Faktoring odwrotny: Co to jest i kto powinien go rozważyć?

Faktoring odwrotny: Co to jest i kto powinien go rozważyć?

Szukasz rozwiązań, dzięki którym zachowasz płynność finansową w przedsiębiorstwie? Jednym z nich może być usługa faktoringu odwrotnego oferowana przez instytucje finansowe. W tym artykule weźmiemy ją pod lupę. Dowiedz się, co to jest faktoring odwrotny, na jakiej zasadzie działa oraz dla kogo będzie to dobry wybór. Zapraszamy do lektury.

Faktoring odwrotny – co to?

Na samym początku przytoczmy definicję faktoringu odwrotnego. Już sama nazwa wskazuje na to, że jest to odwrotność dla klasycznego faktoringu. Rolę faktoranta pełni tu przedsiębiorca, który korzysta z usługi firmy faktoringowej. W tym celu przedstawia on tej firmie dokument potwierdzający zakup towaru lub usługi, który wystawia sprzedający. W dużym skrócie więc faktoring odwrotny polega na pozyskaniu finansowania na spłatę zobowiązań wobec sprzedającego.

Faktorant korzysta ze wsparcia finansowego firmy faktoringowej, uiszcza zapłatę, a następnie spłaca zobowiązanie wobec firmy faktoringowej zgodnie z przyjętym harmonogramem. Pomaga to w utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa oraz w realizacji jego podstawowych zadań w momencie, gdy boryka się ono z przeterminowanymi należnościami czy też z problemami finansowymi innej natury. To ciekawe źródło finansowania przedsiębiorstw.

Faktoring odwrotny – jak działa?

Na czym polega faktoring odwrotny? Warto przytoczyć zależność, jaka występuje w zestawieniu faktoring odwrotny a zwykły. W tym standardowym faktorantem jest firma, która sprzedaje swoje usługi lub towary, jednak nie może doczekać się na spłatę należności ze strony swoich kontrahentów i potrzebuje finansowania. W modelu odwróconym wygląda to nieco inaczej i faktorantem staje się firma, która kupuje towary lub usługi i potrzebuje finansowania na spłatę należności względem sprzedającego. Schemat więc się odwraca.

Faktoring odwrotny – schemat

Schemat faktoringu odwrotnego wygląda następująco:

  1. Przedsiębiorstwo nabywa towary lub usługi z odroczoną płatnością
  2. Przedsiębiorstwo przedstawia dokument zakupu firmie faktoringowej i pozyskuje finansowanie
  3. Z pozyskanego finansowania spłacana jest należność za zakup towarów lub usług.
  4. Przedsiębiorstwa spłaca firmę faktoringową zgodnie z harmonogramem uwzględnionym w umowie faktoringowej.

Tego typu usługa może przydać się w wielu sytuacjach. Faktorant może pozyskać finansowanie m.in. na:

  • spłatę zobowiązań, których termin płatności już minął lub minie w krótkim czasie;
  • zatowarowanie większej liczby towarów przed sezonem;
  • realizację inwestycji;
  • zakup towarów u dostawców, gdzie przy większym zamówieniu lub szybszej spłacie otrzymuje się dodatkowe profity.

Tak naprawdę faktoring odwrotny to ciekawy wybór dla podmiotów, które potrzebują finansowania tu i teraz, aby zrealizować ważną transakcję, i jednocześnie nie posiadają wystarczających środków. Czasem tego typu finansowanie jest rozwiązaniem krótkoterminowym na to, jak wyjść z długu, zanim rozpocznie się windykacja niezapłaconych faktur. Następnie faktorant spłaca zobowiązanie wobec firmy faktoringowej zgodnie z terminem. Oczywiście koszt faktoringu odwrotnego jest większy niż pierwotna suma finansowania, a różnica jest zyskiem generowanym przed firmy specjalizujące się w tego typu usługach.

Jak księgować faktoring odwrotny?

Przedsiębiorca powinien wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo wykazywać faktoring odwrotny w bilansie. Przyjmuje się, że faktury i rachunki opłacane przez firmę faktoringową w imieniu faktoranta powinny być księgowane na koniec okresu sprawozdawczego w pasywnej stronie w bilansie. Tam wpisuje się je w pozycję „Pozostałe zobowiązania”. Faktury wystawiane przez firmę faktoringową (faktora) za świadczone przez nią usługi powinny być umieszczane w rubryce „Zobowiązania handlowe”.

W księgach rachunkowych faktoring odwrotny uwzględnia się w postaci księgowania zmiany wierzyciela. Następnie po uregulowaniu przez przedsiębiorstwo należności względem faktora powinno nastąpić przeksięgowanie wierzytelności zapisem: Wn konto 24 „Pozostałe rozrachunki", Ma konto 13-0 „Rachunek bieżący". Wszelkie wątpliwości w tym zakresie należy konsultować ze specjalistą księgowym. Wszystko po to, aby prawidłowo odprowadzić podatki przy faktoringu odwrotnym.

Interesuje Cię tematyka finansów i optymalizacji kosztów? Koniecznie sprawdź nasz artykuł, gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny. Zachęcamy również do analizy innych naszych materiałów.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!