Jak uzyskać kredyt pracując za granicą?

Jak uzyskać kredyt pracując za granicą?

Na co dzień pracujesz za granicą, jednak potrzebujesz finansowania w Polsce w postaci kredytu? Warto zastanowić się nad tym, czy to w ogóle możliwe. W tym artykule sprawdzimy, czy można dostać kredyt w Polsce, pracując za granicą. Jeżeli tak, to jakie banki to oferują i jakie wymogi trzeba spełnić?

Czy można wziąć kredyt w Polsce, pracując za granicą?

Kredyt a praca za granicą. Jak to wygląda w praktyce? Co do zasady osoby pracujące za granicą i ubiegające się o finansowanie w Polsce, stanowią większe zagrożenie dla instytucji finansowych. Można jednak ubiegać się o kredyt, jednak należy spełnić określone warunki. Ponadto nie każdy bank daje taką możliwość, dlatego z odpowiednim wyprzedzeniem warto zapoznać się z aktualną ofertą instytucji finansowych w Polsce.

Osoby pracujące i zarabiające za granicą stanowią dla analityków bankowych nie lada wyzwanie. Jest to związane z tym, że trudniej zweryfikować ich stabilność finansową, poziom przychodów czy też bieżącą zobowiązania i zaległości. Dostarczane do banku dokumenty często są w języku obcym. Do tego nie ma scentralizowanego systemu, który byłby w pełni szczelny i pozwalał na weryfikację zdolności kredytowej osób pobierających wynagrodzenie poza Polską. Kolejnym wyzwaniem jest to, że osoby na co dzień przebywające poza Polską mają ograniczone możliwości związane z przyjazdem do placówki stacjonarnej w Polsce w celu weryfikacji i podpisania dokumentów. Wszystko musi być odpowiednio zaplanowane.

Praca za granicą a kredyt w Polsce? Jak już wspominano, to się nie wyklucza. Wiele osób decyduje się na taki krok. Na co dzień miliony Polaków pracuje za granicą, gdzie mogą liczyć na lepsze wynagrodzenie i poprawę swojego statusu majątkowego. Wyjeżdżają w pojedynkę lub całymi rodzinami. Ich stałe miejsce zamieszkania pozostaje jednak w kraju nad Wisłą i to tu chcą budować domy, kupować mieszkania czy też finansować z kredytów inne inwestycje. Nic więc dziwnego, że banki wychodzą im na przeciw i przygotowały dedykowaną ofertę obejmującą kredyt dla osób pracujących za granicą.

Jaki bank daje kredyt dla pracujących za granicą?

Sprawdźmy, jakie banki udzielają kredytu dla pracujących za granicą. Oczywiście oferta zmienia się dynamicznie, dlatego warto śledzić to na bieżąco i dokładnie zweryfikować w momencie, gdy potrzebujemy gotówki. Pod koniec 2024 roku w Polsce jest sporo banków, które oferują pożyczki dla osób pracujących poza Polską. W wybranych przypadkach należy spełnić dodatkowe warunku. Poniżej wskazano na banki, w których można ubiegać się o kredyt, pracując za granicą.

Alior Bank – niezbędne warunki to stały adres zamieszkania w Polsce oraz przedstawienie następujących dokumentów: zaświadczenie z zakładu pracy, wyciągi potwierdzające wysokość dochodów.

Bank Pekao S.A. – niezbędny jest stały adres zamieszkania w Polsce lub za granicą (wówczas niezbędny jest polski dowód osobisty lub polski paszport) oraz wynagrodzenie wpływające przez minimum 12 miesięcy do banku polskiego, w tym minimum ostatnie 3 miesiące na konto w Banku Pekao S.A. Maksymalna kwota kredytu to 250 000 złotych.

Bank BPS – niezbędne jest uzyskiwanie dochodów w złotówkach, nawet w przypadku pracy za granicą.

BOŚ Bank – niezbędne jest przedstawienie: umowy o pracę, zaświadczenia o zatrudnieniu oraz historii operacji bankowych na rachunku polskiego banku przez minimum 6 ostatnich miesięcy, dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

BNP Paribas – tylko klienci banku BNP Paribas przez minimum 6 ostatnich miesięcy lub wnioskujący o kredyt ze współmałżonkiem posiadającym stałe źródło dochodów w Polsce. Maksymalna kwota kredytu to 200 000 złotych przy długości trwania kredytu nawet 10 lat. Umowa o pracę powinna być przetłumaczona na język polski lub angielski. Ponadto należy przedstawić potwierdzenie wpływu wynagrodzenia za ostatnie trzy miesiące.

Credit Agricole – oferta dla osób fizycznych, którzy są rezydentami podatkowymi w Polsce i osiągają przychody za granicą oraz marynarzy i osób pobierających rentę/emeryturę w krajach, z którymi Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Citi Handlowy – oferta dla osób, które pracują za granicą dla firm zarejestrowanych na terenie Polski lub mających w Polsce przedstawicielstwo.

mBank – oferta dla pracowników za granicą, którzy mają umowę o pracę (lub pokrewną) i ich wynagrodzenie wpływa do polskiego banku.

ING Bank Śląski – oferta dla pracowników za granicą, którzy pracują na podstawie umowy o pracę i osiągają dochód w walucie polskiej lub w walutach krajów Unii Europejskiej, Szwajcarii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Maksymalna kwota kredytu to 160 000 złotych. Umowa musi obowiązywać przez minimum 6 miesięcy i wnioskodawca musi udokumentować wpływ wynagrodzenia do banku w Polsce.

Santander Bank Polska – oferta ma charakter indywidualny, dlatego każdy zainteresowany powinien zweryfikować ją w bezpośrednim kontakcie z pracownikiem Santander Bank Polska. Maksymalna kwota kredytu to 300 000 złotych.

Bank PKO BP – oferta dla pracowników za granicą bez względu na walutę wynagrodzenia. To przeliczane jest na złotówki ze średnim kursem walut obcych NBP. Warunki cenowe, w tym m.in.: oprocentowanie i prowizja, ustalane są indywidualnie. Maksymalna kwota kredytu to 300 000 złotych. Należy posiadać zatrudnienie przez minimum 12 miesięcy.

Santander Consumer Bank – oferta dla pracowników za granicą, którzy otrzymują dochody w następujących walutach: PLN, EUR, GBP, USD, CZK, CHF, NOK, SEK oraz DKK. Do tego należy przedłożyć dokumenty: dokument tożsamości, zaświadczenie o zarobkach i inne. Szczegóły uzyskasz w kontakcie z przedstawicielem Santander Consumer Bank.

Jak dostać kredyt, pracując za granicą?

Jak uzyskać kredyt, pracując za granicą? Przede wszystkim należy wybrać bank, który posiada taki produkt w swojej ofercie. Następnie należy zapoznać się z regulaminem kredytu i OWU. Wskazują one na to, jakie dokumenty są niezbędne do ubiegania się o pożyczkę. Najczęściej należą do nich:

  • potwierdzenie wpływów na rachunek bankowy (pobierane wynagrodzenie za granicą);
  • umowa zawarta z zagranicznym pracodawcą;
  • zaświadczenie o zarobkach wystawione przez zagranicznego pracodawcę.

Inne wymogi to m.in.: uzyskiwanie dochodów wpływających do banku polskiego przez minimum kilka miesięcy, posiadanie legalnego zatrudnienia za granicę, posiadanie zatrudnienia przez minimalny okres regulowany umową itd. Ostatecznie bank po zebraniu wszystkich informacji i dokumentów weryfikuje zdolność kredytową wnioskodawcy i wydaje stosowną decyzję.

Szczegółowe wytyczne w tym zakresie różnią się w zależności od banku. Oczywiście dużo łatwiej otrzymać standardowy kredyt gotówkowy, niż kredyt hipoteczny. Jest to związane z mniejszą kwotą i mniejszym ryzykiem. Jednocześnie nie jest niemożliwe ubieganie się o pożyczkę na zakup nieruchomości. Interesując się tym typem kredytu, koniecznie dowiedz się, czym są: oprocentowanie kredytu hipotecznego, ubezpieczenie kredytu hipotecznego, prowizja za udzielenie kredytu i inne koszty okołokredytowe.

Procedura ubiegania się o kredyt dla osób pracujących za granicą wygląda podobnie do tego, jak w przypadku pracowników w Polsce. Standardem jest możliwa wcześniejsza spłata kredytu, dzięki której można zmniejszyć jego całkowity koszt. Warto porównać oferty kilku instytucji finansowych i wybrać tą najkorzystniejszą dla siebie. Zazwyczaj można ubiegać się o standardowy kredyt gotówkowy lub kredyt konsolidacyjny. Zdecydowanie trudniej jest pozyskać kredyt hipoteczny. Alternatywą jest wnioskowanie o pożyczkę ze współmałżonkiem, który posiada stałe źródło przychodów w Polsce.

Pracujesz za granicą i potrzebujesz kredytu? W Polsce możesz go uzyskać. Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zadbaj o to, aby spełnić wszystkie wymagania stawiane przez bank. Zachęcamy też do zapoznania się z innymi naszymi artykułami o tematyce finansowej.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!