypłata gotówki z bankomatu

Czy bez dowodu można wypłacić pieniądze z banku? Tak. W tym celu można skorzystać z bankomatu. Nieco więcej o tym, co to jest bankomat, pisaliśmy w naszym słowniczku. Korzystamy z niego przede wszystkim przy mniejszych wypłatach. To szybkie rozwiązanie. Do tego nie ograniczają nas godziny pracy placówki. Z bankomatu można korzystać przez 24/7. Najlepiej korzystać z urządzenia naszego banku. Jest to związane z tym, że inne podmioty mogą pobierać opłaty za bankomaty. Jest to jednak zależne od typu konta. W celu wypłaty środków należy włożyć kartę bankomatową do urządzenia, wpisać kod PIN oraz wskazać na sumę pieniędzy do wypłaty. Wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami pojawiającymi się na ekranie.

Zasady bezpiecznej wypłaty gotówki

Niezależnie od metody wypłaty gotówki, zawsze należy zadbać o najwyższe standardy bezpieczeństwa. Jeszcze w banku upewnij się, że środki schowasz bezpiecznie oraz udaj się możliwie najkrótszą drogą do domu lub miejsca, gdzie chcesz je wydać. Jeżeli to większa suma pieniędzy, to warto wziąć ze sobą kogoś bliskiego. Przy wypłacie z bankomatu należy upewnić się, że jest on bezpieczny i nikt go nie obserwuje. Po pobraniu środków nie afiszuj się z nimi. Niestety złodzieje tylko czekają na chwilę Twojej nieuwagi. Kody PIN i inne wrażliwe dane należy pamiętać i nie wolno zapisywać ich na karcie, ani na kartce trzymanej w portfelu.

Koszty wypłaty gotówki

Koszty wypłaty gotówki różnią się w zależności od specyfiki banku i metody pobrania środków. Należy liczyć się z tym, że za wypłatę środków z bankomatu innego niż ten należący do Twojego banku, mogą być pobierane prowizje. Ta sama zasady dotyczy wypłaty pieniędzy w oddziale innej instytucji finansowej. Koszty, podobnie jak to, jaką kwotę można wypłacić z banku, różnią się w zależności od banku i specyfiki danego rachunku. W naszych poradnikach piszemy również o tym, ile można wpłacić na konto bez kontroli Urzędu Skarbowego.

Alternatywne metody wypłaty gotówki

Istnieją alternatywne metody wypłaty gotówki. Bez karty kredytowej można zrobić to w bankomacie za pomocą kodu BLIK. Jeszcze inną metodą jest usługa cashback, która w Polsce istnieje od 2006 roku. W jednym z naszych poradników pisaliśmy już o tym, czym jest cashback. Zachęcamy do świadomego korzystania ze środków zdeponowanych na rachunku osobistym oraz do wypłacania gotówki wtedy, gdy jest to bezpieczne i potrzebne. Zwracaj też uwagę na koszty przelewów, jeżeli takie realizujesz. Pomoże Ci w tym kalkulator księgowania przelewów. Świadome korzystanie z usług bankowych przekłada się na realne oszczędności.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
  • Cichy
    Na codzien nie trzymamy calej gotowki w banku, tak robia tylko ludzie pozbawieni rozumu.
    Odpowiedz