Jak inwestować w złoto?

Jak inwestować w złoto?

Wiele osób zastanawia się nad tym, w co inwestować pieniądze? Do wyboru jest wiele możliwości, które charakteryzują się zmiennym ryzykiem inwestycyjnym i potencjałem. Od wielu lat jednym z popularnych wyborów jest kupowanie złota. W tym artykule dowiesz się tego, jak inwestować w złoto, czym jest złoto inwestycyjne, kiedy je kupować i jakie wady i zalety ma tego typu lokowanie środków. Zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika.

W jakie złoto inwestować?

Od wielu lat inwestycja w złoto traktowana jest jako sprawdzony wybór dla osób, które zastanawiają się nad tym, w co inwestować pieniądze. Wszystko dlatego, że przy tym kruszcu występuje relatywnie małe ryzyko inwestycyjne. Z drugiej strony trudno liczyć na duże zyski. Wszystko dlatego, że to stabilny rynek, którego analiza daje dobre efekty.

Obecnie możliwe jest inwestowanie w złoto w postaci fizycznej oraz w papierowej. W tej pierwszej grupie znajdują się m.in.: sztabki złoto, monety bulionowe. Złote sztabki mogą mieć różne rozmiary, a na rynku dostępne są nawet sztabki jednouncjowe. To, jakie sztabki złota kupować zależy m.in. od posiadanego kapitału. Na jednouncjowe warianty stać zdecydowanie więcej osób, niż na okazy ważące np. pół kilograma. Poza nimi można kupować złote monety bulionowe. Tu warto postawić na standardowe i powtarzalne monety, które bite są przez uznane i cenione mennice na całym świecie. Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszą się monety bite przez takie podmioty, jak m.in.: Royal Canadian Mint, US Mint, The Royal Mint, Münze Österreich, Perth Mint czy też Rand Refinery. Ponadto warto stawiać na monety pozbawione wartości numizmatycznych, w tym m.in.: austriackie Filharmoniki, kanadyjski Liść Klonowy, Krugerrandy z RPA lub australijski Kangur.

Inwestycja w złoto - sztabki czy monety? Tak naprawdę zależy to od indywidualnych preferencji inwestora i obecnej sytuacji rynkowej, z którą warto być na bieżąco. W obu przypadkach należy pamiętać o tym, że złoto fizyczne należy przechowywać bardzo odpowiedzialnie, najlepiej w skrytce bankowej lub w solidnym sejfie.

Alternatywą pozostaje złoto w postaci papierowej. Jego dużym atutem jest to, że inwestor z reguły nie ma problemu z jego przechowywaniem. Przykładem tego typu złota są popularne ETF-y, czyli fundusze giełdowe oparte na złocie inwestycyjnym. Specyfika tego typu inwestycji polega na tym, że kupujący nie staje się posiadaczem złota w postaci fizycznej, jednak może zagwarantować sobie osiągnięcie zamierzonych zysków. W ramach ETF wymienia się m.in.:

  • akcje i obligacje firm zajmujących się wydobywaniem złota;
  • kontrakty terminowe, czyli dokumenty poświadczające zakup złota w danym terminie, po określonej cenie.

Zanim zdecydujesz się na zakup akcji, dowiedz się, jak inwestować na giełdzie. W tym celu warto skorzystać ze wsparcie doświadczonego maklera giełdowego, który wskaże Ci, jak inwestować w złoto i srebro w tej postaci.

Złoto jako inwestycja to również zakup złotej biżuterii oraz innych wyrobów. Ze względu na to, że tego typu produkty nie posiadają aż tak wysokiej próby, to nie są zaliczane do złota inwestycyjnego. Z drugiej strony pozwalają na stabilne ulokowanie środków w czymś trwałym, co w przyszłości można spieniężyć. Jeżeli jednak chcesz świadomie inwestować w celu pomnażania majątku i zastanawiasz się, jakie złoto kupować, to zdecydowanie warto postawić na to inwestycyjne.

Jeżeli myślisz o inwestycjach, to w naszych artykułach wskazujemy również, jak zarabiać na bankach oraz na różnice w zestawieniu lokata a konto oszczędnościowe.

Złoto inwestycyjne - co to jest?

Złoto inwestycyjne - co to jest? W Polsce jego definicję reguluje Ustawa o podatku od towarów i usług. Wskazuje ona dokładnie na to, co to jest złoto inwestycyjne. Mianem tym określa się złoto w postaci fizycznej. Są to sztabki o próbie co najmniej 995 oraz złote monety o próbie minimum 900. Jednocześnie monety te muszą być wybite po roku 1800, chyba że stanowiły środek płatniczy w kraju ich pochodzenia i dystrybuowane są w cenie nieprzekraczającej 180% wartości rynkowej złota, które w nich się znajduje. W przypadku formy fizycznej w dużym skrócie złoto inwestycyjne to stop, który zawiera bardzo wysoką zawartość tego pierwiastka.

Ponadto złotem inwestycyjnym nazywają się również to, które znajduje się w papierach wartościowych. Dodatkowym atutem złota inwestycyjnego jest to, że nie podlega ono podatkowi VAT. Oznacza to, że można traktować je również jako walutę, a nie surowiec i bezpiecznie lokować w nim swoje oszczędności. Jeżeli zastanawiasz sie nad tym, czy warto inwestować w złoto, to od lat eksperci rekomendują ten wybór inwestycyjny.

Jak zacząć inwestować w złoto?

Wielu zarówno początkujących, jak i doświadczonych inwestorów zastanawia się nad tym, jak zacząć inwestować w złoto. Przede wszystkim należy nieco więcej dowiedzieć się o specyfice tego sposobu pomnażania majątku, a także dokładnie poznać jego wady i zalety. Kolejnym krokiem jest wybór rodzaju złota, w które będzie się inwestować. Jak już wspomniano, zarówno sztabki, monety, jak i złoto papierowe mają nieco inną charakterystykę.

Jeżeli chcesz kupować akcje, to warto skontaktować się z biurem maklerskim i skorzystać ze wsparcia profesjonalistów, którzy wskażą Ci jak kupować złoto na giełdzie i z czym to się wiąże. Dzięki temu można zredukować ryzyko, z którym wiąże się lokowanie oszczędności w złocie.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie kapitału inwestycyjnego. Od niego w dużej mierze zależy to, na jakie złoto inwestycyjne w postaci fizycznej nas stać. Obecnie ceny jednogramowych sztabek zaczynają się już od 300-350 złotych. Oznacza to, że nawet przy małym kapitale można rozpocząć lokowanie pieniędzy w złoto. Okazuje się, że nawet inwestowanie w czasie inflacjimoże przynieść wymierne korzyści, dlatego nie warto zamykać się na tę możliwość ze względu na obecną sytuację gospodarczą nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie.

Jak i kiedy kupować złoto?

To czy inwestować w złoto i kiedy kupować złoto zależy od wielu czynników. Oczywiście kruszec ten jest podatny na wahania gospodarcze, przez co jego cena za 1 g dynamicznie się zmienia. Wpływ na to mają również manipulacje rynkowe, ponieważ rynek złota fizycznego i papierowego jest ze sobą bezpośrednio powiązany.

Eksperci na pytanie, kiedy inwestować w złoto, wskazują na końcówkę wzrostu gospodarczego. Gdy zbliża się stagnacja na rynku, to wówczas warto zakupić kruszec. Wszystko dlatego, że jego cena wzrasta zazwyczaj wtedy, gdy następuje kryzys gospodarczy. Właśnie dlatego zakup surowca w czasie wzrostu może przynieść określone korzyści. Warto również pamiętać o tym, że złoto kupuje się przede wszystkim jako inwestycję długoterminową. M.in. to właśnie czas oczekiwanego zwrotu świadczy o tym, czy opłaca się inwestować w złoto, czy jednak lepiej postawić na takie instrumenty finansowe jak: obligacje czy też lokaty. W naszych artykułach pisaliśmy już o tym,co to są obligacje oraz czy lokaty bankowe się opłacają.

Gdzie można kupić złoto? Zdecydowanie warto postawić na sprawdzone podmioty, które na co dzień zajmują się jego dystrybucją. Bardzo ważne jest zadbanie o wysoki poziom bezpieczeństwa każdej pojedynczej transakcji. Właśnie dlatego rekomenduje się zakup złota fizycznego bezpośrednio w banku lub mennicy. W przypadku inwestycji w złoto papierowe warto korzystać ze wsparcie ekspertów, w tym m.in. maklerów giełdowych w przypadku inwestycji na giełdzie. Na stronie danej instytucji finansowej dowiesz się, jak kupić złoto w banku, jakie formalności trzeba spełnić oraz na czym polega rejestracja zakupu złota.

Inwestowanie w złoto - wady i zalety

Oczywiście każdy typ inwestowania ma swoje wady i zalety. Nie inaczej jest w tym przypadku. W tej części artykułu wskażemy kluczowe wady i zalety inwestowania w złoto. Część z nich ma charakter subiektywny i zależą od nastawienia inwestora.

Podstawowe wady inwestowania w złoto to:

  • konieczność zamrożenia środków w dłuższej perspektywie;
  • brak natychmiastowych profitów finansowych (to inwestycja długoterminowa);
  • mnogość możliwości inwestycji w złoto;
  • największe korzyści inwestycyjne przy zakupie podczas stabilności rynkowej;
  • wyzwania związane z przechowywaniem złota w formie fizycznej.

Do kluczowych zalet inwestowania w złoto należą:

  • bezpieczna ochrona oszczędności przed utratą ich wartości w wyniku inflacji;
  • niezależność rynku złota od systemów bankowych;
  • wysokie prawdopodobieństwo zysku w dłuższej perspektywie;
  • łatwość przeprowadzania transakcji;
  • możliwość inwestowania w złoto fizyczne lub papierowe;
  • dostępność bieżących analiz i historycznych notowań złota.

Czy warto inwestować w złoto?

Na pytanie, czy warto kupować złoto, należy odpowiedzieć twierdząco. Od lat to jeden ze sprawdzonych sposobów lokowania oszczędności i zagwarantowania sobie zysków w dłuższej perspektywie. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie inwestować w złoto, to rekomendujemy wybór zaufanych banków, mennic i sprawdzonych maklerów giełdowych. W dłuższej perspektywie opłacalna może być zarówno inwestycja w sztabki złota, złote monety, jak i w złoto papierowe. To jakie złoto najlepiej kupować zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Zachęcamy do skonsultowania tego wyboru z branżowym ekspertem

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!