Ile się czeka na kredyt hipoteczny?

Ile się czeka na kredyt hipoteczny?

Chcesz kupić dom, ale musisz wziąć kredyt hipoteczny? Znalazłeś wymarzone mieszkanie, ale do jego sfinansowania potrzebujesz wysokiego kredytu z banku? W teorii nie ma w tym nic trudnego. Wystarczy, że złożysz wniosek kredytowy w wybranym banku. Tylko, ile czasu czeka się na kredyt hipoteczny?

Jak długo czeka się na kredyt hipoteczny?

Finansowanie zakupu domu czy mieszkania w ramach kredytu hipotecznego to w dzisiejszych czasach coś całkowicie normalnego. W końcu tylko nieliczne osoby mogą sobie pozwolić, aby nabyć taką nieruchomość za gotówkę. Natomiast większość musi sięgnąć po kredyt w banku. Z kolei w okresie, gdy mieszkań jest stosunkowo niewiele, a chętnych na nich jest całkiem sporo, kluczowe znaczenie ma czas, w jakim możesz otrzymać bankowe finansowanie. Zatem, jak długo czeka się na kredyt hipoteczny?

Jeśli jesteś przyzwyczajony do tego, że decyzja kredytowa zapada w kilka godzin, to w przypadku kredytu na zakup nieruchomości musimy cię rozczarować. O ile przy kredytach gotówkowych sprawa jest stosunkowo prosta, to przy udzielaniu kredytu hipotecznego, akceptacja lub odrzucenie wniosku zajmuje więcej czasu. Wszystko dlatego, że przy kredytach gotówkowych mamy najczęściej do czynienia z niskimi kwotami i krótkim okresem kredytowania. Z tego względu decyzja w sprawie przyznania kredytu gotówkowego zapada szybko, a pieniądze trafiają na twoje konto nawet na drugi dzień. A jak to wygląda w przypadku kredytów hipotecznych?

Przede wszystkim kredyty hipoteczne przyznawane są w dużo wyższych kwotach niż inne rodzaje kredytów bankowych dla konsumentów. Niejednokrotnie suma ta sięga miliona złotych. Z tego względu bank musi dokładnie przeanalizować sytuację finansową potencjalnego kredytobiorcy, zanim wypłaci pieniądze. Do tego, poza osobą składającą wniosek o kredyt, bank musi także sprawdzić daną nieruchomość. W końcu stanowi ona zabezpieczenie kredytu hipotecznego, więc bank musi dokonać jej wyceny. To wszystko sprawia, że proces decyzyjny się wydłuża.

Niemniej, jak wynika z ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, bank musi wydać decyzję w sprawie przyznania kredytu hipotecznego do 21. dnia, licząc od dnia otrzymania wniosku. Oznacza to, że bank ma 3 tygodnie na rozpatrzenie wniosku o kredyt i przekazanie nam swojej decyzji.  

A jak to wygląda w praktyce? To już zależy od poszczególnych banków. Jedne wydają decyzję kredytową szybciej, innym zajmuje to więcej czasu. Poza tym musisz wziąć pod uwagę, że okresie, gdy wiele osób stara się o taki kredyt, rozpatrywanie wniosków będzie się wydłużało.

To jednak nie wszystko. Pamiętaj, że wydanie pozytywnej decyzji kredytowej to jedno. Natomiast uruchomienie kredytu, czyli wypłacenie pieniędzy, to inna sprawa. Ile zatem się czeka na środki w ramach kredytu hipotecznego? Trwa to zazwyczaj do 10 dni roboczych i zależy od tego, czy spełniasz warunki postawione przez bank. Na ogół są to:

  • podpisanie aktu notarialnego,
  • ubezpieczenie nieruchomości,
  • wniesienie wkładu własnego.

Im szybciej załatwisz te sprawy, tym wcześniej sprzedający nieruchomość otrzyma od banku pieniądze. A warto się pośpieszyć, ponieważ część banków potrafi uruchomić kredyt hipoteczny w ciągu doby.

Podsumowanie: Kredyt hipoteczny – ile się czeka na decyzję?

Jeśli masz na oku wymarzony dom czy mieszkanie, na pewno zależy ci na jak najszybszym przeprowadzeniu transakcji zakupu. W tym celu zajrzyj do rankingu kredytów hipotecznych, w którym znajdziesz porównanie ofert kredytowych poszczególnych banków. Gdy znajdziesz najlepszą, możesz złożyć wniosek kredytowy. Musisz się jednak liczyć z tym, że wydanie decyzji kredytowej może nieco potrwać. Jak długo się czeka na kredyt hipoteczny? Zgodnie z ustawą bank ma maksymalnie 21 dni na poinformowanie Cię o decyzji kredytowej. Do tego dochodzi kilka dni na uruchomienie kredytu, czyli wypłacenie pieniędzy. Dlaczego proces ten jest tak czasochłonny w porównaniu z innymi kredytami? Przede wszystkim wynika to z tego, że bank musi dokładnie sprawdzić zarówno kredytobiorcę (np. w kwestii kredyt hipoteczny a umowa na czas określony), jak i samą nieruchomość. Jeśli jednak masz odpowiednią zdolność kredytową, a dokumentacja związana z domem czy mieszkaniem jest bez zarzutu, na pewno twój wniosek spotka się akceptacją.

Źródło:

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!