Fundusz wsparcia kredytobiorców - na czym polega?

Fundusz wsparcia kredytobiorców - na czym polega?

Osoby spłacające kredyt w banku mogą znaleźć się w trudnej sytuacji finansowej. W tym celu powołaniu Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. To instytucja, która ma wspierać osoby w rudnej sytuacji, które mają problemy z regularną spłatą zobowiązań. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców i na czym on polega.

Co to jest fundusz wsparcia kredytobiorców?

W dużym skrócie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców (FWK) to mechanizm, który stworzono w celu wspierania osób posiadających kredyty hipoteczne. W sytuacji, gdy kredytobiorca ma trudności z bieżącą spłatą hipoteki, może wnioskować o wsparcie w tym zakresie. Ma ono charakter finansowy i stworzono jest po to, aby zredukować ryzyko popadania kredytobiorców w zadłużenie i jednocześnie pomagać im w wyjściu na finansową prostą. Kredyt może być zaciągnięty w złotówkach lub w walucie obcej. Co ciekawe wsparcie skierowane jest również do kredytobiorców, którzy sprzedali już daną nieruchomość, jednak uzyskane z tego tytułu środki nie sa wystarczające na spłatę zobowiązania hipotecznego.

Jak działa fundusz wsparcia kredytobiorców?

Na czym polega Fundusz Wsparcia Kredytobiorców? W ratach kredytobiorców zawarta jest kwota, która odprowadzana jest na ten fundusz. Tym samym niejako jest on finansowany przez osoby zaciągające kredyty w bankach.

W ramach tego wsparcia można skorzystać z dwóch rozwiązań. Pierwszym z nich jest pomoc finansowa z Banku Gospodarstwa Krajowego, które przekazywana jest w równowartości miesięcznej raty kapitałowo-odsetkowej kredytu hipotecznego. Jednocześnie kwota ta nie może przekraczać 3000 złotych miesięcznie i przyznawana jest maksymalnie na 40 miesięcy z rzędu. To czas, aby kredytobiorca staną na nogi i poprawił swoją sytuację finansową. Oczywiście nie jest to wsparcie bezzwrotne. Kredytobiorcy po dwóch latach mają obowiązek zwrócić otrzymane środki w równych nieoprocentowanych ratach przez 200 miesięcy. Jeżeli jednak spłaci się 134 raty bez opóźnienia, to pozostała część (66 raty) może zostać umorzona.

Drugą formą pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców jest pożyczka na spłatę zadłużenia. To propozycja dla osób, które sprzedały już kredytowaną nieruchomość, jednak za kwotę, która nie pozwala na pokrycie całego kredytu hipotecznego. Wówczas można otrzymać pożyczkę, jednak nie wyższą niż 120 000 złotych. Jest ona przekazywana jednorazowo przez Bank Gospodarstwa Krajowego na rachunek instytucji finansowej, w której zaciągnięto kredyt hipoteczny. Następnie pożyczkę spłaca się zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Fundusz wsparcia kredytobiorców – warunki

Hipoteczne kredyty gotówkowe charakteryzują się długim okresem spłaty i wysokimi kwotami. Na przestrzeni lat możemy doświadczyć różnych sytuacji losowych, które negatywnie wpływają na naszą wypłacalność. Warto więc zastanowić się nad tym, jakie warunki należy spełnić, aby móc ubiegać się o pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Aby otrzymać pomoc, musi być spełniony minimum jeden z poniższych warunków:

  • osoba składająca wniosek ma status bezrobotnego, straciła pracę lub stracił pracę jeden z kredytobiorców przy wspólnym kredycie (wyłączeniem są sytuacje, gdy kredytobiorca traci pracę ze swojej winy);
  • w trakcie kredytowania rata kredytu wzrosła i wynosi 40% dochodów danego gospodarstwa domowego;
  • miesięczny dochód kredytobiorcy po odjęciu raty kredytu nie przekracza 2525 złotych w przypadku gospodarstwa jednoosobowego lub 2057,50 złotych na każdą osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Są również sytuacje, w których nie można otrzymać wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Dotyczy to osób, które:

  • korzystały już z tego wsparcia;
  • ich umowa kredytu została wypowiedziana przed złożeniem wniosku;
  • kredytobiorca pobiera świadczenie z tytułu o utraty pracy wynikające z zawartej umowy ubezpieczenia spłaty kredytu;
  • w momencie złożenia wniosku i 6 miesięcy wcześniej mają udziały w innych nieruchomościach.

Znajdujesz się w trudnej sytuacji i masz kredyt hipoteczny? Skontaktuj się ze specjalistą instytucji finansowej, aby sprawdzić, czy kwalifikujesz się do wsparcia w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!