Planujesz wziąć kredyt? Posiadasz nadwyżki finansowe i szukasz sposobu na ich inwestycję? Choć decyzja należy do Ciebie, to nie musisz podejmować jej na podstawie własnych doświadczeń i wiedzy. W kwestii finansów może pomóc Ci doradca finansowy. To jego praca. W tym artykule sprawdzimy, co robi doradca finansowy oraz w jakich sytuacjach warto skorzystać z jego usług. Zapraszamy do lektury.

Doradca finansowy – czym się zajmuje?

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, kto to doradca finansowy. Zawód ten został opisany w międzynarodowych dokumentach. Pod uwagę należy wziąć m.in. dyrektywę Unii Europejskiej o pośrednictwie finansowym oraz materiały publikowane przez Europejską Federację Doradców Finansowych i Pośredników Finansowych (FECIF).

Jak zostać doradcą finansowym? Nie jest to trudne. Na ten moment nie jest to zawód wykonywany w oparciu o certyfikat. Oznacza to, że nie podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego ani innym przepisom. Do rozpoczęcia pracy w tym zawodzie niezbędne jest zdobycie odpowiedniego doświadczenia i wiedzy branżowej. Oczywiście każdy doradca finansowy powinien dokładać wszelkich starań, aby swoją pracę wykonywać z należytą starannością i na wysokim poziomie.

W dużym skrócie doradca finansowy to osoba, która specjalizuje się w realizacji usług związanych z zabezpieczeniem majątku swojego klienta. Musi więc posiadać wiedzę, doświadczenie oraz wysoko rozwinięte kompetencje miękkie. Zadaniem doradcy finansowego jest świadczenie usług niezależnych. To znaczy, że taki specjalista nie może być powiązany z żadną inwestycją finansową oraz nie może faworyzować żadnej z nich. Jego praca powinna opierać się na rzetelnej analizie dostępnych rozwiązań finansowych oraz na tym, aby pomóc klientowi w optymalnym wyborze kredytu czy też rodzaju inwestycji. Wybrane definicje wskazują na możliwość powiązania doradcy finansowego z daną instytucją finansową, jednak wówczas działa on zależnie od niej. Oznacza to, że specjalizuje się przede wszystkim w produktach i usługach oferowanych przez dany podmiot i to one stają się dla niego priorytetem.

Doradca finansowy nie tylko uczy, jak oszczędzać pieniądze, ale również wskazuje najlepsze możliwe ścieżki w danej sytuacji, biorąc pod uwagę kapitał klienta, jego skłonność do ryzyka oraz uwarunkowania rynkowe. Jednocześnie nie jest to osoba, która ma specjalistyczną wiedzę w zakresie inwestowania. W tym wypadku warto udać się do doradcy inwestycyjnego, którego praca regulowana jest przez przepisy i musi on posiadać licencję Komisji Nadzoru Finansowego. To doradca inwestycyjny doradza, w co lokować środki.

Do wyboru jest wiele opcji. Wśród nich znajduje się m.in. inwestowanie w fundusze (np. fundusze inwestycyjne oraz fundusze ETF).

Na podstawie swojej wiedzy i znajomości rynku finansowego doradca finansowy jest w stanie pokierować klienta w obszarze doboru produktów bankowych, sposobie ochrony kapitału czy też zabezpieczeniu bliskich na wypadek zdarzeń losowych. Jego praca powinna być ukierunkowana na dobro klienta i ochronę jego kapitału przy jednoczesnej realizacji założonych celów. W związku z tym usługi doradcy finansowego mogą przydać się m.in. w procesach: zakupu domu, wychodzenia z długów, oszczędzania na emeryturę, lepszego zarządzania budżetem domowym, doboru kredytu, ułożenia planu inwestycyjnego. W dużym skrócie odnosi się to do różnego rodzaju działań i operacji, które dotyczą pieniędzy.

Ile kosztuje doradca finansowy?

Zastanawiasz się, ile kosztuje wizyta u doradcy finansowego? Wysokość opłaty zależy m.in. od lokalizacji, doświadczenia specjalisty oraz jego renomy. Warto zapoznać się z ofertami kilku polecanych doradców i na tej podstawie dokonać wyboru. Z doświadczenia wiemy, że w przypadku prawdziwych ekspertów jedna konsultacja może kosztować nawet kilkaset złotych. Oczywiście zależy to od jej typu oraz innych uwarunkowań. Z drugiej strony warto ponieść taką inwestycję, aby jeszcze lepiej zabezpieczyć swój kapitał czy też skorzystać z lepszego produktu finansowego, co w perspektywie da nam dużo większe oszczędności.

Wiele osób na pytanie, ile bierze doradca finansowy, odpowiada, że nic. Jeżeli specjalista pobiera wynagrodzenie od instytucji finansowych za pośrednictwo w skorzystaniu z danego produktu, to nie jest to doradca, tylko pośrednik. Już wiemy, że taka osoba nie jest niezależna, ponieważ jej wynagrodzenie stanowi prowizja płacona przez instytucję finansową. Może więc dojść do sytuacji, w której swój interes przedłoży nad interes klienta i zaproponuje mu produkt bankowy o gorszych parametrach tylko dlatego, że dzięki temu zapewni sobie wyższe wynagrodzenie. Warto być ostrożnym. Jeżeli zależy Ci na niezależnym i obiektywnym wsparciu, to lepiej skorzystać z usług doradcy finansowego, który pobiera opłaty bezpośrednio od swoich klientów, a nie od banków.

Przed wyborem doradcy finansowego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Wspomniano już o tym, że należy wciąż pod uwagę sposób rozliczenia usługi. Innym ważnym aspektem jest transparentność. Ta powinna być bardzo wysoka. Jeżeli dochodzi do sytuacji, w której doradca zachęca Cię do skorzystania z konkretnego produktu i robi to w sposób nachalny, jednocześnie odradzając analizę tego we własnym zakresie, to powinna Ci się zapalić lampka ostrzegawcza. Rekomendujemy zrezygnowanie z jego usług, ponieważ może kierować się tylko chęcią własnego zysku.

Ważny jest też to, jak pracuje doradca finansowy. Konsultacja powinna rozpocząć się od dokładnego zbadania Twoich potrzeb. To one stanowią punkt wyjścia do dalszego procesu. Na podstawie tej analizy można zrozumieć motywację klienta, a następnie dobrać dla niego odpowiednie rozwiązania finansowe. Doradca finansowy powinien m.in.: określić Twój kapitał, Twoją motywację czy też skłonność do ryzyka. Następnie przedstawi Ci kompleksowo wady i zalety dostępnych wariantów finansowych. Z doświadczenia wiemy, że warto sprawdzić portfolio doradcy przed nawiązaniem z nim współpracy. Dobrej jakości specjalista nie będzie miał żadnych oporów przed jego przedstawieniem.

O co pytać doradcę finansowego?

Wiesz już, czy wizyta u doradcy finansowego jest płatna oraz o co pyta doradca finansowy. Wielu klientów zastanawia się jednak, jak spożytkować konsultację i o co zapytać samego doradcę. Tak naprawdę nie ma złych pytań. Normalne jest to, że nie posiadamy tak zaawansowanej wiedzy w zakresie produktów finansowych oraz możliwości zabezpieczenia majątku, jak specjalista, który na co dzień zajmuje się tym obszarem.

Doradca finansowy może wesprzeć klienta w wielu kwestiach. Podstawowe zagadnienia, które obejmuje swoją pracą, to m.in.:

  • doradztwo w zakresie ubezpieczeń oraz planowania emerytalnego;
  • zarządzanie ryzykiem (w tym zarządzenie posiadanym kapitałem);
  • zarządzanie płynnością finansową (np. pozyskanie finansowania oraz dobór produktów bankowych, w tym kredytów: hipotecznych, gotówkowych, konsolidacyjnych);
  • przygotowanie indywidualnego planu finansowego;
  • przygotowanie indywidualnego planu naprawczego obejmującego oddłużanie klienta;
  • rozwiązania w zakresie zabezpieczenia bliskich na wypadek sytuacji losowych.

To tylko kilka wskazanych obszarów. Ta naprawdę doradca finansowy sprawdzi nie tylko, w jakim banku najlepiej wziąć kredyt hipoteczny, ale również poprowadzi klienta w wielu innych zagadnieniach. Osoba taka specjalizuje się m.in. w doborze wariantu ubezpieczenia na życie oraz w negocjacji jego warunków z towarzystwem ubezpieczeniowym. Jego zadaniem jest przygotowanie dla Ciebie takiej oferty, która idealnie wpisze się w Twoje potrzeby. Oczywiście obowiązkowo poinformuje Cię o ewentualnych ograniczeniach czy wyłączeniach. Ponadto doradca finansowy weryfikuje dokumenty oraz je analizuje, aby jeszcze lepiej zrozumieć Twoją sytuację.

Renomowany doradca finansowy to osoba, która zapewni Ci nieocenione wsparcie w kwestii finansów. Razem z nim zapewnisz sobie odpowiednią ochronę posiadanego majątku oraz zadbasz o płynność finansową wtedy, gdy najbardziej jej potrzebujesz. Nie wahaj się więc i pytaj specjalistę o to, co Cię interesuje. W końcu to doradca posiada zaawansowaną wiedzę branżową, której w danym momencie potrzebujesz.

Czy warto brać doradcę finansowego?

Wciąż zastanawiasz się nad ty, czy warto skorzystać z usług doradcy finansowego? Jeżeli wahasz się nad wyborem produktu bankowego lub szukasz sposobu na zabezpieczenie majątku, to zdecydowanie tak. Tak naprawdę jest wiele życiowych sytuacji, w których konsultacja u dobrego doradcy jest nieoceniona. Wielu klientów nie posiada wystarczającej wiedzy finansowej, aby umiejętnie kierować swoim kapitałem oraz poruszać się po dostępnych produktach finansowych i ubezpieczeniowych.

Oferta instytucji finansowych zmienia się bardzo dynamicznie. Na co dzień ludziom brakuje czasu na to, aby ją śledzić i być z nią na bieżąco. Trzeba łączyć ze sobą obowiązki służbowe i domowe. Traktowanie tematu finansów po macoszemu, czyli z niepełnym zaangażowaniem, to nie jest dobry wybór. Zdecydowanie lepiej zainwestować kilkaset złoty i skorzystać z pomocy prawdziwego eksperta. Odpowiednio dobrany doradca skupi się przede wszystkim na potrzebach swojego klienta i to jego interes będzie na pierwszym miejscu. To niezwykle ważne. Naszym zdaniem warto skorzystać z usług doradcy finansowego, jednak decyzja należy do Ciebie.

Interesuje Cię podobna tematyka? Od lat piszemy o finansach i bankowości. Zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami. Dowiesz się z nich m.in. czym jest Asset Management i kiedy warto zdecydować się na tego typu zarządzanie aktywami. Zapraszamy do lektury.