Dostęp do historii rachunku bankowego jest niezwykle ważny. Dzięki temu można zweryfikować ponoszone wydatki i sprawdzić, czy nie doszło do kradzieży środków z konta. Czasami potrzebujemy pobrać potwierdzenie przelewu, który zaginał. Warto więc wiedzieć, jak długo banki przechowują historię rachunku. W tym artykule weźmiemy pod lupę różne sytuacje i sprawdzimy, od czego to zależy.
Spis treści:
- Historia rachunku bankowego – ile lat wstecz
- Dlaczego warto regularnie sprawdzać historie rachunku?
- Jak przeglądać historię konta?
- Kiedy może przydać się dostęp do historii konta bankowego?
- Ile lat bank przechowuje historię rachunku, który pozostaje otwarty?
- Jak długo bank przechowuje historię konta po zamknięciu?
Historia rachunku bankowego – ile lat wstecz
Znaczna część naszego życia przeniosła się do przestrzeni online. Dotyczy to m.in. archiwizowania faktur oraz potwierdzeń dokonywanych płatności za rachunku lub zakupy. Prowadząc konto bankowe, zyskujemy dostęp do jego historii. Zawiera one zestawienie wszystkich operacji finansowych, które prowadzone są w obrębie danego rachunku. Podstawowe informacje zapisywane w historii konta to m.in.:
- historia płatności bezgotówkowych (karta, opaska, zegarek, BLIK);
- przelewy przychodzące;
- przelewy wychodzące;
- wpłaty i wypłaty gotówki w bankomacie lub w placówce banku;
- prowizje i opłaty pobierane za operacje i prowadzenie konta;
- prowizje i opłaty subskrypcyjne;
- raty kredytów bankowych.
Ponadto każda z operacji zawiera konkretną datę wykonania, kluczowe dane (np. dane odbiorcy, nadawcy, tytuł) oraz wysokość pobranych lub otrzymanych środków. Dzięki temu zyskujemy pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w obrębie rachunku bankowego.
Dlaczego warto regularnie sprawdzać historie rachunku?
Eksperci zalecają regularne sprawdzanie historii konta bankowego. To praktyka, która ma wiele korzyści. Przede wszystkim stosowana jest w ramach poprawy bezpieczeństwa finansów zgromadzonych na rachunku. Sprawdzając historię, można w porę wyłapać podejrzane operacje, które mogą być efektem działań oszustów.
Weryfikowanie historii rachunku bankowego pomaga w optymalnym zarządzaniu budżetem domowym. Dzięki temu nie pominiemy ponoszonych opłat i jeżeli nie korzystamy z jakiejś subskrypcji (np.: gry komputerowe, platformy streamingowe itp.), to będziemy mogli z niej zrezygnować, generując realne oszczędności. To tzw. unikanie niespodziewanych opłat, o których możemy zapominać. Lepsza kontrola wydatków to większa świadomość finansowa. Pozwala to jeszcze lepiej zarządzać budżetem i unikać spirali zadłużenia. Warto to robić niezależnie od tego, czy posiadamy rachunek osobisty, czy też konto firmowe lub konto oszczędnościowe. Sprawdzanie tego ostatniego pozwalana kontrolę nad wysokością oszczędności generowanych miesiąc w miesiąc.
Jak przeglądać historię konta?
To, ile bank trzyma historię rachunku, zależy w dużej mierze od danej instytucji. Warto dokładnie zapoznać się z regulaminem danej usługi oraz wewnętrznymi procedurami banku. Zanim do tego przejdziemy, warto wiedzieć, w jaki sposób korzystać z danych zawartych w historii rachunku bankowego. Można to zrobić z poziomu bankowości elektronicznej oraz w stacjonarnym oddziale. Może jednak okazać się, że przygotowanie wydruku w oddziale banku wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowej opłaty. Warto to zweryfikować. Standardem jest, że w bankowości elektronicznej historię operacji na koncie pobiera się nieodpłatnie.
Z poziomu aplikacji mobilnej lub konta internetowego możemy przeszukiwać historię, korzystając z różnych filtrów. Ich rodzaj zależy od banku, jednak z reguły są to m.in.: przedział czasowy, rodzaj transakcji czy też wyszukiwanie po frazie kluczowej. Dostęp do historii starszej niż 1-3 miesiące może być blokowany i udostępniany po uwierzytelnieniu właściciela (np. poprzez wpisanie hasła lub potwierdzenie dyspozycji w aplikacji mobilnej). Wszystko po to, aby uniemożliwić dostęp do wrażliwych danych osobom niepożądanym.
Kiedy może przydać się dostęp do historii konta bankowego?
Tak naprawdę dostęp do historii rachunku w banku może przydać się w wielu codziennych sytuacjach. Korzystamy z tego nie tylko wtedy, gdy tworzymy bilans wydatków i przychodów. Historia rachunku przydaje się też przy:
- wypełnianiu deklaracji PIT i rozliczeniach z Urzędem Skarbowym;
- kontroli skarbowej;
- powtarzaniu niedawno wykonywanego przelewu (nawet przy innej kwocie);
- procesie ubiegania się o kredyt w instytucji finansowej, w której nie posiadamy rachunku.
To tylko kilka przykładów. Właśnie dlatego warto wiedzieć, gdzie znaleźć historię operacji na koncie bankowym i jak z niej sprawnie korzystać.
Ile lat bank przechowuje historię rachunku, który pozostaje otwarty?
Jak wygląda w praktyce to, ile bank przechowuje historię rachunku? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy bank ma swoje własne standardy w tym zakresie. Zgodnie z obowiązującym prawem bank ma obowiązek przechowywania dowodów księgowych (w tym historii rachunku) przez minimum 5 lat. Jest to związane z tym, że przedawnienie w kwestiach podatkowych następuje właśnie po 5 latach. Podstawą prawną jest tu art. 74 Ustawy o rachunkowości z 29 września 1994 roku. Nie oznacza to jednak, że bank ma obowiązek udostępnienie historii rachunku pięć lat wstecz.
W praktyce jest bardzo różnie. Jedne banki udostępniają klientom historię rachunku dwa lata wstecz. Jeszcze inne oferują dostęp do danych nawet sprzed 10. lat. Tak jest m.in. w PKO Banku Polskim. Instytucja ta daje dostęp do historii operacji na przestrzeni ostatniej dekady, jednak dotyczy to tylko rachunków otwieranych w tym banku, a nie przenoszonych z innych instytucji.
W przypadku Santander Bank Polska można otrzymać historię rachunku od 2017 roku, co również jest dobrym wynikiem. Pozwala cofnąć się ze swoimi wydatkami naprawdę daleko. Przydaje się to wtedy, gdy pojawiają się roszczenia i wątpliwości dotyczące transakcji, od których minęło już sporo czasu. Są jednak banki, w których można sprawdzić historię tylko z ostatnich dwóch lat. Ponadto w każdym banku procedura wygląda nieco inaczej i może wiązać się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty.
Jak długo bank trzyma historię rachunku? Poniżej przykładowe terminy obowiązujące w wybranych bankach w Polsce:
- PKO BP – 10 lat wstecz;
- Nest Bank – od początku prowadzenia rachunku;
- Santander Bank Polska – minimum od 2017 roku;
- Alior Bank – minimum od 2016 roku;
- ING Bank Sląski – od 2011 roku;
- Bank Pocztowy – 5 lat wstecz;
- mBank – od początku prowadzenia rachunku;
- VeloBank – od początku prowadzenia rachunku;
- Credit Agricole – 5 lat wstecz;
- Citi Handlowy – 5 lat wstecz;
- Bank Milennium – 4 lata wstecz, jedak wyciągi tylko z ostatnich 12. miesięcy;
- BNP Paribas - 2 lata wstecz.
Jak długo bank przechowuje historię konta po zamknięciu?
Teraz odpowiedzmy sobie na pytanie, jak długo bank przechowuje historię transakcji po zamknięciu rachunku. Tu podstawą prawną jest art. 105a Ustawy Prawo bankowe. Zgodnie z nim banki są zobowiązane do przechowywania informacji o osobach fizycznych przez nie dłużej niż 5 lat od dnia zamknięcia rachunku oraz przez 12 lat, jeżeli informacje wykorzystywane są w celach statystycznych.
Okres ten warunkowany jest przeciwdziałaniu przestępstwom podatkowym i praniu brudnych pieniędzy. Urząd Skarbowy może chcieć otrzymać historię konta sprzed pięciu lat i wówczas bank musi ją udostępnić nawet wtedy, gdy konto zostało już zamknięte. Dane zawarte w wyciągu są prawidłowe i zgodne ze stanem faktycznym. Wszystko dlatego, że niemożliwe jest usunięcie historii konta lub wybranych pozycji z tej historii.
Standardowo banki przechowują historię rachunku bankowego przez 5-6 lat po jego zamknięciu. Wszystko po to, aby wypełnić swój obowiązek prawny. Zdarza się jednak, że wybrane instytucje zachowują te dane na dłużej. Wiele zależy od standardów przyjętych w danej instytucji finansowej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto to sprawdzić w kontakcie z przedstawicielem banku, w którym posiadamy rachunek.
Interesują Cię sprawy finansowe? W naszych artykułach od lat poruszamy tę tematykę. Pisaliśmy m.in. o tym, czym jest blokada środków na koncie, na czym polega konsolidacja kredytów czy też co to biuro maklerskie. Chcesz wiedzieć więcej? Zachęcamy do lektury wybranych artykułów.