Może okazać się, że wraz ze spadkiem zmarłej osoby otrzymujemy tzw. długi spadkowe. Odpowiedzialność za długi spadkowe obowiązuje osoby, które przejęły cały spadek lub przejęły go z dobrodziejstwem inwentarza. Właśnie dlatego warto wcześniej zweryfikować, czy spadkodawca miał problemy finansowe i czy w momencie śmierci borykał się z zadłużeniem. Sprawdź, czym są długi spadkowe i co warto o nich wiedzieć.
Spis treści:
Co to są długi spadkowe?
Co się dzieje z długami po śmierci? Oczywiście one nie wyparowują. Oznacza to, że w Polsce ma miejsce zjawisko dziedziczenia długów. Co to są długi spadkowe? W dużym skrócie to wszystkie zobowiązania finansowe zmarłego na moment otwarcia spadku.
Długo spadkowe – co wchodzi w skład?
W skład długów spadkowych mogą wchodzić różnego rodzaju pasywa. Wśród nich znajdują się m.in.: pożyczki, zaległości płatnicze, niezapłacone rachunki, obecne rachunki oraz karty bankowe. Zgodnie z polskim prawem, odpowiedzialność za długi spadkowe podlega dziedziczeniu.
Długi spadkowe – kto dziedziczy?
Jeżeli osoba zmarła posiada testament, to dziedziczenie następuje zgodnie z jego zapisami. Jeżeli testament nie został spisany, to dziedziczenie odbywa się na mocy przepisów prawa i wówczas w kolejce po spadek znajdują się kolejni krewni zmarłego. Jako pierwsza prawo dziedziczenia ma najbliższa rodzina, czyli małżonek i dzieci. Dalsze miejsce zajmują: wnuki, rodzice, rodzeństwo oraz zstępni rodzeństwa.
Jak podzielić długi spadkowe?
W przypadku spadku podziałowi podlegają tylko aktywa. Jeżeli chodzi o długi, to nie są one dzielone. Oznacza to, że spadkobiercy nie mają narzędzia prawnego, zgodnie z którym mogliby dzielić między siebie długi spadkowe. Oznacza to, że wszyscy spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność za długi spadkowe i są zobowiązani do ich spłaty. Warto jednak wiedzieć, jak uniknąć dziedziczenia długów i w jakiej sytuacji jest to możliwe.
Kiedy długi spadkowe ulegają przedawnieniu?
Zgodnie z przepisami polskiego prawa, odpowiedzialność za długi spadkowe podlega przedawnieniu. Kiedy przedawniają się długi spadkowe? Zgodnie z art.118 kodeksu cywilnego termin przedawnienia wynosi sześć lat. Jeżeli roszczenia związane są z prowadzeniem przez zmarłego działalności gospodarczej, to wówczas ich przedawnienie następuje po trzech latach.
Kiedy spłacać długi spadkowe?
Obowiązek spłaty długów spadkowych następuje po przyjęciu spadku przez spadkobiercę. To decyduje o tym, kto spłaca długi spadkowe. Po przejęciu zobowiązania finansowego warto bezpośrednio skontaktować się z wierzycielami w celu ustalenia harmonogramu spłat. Jak szybko spłacić długi? Przede wszystkim warto sprzedać aktywa z majątku i przychody z tego tytułu przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Jeżeli jest ono mniejsze, to można spłacić je z własnych środków i nie wyprzedawać odziedziczonego majątku. Choć pisaliśmy o tym, czy długi spadkowe ulegają przedawnieniu, to jednak nie warto na to liczyć.
Jak odrzucić długi spadkowe?
Zastanawiasz się nad tym, jak odrzucić długi spadkowe? Przede wszystkim należy odrzucić przyjęcie spadku w całości, rezygnując zarówno z jego aktywów, jak i pasywów. To optymalny wybór wtedy, gdy spadkodawca pozostawia zadłużenie i nie chcemy go przejmować na swoje barki. Alternatywą jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Wówczas spadkobierca odpowiada za dług tylko do wysokości otrzymanego spadku.