Jak oszczędzić na jedzeniu? Sposoby na oszczędzanie na żywności

Jak oszczędzić na jedzeniu? Sposoby na oszczędzanie na żywności

Gdy koszty życia rosną, każdy szuka oszczędności. Stąd wiele pytań o to, jak oszczędzać na jedzeniu. Kluczowe jest jednak to, aby robić to z głową. Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak oszczędzać żywność.

Jak oszczędzać na jedzeniu?

Nie będziemy ukrywać, że oszczędzanie na jedzeniu może wydawać się czymś kontrowersyjnym. W końcu to, co jemy, wpływa na nasze zdrowie, poziom energii i siłę. Zatem powinna być to ostatnia rzecz, na której oszczędzamy. Pragniemy cię jednak uspokoić. W sposobach ma to, jak skutecznie oszczędzać na jedzeniu wcale nie chodzi o to, abyś jadał gorzej. Wprost przeciwnie, chodzi o takie zarządzanie budżetem domowym, aby było cię stać na zdrową, pożywną i urozmaiconą dietę. Przyjrzyjmy się zatem temu, jak oszczędzają Polacy oraz poznajmy zasady skutecznego oszczędzania na jedzeniu. 

Jak zacząć oszczędzać pieniądze na jedzeniu?

Zastanawiasz się, jak zacząć oszczędzać pieniądze na jedzeniu? Na początek warto przeanalizować, jaką dokładnie kwotę masz do swojej dyspozycji. Przy czym nie chodzi wyłącznie o podsumowanie twoich dochodów, ale i wyliczenie kosztów. To jednak jeszcze nie wszystko. W końcu nie sztuką jest „przejeść” całą swoją wypłatę, tak że nic nie zostanie na nieplanowane wydatki. Przyjrzyjmy się zatem, jak skutecznie oszczędzać pieniądze przy małych zarobkach. Pomoże nam w tym metoda 6 słoików autorstwa Harva Ekera. Na czym ona polega?

Przede wszystkim miesięczny budżet domowy podziel na 6 części, czyli właśnie słoików:

  • Słoik 1: 55% dochodów – opłaty stałe, w tym jedzenie,
  • Słoik 2: 10% dochodów – przyjemności,
  • Słoik 3: 10% dochodów – większe zakupy typu sprzęt AGD, RTV itp.,
  • Słoik 4: 10% dochodów – edukacja i doszkalanie się,
  • Słoik 5: 10% dochodów – inwestycje,
  • Słoik 6: 5% dochodów – prezenty na bliskich, cele charytatywne.

Dzięki takiemu podziałowi wydatków każdego miesiąca odkładasz pieniądze na zakup rzeczy, które kosztują więcej, niż jesteś w stanie przeznaczyć z jednej wypłaty. Poza tym gromadzisz środki na inwestycje i swoją przyszłość. Zbierasz także pieniądze, aby się doszkalać w ramach płatnych kursów czy szkoleń. I jak widzisz, masz również pewną kwotę na swoje przyjemności. Jednak my przyjrzyjmy się bliżej słoikowi 1.

Jak widzisz, trafia do niego aż 55% twoich dochodów. Z tych pieniędzy musisz opłacić rachunki, raty kredytu i właśnie jedzenie. Dlatego też po podliczeniu wszystkich niezbędnych wydatków widzisz, ile pieniędzy zostało ci na żywność.

W zależności od tego, jakie masz koszty stałe, kwota na jedzenie może okazać się w pełni wystarczająca. Może się jednak zdarzyć, że twoje opłaty stałe są na tyle wysokie, że pochłaniają prawie cały twój budżet. Wówczas warto proporcjonalnie zmniejszyć kwoty, jakie odkładasz do pozostałych słoików. Liczą się jednak 2 zasady. Po pierwsze, na początku zawsze musisz zadać o zaspokojenie swoich potrzeb życiowych. A to oznacza przeznaczenie pieniędzy na opłaty, raty itd., zanim zaczniesz wydawać je na przyjemności. Po drugie, zawsze rozdzielaj dostępne środki w taki sposób, aby do każdego słoika coś trafiło. Nawet jeśli są to stosunkowo niewielkie kwoty. Jeśli popsuje ci się lodówka, łatwiej będzie ci kupić nową, jeśli będziesz miał odłożone na ten cel chociażby 500 zł. Poza tym warto każdego miesiąca odkładać pieniądze na inwestycje. Nawet jeśli na razie nie interesujesz się tym, w co inwestować pieniądze, warto budować kapitał. Z czasem twoje oszczędności staną się na tyle duże, że będziesz w stanie zacząć kupować obligacje, akcje, surowce lub inwestować w fundusze.  

Wróćmy jednak do meritum, czyli do tego, jak oszczędzać pieniądze na żywności. Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Sposoby na oszczędzanie na jedzeniu

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, oszczędzanie na jedzeniu wcale nie polega na kupowaniu najtańszych produktów gorszej jakości lub niedojadaniu. Wprost przeciwnie, chodzi o to, żeby jeść jak najbardziej świadomie i mądrze robić zakupy. Jakie są na to sposoby?

Planowanie posiłków

Jak chcesz oszczędzić na jedzeniu, dokładnie zaplanuj swoje posiłki. Najlepiej na kilka dni do przodu, na przykład na cały tydzień. A co najważniejsze, już na tym etapie skontroluj, co masz w lodówce, jakim produktom kończy się data ważności, a co musisz dokupić. Dzięki temu wydasz pieniądze tylko na to, co faktycznie będzie ci potrzebne.

Poza tym postaraj się tak planować posiłki, aby w pełni zużyć dany produkt. Jeśli do danego posiłku wykorzystasz pół sałaty, to na drugi dzień zaplanuj danie, do którego zużyjesz jej pozostałą część. I tak samo postępuj z innymi produktami, które trzeba zużyć w krótkim terminie po otwarciu. Do tego dla ułatwienia gotuj od razu na 2-3 dni, aby zużyć wszystkie składniki.

Zrób listę zakupów i określ swój budżet

Do sklepu staraj się chodzić uzbrojony w listę zakupów. Do tego ustal sobie limit wydatków w danym dniu, którego nie możesz przekroczyć. Dlaczego to takie ważne? Łatwiej ci będzie oprzeć się wszelkim pokusom i promocjom, jeśli dokładnie będziesz wiedzieć, co chcesz kupić. Nie będziesz się również błąkał po sklepie w poszukiwaniu inspiracji. Do tego nie zapomnisz o niczym, dzięki czemu nie będziesz musiał wracać się do sklepu lub modyfikować swoich obiadowych planów. Jest to szczególnie ważne, gdy robisz zakupy na weekend. Jeśli o czymś zapomnisz, może kusić się, aby zamiast samodzielnie ugotować obiad, zamówić coś na wynos lub wybrać się do restauracji. A to przecież dodatkowy wydatek.

A co ma do tego limit wydatków? Załóżmy, że regularnie jadasz ryż i zużywasz go całkiem sporo. Akurat nie masz go na liście zakupów, ale w sklepie jest wyjątkowa promocja. Do tego ryż ma długi termin przydatności do spożycia, więc na pewno zdążysz go zużyć. W takim przypadku limit wydatków pozwoli ci na zrobienie nieplanowanych zakupów spoza listy. Jednocześnie będzie cię on trzymał w ryzach, abyś nie wydał kroci na coś, czego później nie zjesz.

Sprawdzaj daty przydatności do spożycia

Gdy jesteś na zakupach, wybieraj produkty o jak najdłuższym terminie ważności. Dzięki temu masz większe szanse na to, że faktycznie zużyjesz to, na co wydałeś pieniądze. Nawet jeśli nie trzymałeś się planu posiłków, ponieważ wypadł ci wyjazd, czy skusiłeś się na jedzenie na mieście.

Z drugiej strony, jeśli planujesz wykorzystać dany artykuł jeszcze tego samego dnia, warto sięgnąć po produkt, którego data przydatności do spożycia akurat się kończy. Często takie artykuły są sporo przecenione, więc możesz na tym oszczędzić.

Planuj zakupy na zapas

W przypadku produktów niepsujących się lub takich o długim terminie ważności warto robić większe zapasy. Przyprawy, mąki, sól, makarony, gotowe sosy itd. warto kupować w większych ilościach, gdy akurat są na promocjach. Pamiętaj tylko, aby kupować tylko takie produkty, które faktycznie zużywasz.

Korzystaj z promocji

Obecnie sklepy spożywcze prześcigają się w organizowaniu najróżniejszych promocji. Dzięki nim wybrane produkty możesz kupić taniej. Dlatego tworząc plan posiłków i planując zakupy na dany tydzień, uwzględnij nadchodzące promocje. Dzięki temu wydasz mniej i nie będziesz mieć wrażenia, że okazja przeszła ci obok nosa.

Do tego, załóż kartę lojalnościową w sklepach, w których często robisz zakupy spożywcze. Dziś mają one postać aplikacji mobilnych, które ściągasz na swoją komórkę. Dzięki temu możesz liczyć na dodatkowe rabaty przy robieniu codziennych zakupów.

Z drugiej strony, postaraj się nie tracić głowy, gdy widzisz promocyjną cenę. Zamiast tego dokładnie sprawdź, czy aktualna cena jest faktycznie niższa od regularnej. Obecnie sklepy mają obowiązek podawać najniższą cenę z ostatnich 30 dni, także możesz w łatwy sposób zweryfikować, czy obniżka rzeczywiście nią jest.

Do tego uważaj na różne sklepowe sztuczki. Dziś pełno jest ofert, które zapewniają niską cenę, ale tylko wtedy, gdy kupisz 2, 4 czy 6 produktów z danej kategorii. Zatem dokładnie zapoznaj się z warunkami takiej promocji, abyś niechcący nie przepłacił, zamiast oszczędzić.

Rób zakupy, gdy jesteś najedzony 

Nigdy nie idź do sklepu spożywczego, gdy jesteś głodny. W takim stanie będzie ci się trudno oprzeć wszystkim pysznościom i kupisz mnóstwo niepotrzebnych produktów. Wielu z nich zapewne nie zdążysz zużyć, więc ostatecznie wylądują one w koszu na śmieci. A to nie tylko zmarnowane jedzenie, ale i zmarnowane pieniądze.

Jak maksymalnie oszczędzić na jedzeniu – podsumowanie

Jak widzisz kwestia tego, jak oszczędzać na jedzeniu, nie polega na kupowaniu produktów niskiej jakości. Chodzi przede wszystkim o kupowanie mniejszej ilości jedzenia, tak aby zużyć wszystko, co kupiliśmy, aby nic się nie zmarnowało. Dzięki temu będziesz wydawać mniej, ale jakość twoich posiłków powinna się poprawić. Po prostu kupując mniej, będziesz mógł pozwolić sobie na lepsze produkty. A jak w praktyce oszczędzać pieniądze na jedzeniu? Zastosuj się do kilku prostych zasad: planuj posiłki na dłuższy okres, twórz listy zakupów i ustal budżet na wydatki, sprawdzaj daty przydatności do spożycia, rób zakupy na zapas, korzystaj z promocji i nigdy nie idź do sklepu, gdy jesteś głodny. Jeśli zastanawiasz się, jak oszczędzać pieniądze, to dzięki tym sposobom uda ci się wydawać mniej. A co zrobić z oszczędzonymi w ten sposób środkami? Możesz odłożyć je na czarną godzinę. A jeśli podejmiesz taką decyzję, sprawdź, w jakiej walucie oszczędzać.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!