Czym są kontrakty terminowe?

Czym są kontrakty terminowe?

Kontrakty terminowe to instrumenty pochodne, których wartość zależy od zachowania się i cen aktywów bazowych. Oznacza to, że kontrakty zawierane są na zmiany cen aktywów, zysk i strata są od nich bezpośrednio zależne. Jest to jedna z form inwestycji, której warto przyjrzeć się nieco bliżej. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest ten instrument oraz poznasz przykłady i terminy wygasania kontraktów terminowych.

Kontrakty terminowe – co to?

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, co to jest kontrakt terminowy (ang. futures contract). Klasyfikowany jest jako instrument pochodny (derywat), ponieważ przedmiot umowy nie staje się własnością nabywcy kontraktu. Jego celem jest ograniczenie ryzyka, które wynika ze zmian kursów walut. Jak sama nazwa wskazuje, kontrakt terminowy jest umową pomiędzy dwiema stronami transakcji. Kontrakty terminowe charakteryzują się tym, że jedna strona (np. sprzedawca/nabywca) zobowiązuje się do kupna lub sprzedaży danego instrumentu bazowego w określonym momencie występującym w przyszłości oraz po określonej cenie, która zostaje ustalona z góry.

Jak działa rynek kontraktów terminowych? Jako inwestor możesz zająć pozycję długą (zakupu) lub pozycję krótką (sprzedaży) tego typu kontraktu. Zapisy umowy regulują to, w jakim terminie i w jakiej cenie nastąpi dostarczenie bazowego składnika aktywów. Jeżeli zajmiesz pozycję długą, to osiągniesz zysk w sytuacji, gdy wzrośnie wartość instrumentu bazowego w momencie zamykania kontraktu względem jego wartości w momencie jego zawierania. W ramach pozycji krótkiej zysk osiągniesz wtedy, gdy spadnie wartość instrumentu bazowego w momencie zamykania kontraktu względem jego wartości w momencie jego zawierania. Analogicznie sprzedawca i nabywca ponoszą straty w sytuacjach, gdy powyższe warunki nie zostaną spełnione.

Kontraktami terminowymi obraca się na giełdach publicznych. Przy okazji dowiedz się, jak działa giełda w USA. Notowania kontraktów terminowych odbywają się w systemie ciągłym i w konkretnych seriach. Serie kontraktów terminowych wskazują na ten sam instrument bazowy z jednakowym terminem wygaśnięcia umowy. Każda z serii ma swój termin wykonania, który obligatoryjne przypada na miesiąc kończący dany kwartał. Oznacza to, że serie kontraktów terminowych mają termin wykonawczy w: marcu, czerwcu, wrześniu lub w grudniu.

Aby zwiększyć skuteczność działania, warto wiedzieć, jak inwestować na giełdzie. Im większą wiedzę posiadasz na temat inwestowania w różny instrumenty, tym lepiej odnajdziesz się też na rynku kontraktów terminowych.

Kontrakty terminowe – rodzaje

Inwestowanie w kontrakty terminowe cieszy się sporym zainteresowaniem osób o różnej skali posiadanego kapitału. Podstawowy podział obejmuje kontrakty futures, które są notowane na giełdzie oraz kontrakty forward, które są notowane poza giełdą. W ramach tego rynku wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje inwestycji. Poniżej w kilku zdaniach opisano każdy z nich.

Kontrakty na indeksy

Pierwszym z rodzajów są kontrakty terminowe na indeksy. Odnoszą się one do wartości indeksu bazowego. Tego typu umowy pozwalają inwestorom na osiągnięcie zysku w związku z wynikiem indeksu bez konieczności posiadania wszystkich zawartych w nim aktywów.

Kontrakty terminowe na towary

Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszą się kontrakty terminowe zawierane na towary. Najczęściej obejmują one twarde aktywa. Wśród nich wymienia się m.in.: zboża, metale szlachetne oraz paliwa i surowce energetyczne. Sytuacja na tym rynku ma bezpośrednie przełożenie na nasze codzienne życie. Jest to związane z tym, że kontrakty terminowe na ropę wpływają na jej cenę na rynku i na to, ile płacimy za paliwo, tankując samochód na stacji benzynowej.

Kontrakty terminowe o stałym dochodzie

Kontrakty o stałym dochodzie to umowa, w ramach której strony decydują się na kupno lub sprzedaż obligacji po określonej cenie w danym terminie. W ten sposób zabezpiecza się m.in. przyszłe stopy procentowe.

Kontrakty terminowe na akcje

Kontrakty terminowe na akcje obejmują lokowanie środków z nadzieją na określoną zmianę ich wartości. Jednocześnie inwestor nie staje się posiadaczem akcji, a zawiera tylko umowę z drugą stroną w ramach przewidywania wahań wartości aktywów bazowych. Ponadto inwestor może z powodzeniem grać na akcje spółek, których rzeczywiście nie posiada, w tym tych, których zakup wiąże się z koniecznością poniesienia dużo większych nakładów finansowych, niż w przypadku kontraktów terminowych.

Kiedy wygasają kontrakty terminowe?

Jak wygląda rozliczenie kontraktów terminowych? Kontrakty terminowe typu futures rozliczane są codziennie. Cena zamknięcia kontraktu ustalana jest przez giełdę na koniec dnia. Notowania kontraktów terminowych na koniec dnia oznaczane są skrótem MTM. Wartość dziennego rozliczanie jest różnica pomiędzy cenami zamknięcia kontraktu.

Ponadto kontrakty terminowe zawsze wygasają w trzeci piątek miesiąca rozliczania serii. Datą wprowadzenia nowej serii jest poniedziałek następujący po zakończeniu poprzedniej. Jeżeli interesują Cię tego typu inwestycje, to warto sprawdzić, czym są kontrakty CFD oraz w co inwestować duże kwoty.

Jak grać na kontraktach terminowych?

Każdy typ inwestowania powinien być poprzedzony dokładną analizą sytuacji rynkowej oraz oceną swoich możliwości. Rekomenduje się poznanie wielu rodzajów inwestycji, aby wybrać dla siebie te optymalne. Granie na kontraktach terminowych opiera się na dużej dźwigni finansowej, co jednocześnie zwiększa ryzyko tego typu inwestycji. Musisz mieć to na uwadze, aby zredukować ryzyko ewentualnych strat. Przed podjęciem decyzji o lokacie kapitału warto poznać nasz ranking kont maklerskich oraz sprawdzić, czym jest giełda długów.

Granie na kontraktach terminowych wymaga zaangażowania czasowego. Inwestor powinien być na bieżąco ze zmianami wartości aktywów bazowych. W ramach zawartej umowy można zająć pozycję długą lub krótką. Pierwsza jest zobowiązaniem do kupna kontraktu, a druga zobowiązaniem do jego sprzedaży. Pierwsza strona zyskuje, gdy wartość aktywów wzrasta, a druga wtedy, gdy wartość aktywów spada. Tak wygląda to w dużym skrócie. Oczywiście możliwe jest też zamknięcie pozycji przed terminem jej wygaśnięcia. W tym celu należy dokonać transakcji odwrotnej w takiej samej ilości, jak w momencie zawierania kontraktu terminowego.

W ramach rozliczenia kontraktu następuje zysk lub strata. O ile pierwszy dodawany jest do konta handlowego inwestora, o tyle strata pobierana jest z jego depozytu zabezpieczającego. Ten ostatni wpłacany jest wg wskazanego procenta wartości aktywów bazowych i musi znajdować się na koncie handlowym. Bez tej wpłaty granie na kontrakty terminowe jest niemożliwe. Szczegóły w tym zakresie przedstawi Ci broker, który będzie prowadził twoje inwestycje.

Ile może wynieść strata na kontraktach terminowych?

Wysokość ewentualnej straty poniesionej w ramach gry na kontrakty terminowe zależy od kilku czynników. Przede wszystkim pod uwagę bierze się kapitał włożony przez inwestora oraz wycenę kontraktów terminowych w czasie. Odpowiednie doświadczenie na tym rynku pozwoli na redukcję ryzyka oraz szybsze spostrzeżenie niepokojących sygnałów. Wówczas zamknięcie kontraktu przed czasem może być sposobem na zminimalizowanie strat. Niestety tych nie da się w stu procentach uniknąć, a ze względu na stosowaną dźwignię finansową, granie na kontraktach terminowych obarczone jest sporym ryzykiem. Bez wątpienia nie jest to wybór dla osób, które cenią sobie spokój, mniejsze ryzyko i długoterminowy charakter inwestycji.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!