„Kartą czy gotówką?” Zapewne wielokrotnie słyszałeś to pytanie, gdy przychodziło do płacenia za zakupy czy usługi. Dziś metod płatności jest o wiele więcej. Również korzystając ze sklepów internetowych, masz do wyboru różne formy zapłaty za zamówienie. Jedną z nich jest karta wirtualna. Czym ona jest? Czym różni się od fizycznej karty płatniczej? Kiedy warto ją wyrobić? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Czym jest karta wirtualna?

Karta wirtualna to rodzaj karty płatniczej, która ma postać zapisu w systemie komputerowym banku. Służy do dokonywania płatności drogą elektroniczną. Tak jak każda karta płatnicza, również i karta wirtualna ma datę ważności, numer i kod CVC2/CVV2. Jednak karta wirtualna nie występuje w formie fizycznej. Oznacza to, że nie schowasz jej do portfela i nie zabierzesz ze sobą na zakupy czy wycieczkę.

Karta wirtualna działa podobnie do kart przedpłaconych. Wszelkie transakcje opłacisz tylko i wyłącznie ze środków, które znajdują się na rachunku powiązanym z tą kartą.

Co więcej, z karty możesz korzystać tylko w przypadku płatności na odległość, czyli np. transakcji w sklepach czy na platformach internetowych. Autoryzacja takich płatności przebiega online. Zresztą każda transakcja z wykorzystaniem karty wirtualnej chroniona jest kodem CVC2 lub CVV2, a transmisję danych zabezpiecza protokół SSL.

Pomimo tego, że karta wirtualna może mieć nadany numer, nie można płacić ją w sklepach stacjonarnych. Za jej pomocą nie wypłacisz również gotówki z bankomatu. Po prostu karta wirtualna ma służyć do płatności internetowych.

Wszelkie informacje związane z transakcjami wykonanymi za pośrednictwem karty wirtualnej znajdziesz w systemie bankowości internetowej. Wystarczy, że zalogujesz się do swojego banku. Dzięki temu szybko i wygodnie sprawdzisz stan karty wirtualnej, zasilisz ją środkami, a także dokonasz płatności za jej pomocą. Kartę wirtualną możesz wyrobić w dowolnym banku, nawet jeśli nie posiadasz w nim konta osobistego. W takim przypadku zwróć jednak uwagę na opłaty związane z wyrobieniem i korzystaniem z karty. Często możesz liczyć na niższe stawki, jeśli kartę zamówisz w „swoim” banku.

Kiedy warto wyrobić kartę wirtualną?

Choć karta wirtualna służy jedynie do płatności internetowych, jest wiele okoliczności, dla których warto ją posiadać.

Przede wszystkim taka karta idealnie sprawdzi się, jeśli często robisz zakupy przez Internet. Jeśli zapłacisz za nie za pomocą karty wirtualnej, w dużym stopniu ograniczysz ryzyko tego, że twoje dane zostaną przechwycone przez osoby trzecie. Z kolei, gdyby do tego doszło, to złodziej ma dostęp tylko i wyłącznie do środków na karcie wirtualnej. Pieniądze, które posiadasz na koncie osobistym, są w dalszym ciągu bezpieczne.

Karta wirtualna sprawdzi się także, jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad wydatkami w sieci. Możesz na taką kartę co tydzień lub co miesiąc przelewać określoną kwotę, którą przeznaczysz na zakupy. Gdy wyczerpiesz limit, będziesz musiał wstrzymać się od kolejnych zakupów lub ponownie zasilić kartę wirtualną.

Poza tym płacąc za zakupy przez Internet tylko jedną kartą wirtualną, będziesz lepiej kontował swoje wydatki. Każdy z nich jest przecież zapisywany w historii transakcji, do której masz w każdej chwili dostęp z poziomu bankowości internetowej.

Kartą wirtualną możesz zamówić również dla dziecka. Z jednej strony nauczy się ono w ten sposób samodzielności i zarządzania własnymi finansami, a z drugiej nie wyda więcej pieniędzy, niż znajduje się na karcie.

Oczywiście karta wirtualna to rozwiązanie nie tylko dla osób prywatnych, ale i firm. Zasiloną odpowiednią kwotą kartę można wykorzystać jako voucher przyznawany w ramach bonusów, co z pewności ucieszy twoich pracowników. Poza tym, dając pracownikom kartę wirtualną, masz większą kontrolną nad ich wydatkami. A do tego pracownicy mogą korzystać z firmowych środków, pomimo braku dostępu konta firmowego.

Wady i zalety karty wirtualnej

Jak każdy produkt bankowy, również i karta wirtualna ma swoje plusy i minusy. Na początek zajmijmy się korzyściami, jakie daje posiadanie takiej karty.

Największą zaletą karty wirtualnej jest duże bezpieczeństwo, jakie wiąże się z płatnościami realizowanymi za jej pośrednictwem. Taka karta nie jest bezpośrednio powiązana z rachunkiem bankowym. Oznacza to, że jeśli nawet dane tej karty wpadną w niepowołane ręce, nikt za ich pomocą nie wyczyści twojego konta osobistego. Możesz co najwyżej stracić pieniądze, jakie przelałeś na rachunek karty. Z tego powodu warto trzymać na karcie wirtualnej stosunkowo niewielkie kwoty, a większe środki wpłacać na nią tylko przed większymi zakupami.

Co więcej, kradzież karty wirtualnej wcale nie jest taka prosta. Przede wszystkim nie ma ona postaci fizycznej, więc ani nikt nie zwinie ci jej z portfela, ani sam jej nie zgubisz. Nie da się sczytać z niej danych poprzez specjalne nakładki na bankomat, ponieważ i tak nie będziesz korzystał z niej do wypłacania gotówki. To wszystko sprawia, że środki na karcie wirtualnej są bezpieczne.

Poza tym, dzięki karcie wirtualnej chronisz nie tylko swoje oszczędności, ale i dane poufne. Płacąc za pomocą takiej karty, nie musisz podawać swojego imienia, nazwiska czy adresu, co oznacza, że jesteś bardziej anonimowy w sieci.

Jeśli często robisz zakupy w zagranicznych sklepach internetowych, to z pewnością uciesz cię fakt, że wiele kart wirtualnych można prowadzić nie tylko w złotówkach, ale i w innych walutach.

Karta wirtualna pozwala też na dużą elastyczność. Nikt nie narzuci ci, jaką kwotę co miesiąc musisz przelać na konto karty. Decydujesz o tym ty sam i twoje aktualne potrzeby zakupowe.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, pomimo swoich zalet, karta wirtualna ma również pewne wady. Chodzi tu przede wszystkim o konieczność zasilania karty przed jej wykorzystaniem. W tym celu trzeba zalogować się do bankowości internetowej i zlecić przelew, co można uznać za pewną niedogodność. 

Poza tym, aby zapłacić kartą wirtualną za zakupy, musisz podać jej numer oraz kod. Raczej nie będziesz trudził się tym, aby znać te dane na pamięć, więc płacąc przez Internet, będziesz musiał zalogować się na konto karty, by sprawdzić te numery.

Do tego karta wirtualna ma ograniczony termin ważności, który może wynieść od kilku miesięcy do maksymalnie kilku lat. Zatem będziesz musiał pamiętać, aby raz na jakiś czas wyrobić jej nową wersję.

Poza tym za korzystanie z karty wirtualnej bank lub firma pozabankowa może pobierać opłaty.

Karta wirtualna czy fizyczna karta płatnicza – która lepsza?

Zastanawiasz się, która karta jest lepsza: wirtualna czy fizyczna? Przede wszystkim tradycyjna karta płatnicza jest bardziej uniwersalna. Zapłacisz nią zarówno w Internecie, jak i w sklepach stacjonarnych, a także wypłacisz za jaj pomocą gotówkę z bankomatu, a także wpłacisz pieniądze na konto we wpłatomacie.

Z kolei karta wirtualna posłuży ci jedynie do płatności za pośrednictwem Internetu. Którą z nich zatem wybrać? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś posiadał obie! Kartą fizyczną płać na co dzień, natomiast z karty wirtualnej korzystaj w przypadku płatności internetowych, szczególnie gdy często robisz zakupy na zagranicznych platformach.

Podsumowanie

Karta wirtualna to kolejny produkt finansowy skierowany do osób, które często robią zakupy w sieci. Pozwala ona na lepszą kontrolę wydatków i zapewnia większe bezpieczeństwo transakcji w porównaniu do fizycznej karty płatniczej. Karta wirtualna to idealne rozwiązanie dla rodziców nastolatków, którym zależy, aby ich dziecko uczyło się odpowiedzialności i samodzielności w zarządzaniu budżetem, a jednocześnie chcą mieć kontrolę nad jego wydatkami. Poza tym karta wirtualna świetnie sprawdzi się w firmie, czy to jako bonus dla pracowników, czy sposób na usprawnienie zakupów firmowych bez konieczności przyznawania postronnym osobom dostępu do konta firmy. Jeśli często kupujesz przez Internet, to karta wirtualna jest rozwiązaniem dla ciebie.