Wiele osób korzysta z możliwości dopisania współwłaściciela do swojego konta bankowego. Powodów takiej decyzji może być wiele. Decydują się na to m.in. pary, rodzice z dziećmi czy też inne bliskie sobie osoby. Wszystko po to, aby umożliwić drugiej osobie dysponowanie środkami zdeponowanymi na rachunku osobistym. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega dopisanie współwłaściciela do konta bankowego i w jakiej sytuacji warto to rozważyć.

Czy można dopisać współwłaściciela do konta bankowego?

Zastanawiasz się, czy można dodać współwłaściciela do konta bankowego? Oczywiście, że tak. Banki dopuszczają taką możliwość. W dowolnym momencie można dopisać współwłaściciela do konta bankowego, a także go odpisać w zależności od swoich potrzeb. Opcja dopisania wykorzystywana jest wtedy, gdy konto było zakładane jako rachunek osobisty. Alternatywą jest założenie wspólnego konta. Jeżeli jednak istnieje już rachunek osobisty i nie ma konieczności otwierania kolejnego, to lepiej wybrać dopisanie.

Warto mieć na uwadze to, że właściciel oraz współwłaściciel rachunku bankowego, czyli osoba dopisana, mają taki sam dostęp do konta. W praktyce oznacza to, że w takim samym zakresie mogą m.in.:

  • wypłacać środki z konta bankowego;
  • wpłacać środki na konto bankowe;
  • dysponować środkami zgromadzonymi na rachunku;
  • odwoływać i powoływać pełnomocników;
  • składać dyspozycje związane z rachunkiem, tym dyspozycje jego zamknięcia;
  • dodawać kolejnych współwłaścicieli;
  • zmieniać warunki prowadzenia konta (ofertę banku).

Każda decyzja o dopisaniu współwłaściciela do konta osobistego musi być dobrze przemyślana. Jest to związane z tym, że dopisana osoba może zaciągać zobowiązania, np. debet w koncie, a odpowiedzialność spada na obu właścicieli. To sprawia, że współwłaścicielem może być tylko zaufana osoba. Po dopisaniu dodatkowej osoby rachunek indywidualny przekształcany jest w konto wspólne.

Zanim przejdziemy do tego, jak dopisać współwłaściciela do konta bankowego, warto zastanowić się nad tym, kto może nim być. Co do zasady nie ma tu żadnych ograniczeń poza wiekiem, ponieważ osoba dopisywana musi być pełnoletnia. Może to być zarówno członek rodziny, jak i osoba niespokrewniona z posiadaczem konta. Jednocześnie możliwe jest dopisanie do konta oszczędnościowego czy też konta walutowego.

Możliwe jest też dopisanie współwłaściciela do konta firmowego w przypadku wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej. W takiej sytuacji należy postępować zgodnie z wytycznymi pracownika banku, aby płynnie przejść przez całą procedurę.

Pełnomocnictwo to mniejszy dostęp do konta

Wspomniano o tym, że dopisanie współwłaściciela do konta bankowego daje mu bardzo duże uprawnienia, które są na tym samym poziomie, co w przypadku pierwszego właściciela rachunku. Jeżeli nie chcesz dać takich uprawnień drugiej osobie, to alternatywą jest pełnomocnictwo. W nim wskazuje się na to, jaki zakres dostępu zyskuje wskazana osoba oraz na jaki czas. Obecnie w bankowości wyróżnia się:

  • pełnomocnictwa ogólne;
  • pełnomocnictwa szczegółowe.

Pełnomocnictwo ogólne pozwalana dysponowanie rachunkiem, w tym dokonywanie wpłat i wypłat z konta czy też daje możliwość zamknięcia rachunku. Jednocześnie pełnomocnik nie może posługiwać się kartą debetową właściciela oraz wydawać innych pełnomocnictw w obrębie tego rachunku.

Pełnomocnictwo szczegółowe to rodzaj dokumentu, który wskazuje na konkretne czynności, do których uprawniony jest pełnomocnik. Może to być m.in. wypłata środków do określonej kwoty, sprawdzanie salda konta bankowego itd. Dzięki temu właściciel konta zyskuje większą kontrolę i wie, że pełnomocnik nie będzie mógł wyjść ze swoimi działaniami poza szczegółowo ustanowione ramy.

Kiedy warto zdecydować się na dopisanie współwłaściciela do konta w banku?

Wiesz już, czy można dopisać współwłaściciela do konta bankowego. W jakich sytuacjach warto się na to zdecydować? Powodów może być wiele. Często na taki krok decydują się pary, które posiadają własne konta, jednak chcą jeszcze lepiej zarządzać wspólnym środkami i stworzyć konto wspólne z jednakowym dostępem. Ma to swoje plusy, ponieważ lepiej zarządza się budżetem domowym i wspólnymi wydatkami. Jednocześnie obaj partnerzy zyskują kontrolę nad wzajemnymi wydatkami. Pomaga to w wyeliminowaniu nieuzasadnionych wydatków i w skutecznym oszczędzaniu.

Na taki krok też mogą zdecydować się rodzice i dzieci. Ma to uzasadnienie wtedy, gdy rodzice są chorzy i dzieci muszą dysponować ich środkami czy też w innych sytuacjach, w których rodzice chcą przekazać swoje pieniądze dzieciom. W przypadku starszych osób dzieci mogą pomagać im m.in. w zarządzaniu rachunkiem i dokonywaniu podstawowych opłat różnego typu. Wspólny dostęp do konta okazuje się zbawienny m.in. w przypadku ciężkiej choroby, wypadku czy nawet śmierci jednego ze współwłaścicieli.

Jak dopisać współwłaściciela do konta bankowego?

Cała procedura może nieco różnić się w zależności od instytucji finansowej. Każdy bank ma swoje własne procedury w tym zakresie. Co do zasady jednak dopisanie współwłaściciela do konta bankowego jest podobne. W tym celu obie osoby muszą udać się do stacjonarnego oddziału banku wraz z ważnymi dokumentami tożsamości. Tam należy wypełnić wniosek oraz przedłożyć go pracownikowi banku. We wniosku podaje się dane personalne i dane dokumentów tożsamości. Na koniec obie strony muszą się podpisać. Ze względu na zmianę z rachunku indywidualnego na konto wspólne, wymaga się podpisania do aneksu do umowy, który zmienia ofertę banku i rodzaj konta. Jeżeli cała procedura przebiegnie pomyślnie, to do konta dopisywana jest dodatkowa osoba.

Zdarza się, że właściciel konta chce odpisać z niego współwłaściciela. Dzieje się tak m.in. na skutek konfliktu czy też rozwodu. Jak sobie z tym radzić? Jak odpisać współwłaściciela od konta bankowego? Tak naprawdę można zrobić to w dowolnym momencie. W tym celu należy udać się do banku lub skontaktować się z nim: listownie, telefonicznie, mailowo. Jednocześnie współwłaściciel również musi być przy tym obecny. Jeżeli ten się na to nie zgadza, to usunięcie współwłaściciela konta bez jego udziału może się odbyć wyłącznie na drodze sądowej. To cenna informacja, która powinna sprawić, że właściciel konta dokładniej zastanowi się nad dopisaniem do niego innej osoby. Konsekwencje mogą być poważne, dlatego warto poddać analizie plusy i minusy.

Solidarna odpowiedzialność za konto wspólne stwarza realne zagrożenie. Dotyczy to zwłaszcza osób, które borykają się z problemami finansowymi. Może okazać się bowiem, że jeden ze współwłaścicieli zadłuży drugiego lub zaciągnie inne zobowiązania. Jednocześnie odpisanie współwłaściciela nie jest proste i w przypadku konfliktu, może trwać relatywnie długo. Właśnie dlatego w wielu przypadkach bardziej rekomendowane jest nadawanie pełnomocnictwa. Chroni to właściciela konta przed negatywnymi skutkami nieodpowiedzialnego zachowania drugiej osoby, która może m.in. borykać się z uzależnieniem od hazardu czy też alkoholu i ciągnąć drugą osobę na dno. Oczywiście to skrajny przykład, jednak nigdy nie można go wykluczyć, dlatego warto dmuchać na zimne.

Planujesz otwarcie wspólnego konta ze swoim partnerem, dzieckiem lub inną zaufaną osobą? Warto dokładnie zapoznać się z ofertą banków, aby wybrać rachunek o niskich kosztach prowadzenia oraz posiadający podstawowe usługi i funkcjonalności, na których Ci zależy. Oferta zmienia się dynamicznie, dlatego warto poznać różne możliwości. W przypadku wątpliwości można skorzystać z pomocy doradcy finansowego.

Interesuje Cię tematyka kont bankowych i ich rodzajów? Koniecznie sprawdź nasz ranking kont osobistych oraz ranking darmowych kont bankowych. Dzięki temu poznasz rekomendowane produkty bankowe i dobierzesz rachunek bezpośrednio do swoich potrzeb oraz oczekiwań.