Masz kilka kredytów i suma ich rat jest dla Ciebie zbyt dużym zobowiązaniem? Masz problemy finansowe lub obawiasz się, że niedługo w nie wpadniesz? W takiej sytuacji warto rozważyć wzięcie kredytu konsolidacyjnego. Choć suma należności wzrośnie, to jednak wydłuży się czas ich spłaty i spadnie suma Twoich miesięcznych zobowiązań. Z tego artykułu dowiesz się, gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny i czym kierować się przy jego wyborze.
Spis treści:
- Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?
- Kilka słów o kredycie konsolidacyjnym
- Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?
- Gdzie najlepiej kredyt konsolidacyjny?
- Oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego
- Okres spłaty kredytu konsolidacyjnego
- Dodatkowe opłaty i koszty związane z kredytem konsolidacyjnym
- W jakim banku najlepiej wziąć kredyt konsolidacyjny?
Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?
Wiele osób zastanawia się nad tym, gdzie kredyt konsolidacyjny będzie najlepszym wyborem. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z tego produktu finansowego, warto dowiedzieć się o nim nieco więcej. Kluczem jest zrozumienie specyfiki kredytu konsolidacyjnego oraz tego, jak on działa. Wszystko po to, aby uniknąć rozczarowania lub ewentualnych nieprzyjemności prawnych, lub finansowych.
Kilka słów o kredycie konsolidacyjnym
Odpowiedzmy w kilku zdaniach o tym, czym jest kredyt konsolidacyjny. Już sama nazwa wskazuje na to, że jest to produkt finansowy, który konsoliduje więcej niż jedną pożyczkę. W praktyce oznacza to, że bank wykupuje Twoje zobowiązania w innych instytucjach i w zamian za to oferuje Ci swój produkt konsolidacyjny. Jako kredytobiorca otrzymujesz jedną i niższą ratę miesięcznie. Oczywiście celem banku jest zarobienie na tym produkcie. Właśnie dlatego okres spłaty się wydłuża, a suma łącznych należności wzrasta.
To sprawia, że skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego ma swoje uzasadnienie wtedy, gdy masz problemy finansowe lub suma wszystkich zobowiązań jest zbyt wysoka. Jeżeli bez problemu je spłacasz, to konsolidacja nie ma sensu. Po niej do spłaty będzie więcej, a okres spłaty się wydłuży.
Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Kredyt konsolidacyjny – co to? Zachęcamy do jego analizy, aby zyskać większą wiedzę na ten temat oraz bardziej świadomie spojrzeć na to zagadnienie. Kredytobiorca powinien znać różne rodzaje kredytów bankowych i ich charakterystykę. Dzięki temu łatwiej poruszać się w ofercie instytucji bankowych i dobrać taki produkt, którego w danym momencie się potrzebuje.
Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?
Obecnie oferta kredytu konsolidacyjnego znajduje się niemal w każdym popularnym banku. Jest to związane z tym, że w Polsce występuje relatywnie duża potrzeba na tego typu usługi. To pokłosie problemów finansowych osób prywatnych i przedsiębiorców, którzy wpadają w spiralę zadłużenia. Biorą kredyty, póki ich zdolność kredytowa na to pozwala. Później pojawiają się przysłowiowe „schody”, gdy trzeba spłacać swoje zobowiązania. Wydaje się, że skala tego problemu wzrosła w ostatnich latach, gdy zawirowania gospodarcze, pandemia koronawirusa i konflikt zbrojny na Ukrainie doprowadziły do wysokiej inflacji i znacznego wzrostu wysokości rat kredytowych w przypadku produktów o zmiennej stopie oprocentowania.
Z doświadczenia wiemy, że najłatwiej o otrzymanie kredytu konsolidacyjnego jest w banku, w którym już posiada się jakieś zobowiązanie lub jest się jego klientem w ramach rachunku bankowego, lub innych usług. Jest to związane z tym, że dana osoba lub podmiot zbudowały sobie już historię w danej instytucji. Redukuje to kwestie proceduralne i związane z dokumentacją niezbędną do złożenia wniosku kredytowego. Czasem wystarczy aneks do umowy kredytowej. Problem może pojawić się jednak wtedy, gdy w przeszłości występowały opóźnienia w spłacie rat kredytów lub kredytobiorca ma zadłużenie względem danego banku. Utrudnia to uzyskanie kredytu konsolidacyjnego lub znacznie pogarsza jego warunki.
Jeżeli nie masz zdolności kredytowej lub masz problemy finansowe, to musisz nieco więcej czasu poświęcić na wnikliwą analizę dostępnych ofert. Z pewnością w wielu bankach Ci podziękują. Można jednak znaleźć instytucję, gdzie dostaniesz kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej. Można też poszukać opcji, gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny bez zabezpieczeń. Rekomendowane przez ekspertów produkty bankowe przedstawia nasz ranking kredytów konsolidacyjnych. Może on stanowić punkt wyjścia do dalszej analizy.
Standardowo do otrzymania kredytu konsolidacyjnego niezbędne jest spełnienie kilku warunków w tym m.in.:
- posiadanie zdolności kredytowej;
- posiadanie stabilnych i udokumentowanych przychodów;
- posiadanie pozytywnej historii kredytowej;
- składanie relatywnie małej liczby zapytań kredytowych;
- posiadanie relatywnie niewielu zobowiązań finansowych.
Może okazać się bowiem, że sytuacja kredytobiorcy jest na tyle zła, że trudno będzie nawet o uzyskanie kredytu konsolidacyjnego. Każdy tego typu przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.
Gdzie najlepiej kredyt konsolidacyjny?
Oferta bankowa zmienia się dynamicznie. W związku z tym trudno o wskazanie banku, gdzie najlepszy kredyt konsolidacyjny jest oferowany. Warto śledzić to na bieżąco i weryfikować pojawiające się promocje. Docelowo najlepszy jest ten kredyt konsolidacyjny, gdzie najtaniej można go otrzymać i prowadzić. Zdarza się bowiem, że dany produkt posiada atrakcyjne oprocentowanie, jednak umowa skonstruowana jest w ten sposób, że zawiera liczne dodatkowe opłaty podnoszące koszty kredytu. Wówczas okazuje się, że atrakcyjne oprocentowanie to nie wszystko i w skali całego okresu kredytowania tańsza będzie pożyczka, która na początku wydawała się być tą droższą.
Właśnie dlatego każde podpisanie umowy powinno być poprzedzone analizą i warto mieć nieco więcej wiedzy na temat rynku finansowego i specyfiki kredytów. W podstawowej analizie pomogą Ci dobra porównywarka produktów finansowych oraz nasz ranking kredytów gotówkowych. Warto jednak zajrzeć do nich nieco głębiej i zapoznać się z regulaminami danych usług. Im więcej wiesz, tym lepiej dla Ciebie.
Są jednak określone czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze tego typu produktu finansowego. Weź je pod uwagę, aby dokonać wnikliwej analizy oraz świadomego wyboru. Może jednak zdarzyć się, że ze względu na sytuację finansową kredytobiorcy, możliwości będą znacznie ograniczone. Poniżej kilka kluczowych kryteriów, które weź pod uwagę.
Oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego
Jednym z kluczowych parametrów każdego kredytu gotówkowego, w tym kredytu konsolidacyjnego, jest jego oprocentowanie. Wskazuje ono na procent pożyczonej kwoty, który należy spłacać w postaci odsetek. Z punktu widzenia kredytobiorcy, im niższe oprocentowanie, tym lepiej. Warto więc porównać produkty finansowe różnych banków w tym zakresie i zrobić sobie tego typu zestawienie. Pamiętaj jednak o tym, aby oprocentowanie nie było jedynym czynnikiem wyboru. Niezbędne jest zapoznanie się z dokładnym regulaminem lub umową usługi. Może okazać się bowiem, że niskie oprocentowanie to jedno, a z drugiej strony pojawiają się wysokie koszty dodatkowe, które zmniejszają opłacalność danego kredytu konsolidacyjnego.
Okres spłaty kredytu konsolidacyjnego
Kolejnym aspektem jest okres spłaty kredytu konsolidacyjnego. Oczywiście jako klient banku musisz mieć świadomość tego, że po konsolidacji okres spłaty pożyczki będzie dłuższy, niż w przypadku kilku kredytów, które podlegają konsolidacji. Jeżeli jednak zależy Ci na bardzo krótkim czasie spłaty zobowiązania, to okazuje się, że raty są bardzo wysokie. Warto to wypośrodkować i zrobić sobie kilka rzetelnych kalkulacji. Optymalnie z doradcą finansowym lub przedstawicielem banku, którego ofertę się weryfikuje. Na tej podstawie będzie można porównać wysokość rat i wszystkie koszty kredytu w kilku wariantach okresu spłaty. Ułatwia to dobór produktu finansowego dostosowanego do swoich potrzeb i realnych możliwości finansowych.
Dodatkowe opłaty i koszty związane z kredytem konsolidacyjnym
Przy oprocentowaniu wspomniano już o tym, że przy kredycie konsolidacyjnym występują dodatkowe opłaty i warunki. Mogą mieć one kluczowy wpływ na to, gdzie wziąć kredyt konsolidacyjny. Związane jest to z tym, że dodatkowe opłaty mogą znacznie zmniejszać opłacalność danego produktu finansowego. Dokładni zapoznaj się z regulaminem, OWU i umową danej pożyczki. Wszelkie wątpliwości skonsultuj od razu ze specjalistą banku, aby uniknąć ewentualnego rozczarowania w przyszłości. Instytucje bankowe doliczają dodatkowe prowizje za udzielenie kredytu, opłaty za możliwość szybszej spłaty zobowiązania czy też wymagają otwarcia i prowadzenia rachunku bankowego przy kredycie.
To wszystko wpływa na ostateczny koszt kredytu konsolidacyjnego. Jednocześnie opłaty różnych banków tu się różnią, dlatego niezbędne jest wzięcie kalkulatora w dłoń i dokonanie dokładnych obliczeń. To obszar, w którym najmniejsze detale mają znaczenie. Gdy uwzględnisz te wszystkie zmienne, to łatwiej będzie o wskazanie tego, w jakim banku jest najtańszy kredyt konsolidacyjny w perspektywie spłaty całego zobowiązania.
W jakim banku najlepiej wziąć kredyt konsolidacyjny?
W jakim banku wziąć kredyt konsolidacyjny? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeżeli jesteś w trudnej sytuacji, to kieruj się m.in. tym, w jakim banku najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny. Jeżeli Twoja sytuacja jest stabilna, to wówczas masz większe pole manewru. Dokonaj analizy i wybierz dla siebie najbardziej opłacalną opcję pod kątem finansowym. Pamiętaj o tym, że na etapie zawierania umowy kredytu konsolidacyjnego możesz jeszcze negocjować jego warunki. Elastyczność banków w tym zakresie jest różna, jednak to szansa na uzyskanie dodatkowych benefitów czy też zmniejszenie kwoty całego zobowiązania. Warto tego spróbować.
Atrakcyjną ofertę kredytów konsolidacyjnych przygotowały takie banki, jak m.in.: PKO Bank Polski, ING Bank Śląski, Alior Bank, mBank czy Bank Millennium. Porównaj ich parametry. Sprawdź też oferty innych banków, ponieważ może okazać się, że pojawią się ciekawe promocje i atrakcyjne propozycje pożyczek konsolidacyjnych dla osób prywatnych lub firm. Jeżeli interesują Cię kwestie finansowe i kredyty, to zachęcamy także do zapoznania się z innymi naszymi poradnikami. Dzięki nim jeszcze lepiej zrozumiesz specyfikę tego rynku i prawa, które nim rządzą.
Komentarze i opinie użytkowników