Zdecydowana większość sklepów w sieci prowadzona jest przez uczciwych sprzedawców. Niestety wśród nich znajdują się czarne owce e-commerce. To fałszywe sklepy internetowe, które zbierają zamówienia, przyjmują za nie płatności, po czym przestają odpowiadać na maile i zapytania od klientów. Jak rozpoznać i gdzie możesz zgłosić oszustwo w sklepie internetowym? Zapraszamy do lektury.
Spis treści:
Jak sprawdzić wiarygodność sklepu internetowego?
Oszuści mają to do siebie, że często są o krok, dwa, przed swoimi ofiarami. Z tego względu na pierwszy rzut oka ciężko jest zorientować się, że masz do czynienia z fałszywym sklepem online. Jak zatem możesz sprawdzić wiarygodność dowolnego sklepu internetowego, by mieć pewność, że robisz bezpieczne zakupy w internecie?
Jeśli trafiłeś na nowy sklep internetowy, o którym jeszcze nigdy nie słyszałeś, zacznij od przejrzenia opinii o danej marce. Każdy komentarz, w którym klienci skarżą się na to, że zamówienie do nich nie dotarło, a ze sklepem nie ma kontaktu, powinien stanowić dla ciebie wystarczające ostrzeżenie.
Jednocześnie brak negatywnych komentarzy nie oznacza jeszcze, że sklep jest uczciwy. Po pierwsze, oszuści mogą działać na rynku na tyle krótko, że klienci nie zdążyli jeszcze zorientować się, że padli ich ofiarą. Wystarczy, że taki sklep oferuje wysyłkę przedmiotów z zagranicy, która trwa kilka tygodni, by móc przez długi czas bezkarnie zbierać zamówienia i pieniądze. Po drugie, oszuści mogą po prostu kupować pochlebne opinie, przez co te negatywne są mniej widoczne. Dotyczy to szczególnie dużej liczby komentarzy, które pojawiły się w krótkim czasie.
Podsumowując, negatywne opinie powinny stanowić dla ciebie ostrzeżenie, natomiast same pozytywne komentarze jeszcze o niczym nie świadczą.
Jak jeszcze możesz rozpoznać fałszywy sklep internetowy? Dokładnie zapoznaj się z witryną danego sklepu. Poszukaj regulaminu, polityki prywatności, a także informacji, kto jest właścicielem tego sklepu i administratorem danych osobowych. Brak takich dokumentów może oznaczać, że dany sklep internetowy to zwykłe oszustwo. Podobnie jak brak dokładnych informacji, gdzie mieści się siedziba sklepu.
Poza tym oszustwo w sklepie internetowym możesz podejrzewać w sytuacji, gdy sklep ma ogromny asortyment i wszystkie produkty są dostępne we wszystkich możliwych wariantach. Najprościej będzie to wytłumaczyć na przykładzie sklepu odzieżowego online. W zasadzie nie ma możliwości, aby taki sklep posiadał na stanie każdy model sukienki, spódnicy, koszuli, bluzki czy spodni w każdym kolorze i rozmiarze. Natomiast jest to prosty sposób na zebrania wielu zamówień i zniknięcie z sieci z pieniędzmi klientów.
A skoro już przy pieniądzach jesteśmy… Fałszywe sklepy internetowe często oferują produkty w bardzo niskich cenach. W końcu trudno jest się oprzeć okazji, gdy cena, jaką masz zapłacić, stanowi ułamek ceny rynkowej. Często jest to jednak tylko rodzaj fałszywej promocji, która ma na celu przyciągać uwagę klientów i sprawić, by ci stracili czujność. Poza tym, im niższe ceny produktów, tym chętniej kupujmy ich więcej za jednym razem. W rezultacie i tak mamy do zapłaty sporą sumę, ale tłumaczymy sobie to wielkością zamówienia. W ten właśnie sposób oszustwo na sklep internetowy jest tak skuteczne. Jesteśmy kuszeni niskimi cenami, by ostatecznie zapłacić wysoką kwotę.
I jeszcze jedno. Fałszywe sklepy internetowe oferują wyłącznie płatności z góry, czy to poprzez szybkie płatności z konta osobistego, kartą kredytową czy poprzez PayPal. A to oznacza, że najpierw musisz zapłacić, a dopiero potem sprzedający wyśle do ciebie zamówienie. Nie ma oczywiście w tym nic złego. W rankingu kont osobistych znajdziesz wybór najlepszych rachunków, które pozwolą ci na dokonywanie szybkich płatności online całkowicie za darmo. Praktycznie każdy sklep internetowy tak działa. Jednak większość z nich umożliwia klientom zapłatę za paczkę przy odbiorze. Jeśli nie możesz skorzystać z takiej opcji, a nie robiłeś wcześniej zakupów w danym sklepu, lepiej będzie odpuścić składanie zamówienia.
Co jeszcze powinno wzbudzić twoje podejrzenia? Literówki w opisach produktów i nienaturalnie brzmiące zdania. Mogą one oznaczać, że teksty w danym sklepie internetowym zostały automatycznie przetłumaczone. A takie niechlujstwo cechuje oszustów, którym zależy, aby sklep internetowy postawić szybko i tanim kosztem.
Gdzie zgłaszać nieuczciwe sklepy internetowe?
A gdzie możesz zgłaszać nieuczciwe sklepy internetowe? Podobnie jak w przypadku oszustów na OLX, możesz zgłosić się na policję. Poza tym, jeśli podejrzewasz, że natrafiłeś na fałszywy sklep online, warto powiadomić o tym:
- Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (https://uokik.gov.pl/skargi_i_wnioski.php),
- Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej.
Dzięki temu ochronisz innych przed takim fałszywym sklepem internetowym. Jak możesz się domyślać, nie jest łatwo odzyskać pieniądze, gdy już zrobimy zakupy w takim miejscu.
Fałszywy sklep internetowy – podsumowanie
Robiąc zakupy w sieci, na ogół możesz czuć się bezpiecznie. Niemniej jednak musisz uważać na fałszywe sklepy internetowe, które zbierają zamówienia i wpłaty od klientów, by nigdy nie wysłać im kupionych produktów. Poznasz je po wyjątkowo niskich cenach, szerokim asortymencie, czy braku opcji zapłaty za pobraniem. Poza tym twoją czujność powinien zwrócić brak regulaminu, polityki prywatności, informacji o siedzibie sklepu i jej właścicielach. Twoje podejrzenia powinna też wzbudzić duża liczba pozytywnych komentarzy dodanych w krótkim czasie. A gdzie możesz zgłosić fałszywy sklep internetowy? O swoich obawach poinformuj policję, UOKiK lub Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej. Dzięki temu uchronisz innych przed startą pieniędzy w fałszywym sklepie online.
Komentarze i opinie użytkowników