Im szybciej zaczniemy uczyć nasze dzieci wartości pieniądza i szacunku do niego, tym lepiej. Już w trakcie pierwszych lat życia możemy wpłynąć pozytywnie na to, jak nasze pociechy będą odnosiły się do pieniędzy. Umiejętne podejście do tego tematu przyniesie w przyszłości wiele korzyści. W tym artykule sprawdzimy, jak nauczyć dziecko szacunku do każdej złotówki i pozwolić mu zrozumieć, skąd biorą się pieniądze. Zapraszamy do lektury artykułu, który jest przeznaczony nie tylko dla rodziców.
Spis treści:
Skąd się biorą pieniądze dla dzieci?
Zanim zaczniemy uczyć dzieci, jak oszczędzać pieniądze, warto uświadomić je, skąd pieniądze się biorą. O ile dla dorosłych jest to oczywiste, o tyle dla dzieci może to być nieco bardziej kłopotliwe. Pamiętajmy o tym, że dzieci są doskonałymi obserwatorami. Na co dzień widzą, jak ich rodzice wybierają pieniądze z banku lub bankomatu czy też płacą za zakupy kartą płatniczą. W związku z tym, gdy spytamy maluchy, skąd się biorą pieniądze dla dzieci, to zazwyczaj padnie odpowiedź, że z banku. Jest to związane z tym, że zarówno w domu, jak i w przedszkolach i szkołach zbyt mało uwagi poświęca się wytłumaczeniu historii pieniądza oraz jego przepływu w gospodarce.
Oczywiście tłumacząc ten temat dziecku, nie można operować żargonem specjalistów ds. finansów. Maluchom wszystko trzeba wyjaśnić prosto, rzeczowo i najlepiej zobrazować im to na działających na wyobraźnię przykładach. Pierwszym krokiem rodzica w nauce wartości pieniądza jest to, żeby pokazać dziecku, że zarobione pieniądze są efektem ciężkiej pracy, którą każdego dnia wykonują jego rodzice. Wszystko po to, aby zapewnić sobie oczekiwany standard życia i móc pozwolić sobie na zakup produktów i usług, które zaspokajają potrzeby rodziny.
Przepływ pieniądza to oczywiście nie tylko jego zarabianie. To również deponowanie środków w banku oraz wypłacanie ich. Dziecku warto wyjaśnić, że zarobione pieniądze trafiają na konto bankowe rodzica, a następnie można je wypłacić, aby operować gotówką, lub płacić nimi przy użyciu karty płatniczej. Maluch musi również wiedzieć, że nabywając jakiś przedmiot, np. zabawkę, uszczuplamy zasobność portfela lub stan konta bankowego. Jeżeli zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko oszczędzać, to na początku wytłumacz mu, skąd biorą się pieniądze. Nauka pieniędzy dla dzieci może być kreatywna. Można zacząć m.in. od przygotowania fikcyjnych pieniędzy na kartkach papieru (lub skorzystać z pieniędzy z popularnych gier planszowych), a następnie odgrywać scenki rodzajowe z zakupów. W ten sposób dziecko jeszcze lepiej zrozumie, na czym polega wydawanie pieniędzy. Wspierając nawyk oszczędzania u dzieci, warto założyć im konto osobiste. W jednym z naszych poradników pisaliśmy o tym, jakie konto dla dziecka wybrać.
Jak nauczyć dziecko liczyć pieniądze?
Zrozumienie tego, skąd się biorą pieniądze, to pierwszy krok. Następnie warto zastanowić się nad tym, jak nauczyć dziecko liczyć pieniądze. Tu również z pomocą przychodzą gry i zabawy polegające na odgrywaniu scenek rodzajowych. Dzieci uwielbiają bawić się w sklep, dlatego zamieniajcie się na miejscach kasjera i kupującego. Każdy produkt powinien mieć ustaloną cenę, a wy dbajcie o to, aby dokładnie wydawać resztę. Dziecku można stawiać różne wyzwania. Jednym z nich może być zakup, jak największej liczby przedmiotów za określoną kwotę, a jeszcze innym wybranie takich towarów, aby ich łączna cena wyniosła X. Dzięki temu poprzez zabawę dzieci uczą się liczenia pieniędzy, co ma bardzo duże znaczenie w kontekście zrozumienia ich realnej wartości. Im dzieci lepiej liczą pieniądze, tym mniejsze ryzyko wystąpienia problemów finansowych w ich dorosłym życiu.
Kolejną ciekawą grą jest ta, w której na stole kładzie się dowolny przedmiot, a następnie każdy z domowników podaje jego cenę. Tu duża rola rodziców, aby podawali rzeczywistą cenę danego produktu w sklepie. Dzięki temu dziecko zrozumie, że rzeczy lub usługi mają różną i relatywną wartość.
W przypadku większych dzieci w grę wchodzi również kieszonkowe. Ciekawym wyborem jest ustalenie podstawy kieszonkowego, która np. będzie rosła o 10% co roku. Ponadto dzieci mogą zwiększyć miesięczne kieszonkowe poprzez określone działania, np. uzyskanie dobrych ocen w szkole, pomoc babci czy też pomoc rodzicom. Uważajcie jednak na to, aby nie nagradzać dzieci za wykonywanie obowiązków domowych, które są ich powinnością. Należy to odpowiednio zbalansować. W przypadku kieszonkowego można poinformować dzieci, że zaoszczędzone przez nie pieniądze będą wpłacane na konto bankowe. W ten sposób będą odkładały na większe wydatki związane np. z wyjazdem wakacyjnym, prawem jazdy itp. Jako rodzic możesz założyć subkonto w banku, które będzie dedykowane środkom Twojego dziecka. To jedna z odpowiedzi na to, czy warto mieć dwa konta bankowe.
Wartość pieniądza dla dzieci
Dzieci muszą wiedzieć, skąd się biorą pieniądze, jak się je liczy oraz jaka jest ich realna wartość. Z doświadczenia wiemy, że ze zrozumieniem tej ostatniej kwestii mogą być największe trudności. Wszystko dlatego, że wartość pieniędzy dla dzieci jest pojęciem abstrakcyjnym. W związku z tym, jak nauczyć dziecko wartości pieniądza? Przede wszystkim należy z nim otwarcie o nich rozmawiać. Finanse nie powinny być tematem tabu w domu. O pieniądzach trzeba mówić otwarcie.
Zamiast mówić dziecku, że nie stać nas na daną rzecz lub jej w danym momencie nie kupimy, należy wytłumaczyć, dlaczego tak jest. W takiej sytuacji możemy wskazać dziecku na to, jakie opłaty ponosimy każdego miesiąca, jakie są koszty jedzenia czy też zajęć dodatkowych, na które dziecko już uczęszcza. Niezwykle ważne jest to, aby dziecko miało świadomość tego, że zasoby pieniędzy są ograniczone i nie na wszystkie wydatki można sobie pozwolić. Zrezygnowanie z jakiegoś wydatku związanego z chwilą przyjemności może przynieść dużo więcej korzyści, nie tylko finansowych. Naucz dziecko szacunku do pieniędzy oraz tego, jak oszczędzać pieniądze. Zobaczysz, że zaprocentuje to w przyszłości.