Osoby będące w trudnej sytuacji finansowej często obawiają się rozpoczęcia egzekucji komorniczej. Następuje ona w przypadku przeterminowanych długów, gdy wierzyciele żądają ich spłaty, a dłużnik się do tego nie poczuwa. Oczywiście najprostszym sposobem na to, jak uniknąć komornika na koncie, jest unikanie zadłużenia. Gdy już się ono pojawi, to warto zastanowić się nad tym, co zrobić, żeby uniknąć komornika lub odłożyć w czasie wykonywane przez niego czynności.
Spis treści:
Co zrobić, żeby uniknąć komornika?
Najprostszym sposobem na uniknięcie komornika jest niedopuszczenie do wystąpienia zadłużenia. W tym celu należy świadomie gospodarować pieniędzmi oraz dokładnie monitorować swoje finanse. Dobrym sposobem jest m.in. prowadzenie budżetu domowego i generowanie comiesięcznych oszczędności. Te mogą trafiać na konto oszczędnościowe w postaci poduszki finansowej lub być dystrybuowane na inwestycje. Osoby regularnie odkładające zaskórniaki są mniej narażone na to, że wpadną w spiralę zadłużenia, a do ich drzwi zapuka komornik.
Warto zastanowić się nad tym, jakie są skuteczne sposoby na to, jak unikać komornika. Dynamika naszego życia jest bardzo duża. Często podejmujemy ryzykowne decyzje finansowe. Zdarza się, że powinie nam się noga i wpadamy w zadłużenie. To jeszcze nie powód, aby się załamywać. To moment, w którym należy się zmobilizować i sprawnie powalczyć o poprawę swojego statusu. W dalszej części artykułu zwracamy uwagę na to, jak skutecznie unikać komornika i jednocześnie pozbyć się zadłużenia. Wszystko po to, aby wyjść na finansową prostą.
Negocjowanie z wierzycielami
Jeżeli jednak zaciągnięto kredyt, to powstałe długi należy spłacać zgodnie z przyjętym harmonogramem. Dzięki temu uniknie się sytuacji, że wierzyciel wniesie sprawę do sądu i odzyskiwanie należności przejmie komornik. Nawet w przypadku poślizgu w płatności warto skontaktować się z wierzycielem i wyjaśnić zaistniałą sytuację. Często zdarza się, że wierzyciele dają dodatkowy czas na spłatę zobowiązania. Tak naprawdę obu stronom powinno zależeć na to, aby zostało ono uregulowane bez konieczności wchodzenia na drogę sądową i komorniczą. Każdy kredytobiorca powinien mieć wiedzę na temat tego, jak szybko spłacić długi oraz umiejętność stosowania jej w praktyce.
Negocjacje z wierzycielami pomagają m.in.w wydłużeniu czasu na spłatę zadłużenia czy też w zredukowaniu kosztów dodatkowych, które są związane m.in. z karami za zwłokę. Oczywiście rozmowy z wierzycielami warto rozpocząć odpowiednio wcześnie, aby nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Gdy sytuacja będzie naprawdę podbramkowa, to wówczas żadne rozmowy mogą nie pomóc i nie będzie sposobu na to, jak skutecznie uniknąć komornika. Nie pomoże Ci w tym nawet ewentualna upadłość konsumencka.
Włączenie trybu oszczędnościowego
Problemy finansowe i rosnąca zadłużenie to ostatni moment na to, aby przestawić się w tryb oszczędnościowy. Utrzymanie dotychczasowego stylu i standardu życia uniemożliwi ustabilizowanie sytuacji. Oszczędzanie wymaga konsekwencji i umiejętności odmawiania sobie wielu przyjemności. Kluczem jest prowadzenie zestawienia wszystkich przychodów dłużnika oraz wszystkich jego wydatków wraz z konkretnym podziałem na kategorie. Na tej podstawie można wytypować obszary, gdzie możliwe jest pokuszenie się o dodatkowe oszczędności.
Rezygnacja z kilku wyjść w miesiącu na miasto czy też z zakupu alkoholu i papierosów sprawi, że Twój budżet się podreperuje. Wygenerowaną w ten sposób nadwyżkę należy przeznaczyć na szybszą spłatę zadłużenia. Wierzyciele docenią to, że wpłaty są cykliczne i wyższe i z dużym prawdopodobieństwem odstąpią od wejścia na drogę sądową związaną z egzekucją komorniczą. Muszę jednak zobaczyć wolę ze strony dłużnika oraz korzystne zmiany związane z regulowaniem powstałego zadłużenia.
Poszukanie alternatywnego źródła zarobku
Dodatkowym sposobem na podreperowanie swoich finansów jest poszukiwanie dodatkowego źródła zarobku. Jeżeli jest to możliwe, to warto poszukać nawet dorywczej pracy na wybrane weekendy w miesiącu. Wynagrodzenie w niej zdobyte będzie stanowiło solidny zastrzyk do budżetu domowego i pozwoli na jeszcze szybszą spłatę zadłużenia. Choć dodatkowa praca wiąże się z tym, że danej osoby będzie nieco mniej w domu i będzie bardziej zmęczona, to jednak kluczem jest tu szybkie pozbycie się ciężaru przeterminowanych należności. Problemy tego nie można zbagatelizować, jeżeli chce się uniknąć komornika.
Płać wszystkie mandaty na czas
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale częstym powodem wejścia komornika na konto jest nieopłacony mandat. Jeżeli zapomnimy o dokonaniu opłaty, to sporo ryzykujemy. Oczywiście mandat nie wyparuje, a my koniec końców będziemy musieli go opłacić. Jeżeli nie zrobimy tego na czas, to konsekwencją może być blokada środków na koncie osobistym. Rachunek bankowy może zostać zablokowany nawet przy kwotach na poziomie dosłownie 50 złotych. Płaćmy mandaty na czas, a najlepiej to unikajmy ich otrzymywania. Wtedy nie trzeba będzie zastanawiać się nad tym, jak uniknąć blokady konta przez komornika.
Pewnym zagrożeniem jest również odziedziczenie długo po zmarłej osobie. Właśnie dlatego warto mieć świadomość tego, jak wyglądała sytuacja finansowa spadkodawcy oraz tego, jak uniknąć dziedziczenia długów. Jeżeli jednak one już wystąpią, to z jednego z naszych poradników dowiesz się, jak spłacać długi spadkowe.
Jak uniknąć blokady konta przez komornika?
Gdy komornik już wchodzi na konto, to można starać się uniknąć jego blokady. Jedną z metod obrony przed komornikiem jest powoływanie się na błędy proceduralne, których dopuścili się komornicy wobec dłużnika. W jeszcze innych przypadkach może brakować przesłanek do tego, aby egzekucja komornicza była wszczynana. W obu tych sytuacjach czynności urzędnika w sposób rażący naruszają prawa dłużnika. To podstawa do tego, aby ten zaniechał swoich czynności lub odłożył je w czasie. Dzięki temu dłużnik zyskuje nieco więcej czasu na ogarnięcie swoich spraw finansowych i dogadanie się z wierzycielami.
Zdarzają się sytuacje, że autentyczność długu można kwestionować. Dzieje się tak wtedy, gdy dłużnik wykazuje, że nie zna wierzyciela i nie ma wobec danej osoby lub podmiotu żadnych zobowiązań finansowych. Aby zakwestionowanie autentyczności długu było możliwe, należy złożyć powództwa przeciwegzekucyjnego do sądu. Krok ten blokuje działania komornika i zapobiega zablokowaniu przez niego konta.
Gdy wiemy, że nic nie uchroni nas przed rychłym wejściem komornika na konto, to istnieją sposoby na ucieczkę z majątkiem. Ważne, aby wszelkie umowy z tym związane zostały podpisane jeszcze przed rozpoczęciem procedur komorniczych. Dłużnik powinien przenieść własność posiadanych przez siebie aktywów na inną osobę. Choć to nieetyczne zachowanie, to jednak wiele osób się na to decyduje.
W przypadku pieniędzy zgromadzonych na koncie bankowym, można przelać je na rachunek karty kredytowej. Zgodnie z przepisami karta należy do banku, dlatego komornik nie może ściągać z niej żadnych środków. W ten sposób dłużnicy mogą zabezpieczyć swoje pieniądze przed egzekucją komorniczą. Warto pamiętać też o tym, że egzekucji z mocy prawa nie podlegają środki uzyskiwane w ramach świadczeń socjalnych.
Istnieją różne sposoby na to, aby unikać komornika. Przede wszystkim jednak warto mieć pełną kontrolę nad swoimi finansami i nie dopuszczać do sytuacji, w których pojawia się zadłużenie. Kluczem jest odpowiedzialne wydawanie pieniędzy oraz wdrożenie zasad skutecznego oszczędzania. Zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi poradnikami, w których piszemy m.in. o tym, co się dzieje z długami po śmierci czy też, w co warto inwestować swoje pieniądze.