Czy wiesz, że w Polsce jest ponad 2 mln aktywnych kart przedpłaconych? Korzystają z nich przede wszystkim osoby, które chcą lepiej kontrolować domowe lub firmowe wydatki. Jak korzystać z takiej karty? Kiedy warto wyrobić kartę przedpłaconą? Ile kosztuje jej zamówienie? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Spis treści:
- Czym jest karta przedpłacona?
- Karta debetowa a karta prepaid – różnice
- Czym zatem wyróżnia się karta prepaid?
- Kiedy warto wyrobić kartę przedpłaconą?
- Czy karta przedpłacona zapewnia anonimowość?
- Jak zamówić kartę przedpłaconą?
- Ile kosztuje karta przedpłacona?
- Karta przedpłacona – wady i zalety
- Karta przedpłacona – podsumowanie
Czym jest karta przedpłacona?
Karta przedpłacona to rodzaj karty płatniczej, za której pomocą możesz dokonywać płatności z wykorzystaniem środków, znajdujących się na powiązanym z nią rachunku. Jednak, żeby skorzystać z karty przedpłaconej, taki rachunek musisz najpierw zasilić, a wszelkie operacje będą przeprowadzone do wysokości posiadanego salda.
Na przykład, jeśli na rachunku znajduje się 400 zł, to tylko do tej kwoty opłacisz zakupy. Do korzystania z karty przedpłaconej wystarczy znajomość numeru PIN.
Karta przedpłacona nazywana jest także kartą prepaid. Nie jest ona w żaden sposób powiązana ze zwykłym kontem bankowym. Z tego względu nie musisz posiadać takiego rachunku w danym banku, aby używać karty przedpłaconej.
Poza tym karty prepaid nie są spersonalizowane, co oznacza, że nie są przypisane do konkretnej osoby. Można wykorzystać je jako bony podarunkowe dla pracowników czy sposób na kontrolowanie wydatków firmowych. Z kart przepłaconych coraz częściej korzystają także rodzice, którzy w ten sposób uczą dzieci zarządzania kieszonkowym.
Karta debetowa a karta prepaid – różnice
Z pozoru karta przedpłacona niczym nie różni się od standardowej karty debetowej, przypisanej do Twojego konta bankowego. Również korzystanie z niej przebiega identyczne, w zakresie autoryzacji, ewidencji i rozliczania transakcji. Innymi słowy, kartą prepaid zapłacisz w sklepie czy punkcie usługowym w taki sam sposób, jak zwykłą kartą bankową.
Czym zatem wyróżnia się karta prepaid?
Przede wszystkim karta przedpłacona nie jest spersonalizowana. Możesz ją wyrobić, zasilić środkami pieniężnymi i przekazać dowolnej osobie: pracownikowi, który odpowiedzialny jest za zakupy firmowe, kierowcy, który musi regularnie tankować samochód służbowy, czy dzieciom, które wyjeżdżają na szkolną wycieczkę lub domagają się kieszonkowego.
Poza tym rachunek powiązany z kartą przedpłaconą ma charakter techniczny. Oznacza to, że za jego pośrednictwem możesz rozliczać tylko i wyłącznie transakcje wykonane kartą prepaid. Nie jest on dostosowany do wykonywania innych operacji bankowych, takich jak: płatności z rachunku, założenie lokaty czy rozliczenie kredytu. Nie ma również możliwości, aby kartę przedpłaconą zadłużyć.
Nawet jeśli wpadnie ona w niepowołane ręce, złodziej będzie miał dostęp tylko do środków przelanych na rachunek techniczny, powiązany z kartą prepaid. Oszczędności, które masz na zwykłym koncie bankowym czy oszczędnościowym będą bezpieczne.
Kiedy warto wyrobić kartę przedpłaconą?
Choć karta przedpłacona nie jest produktem, z którego każdy musi skorzystać, to istnieją sytuacje, w których jest ona wręcz wymarzonym rozwiązaniem. O czym mowa?
Przede wszystkim karta prepaid to świetny sposób, aby nauczyć dziecko gospodarowania własnymi pieniędzmi. Jako rodzic możesz wyrobić taką kartę i co miesiąc zasilać ją kwotą kieszonkowego. Poza tym karta przedpłacona idealnie sprawdzi się, gdy wysyłasz dziecko na zakupy lub szkolną wycieczkę. W ten sposób masz pewność, że nie wyda ono zbyt dużych sum na zachcianki. A w przypadku kradzieży czy utraty karty, ewentualny złodziej nie dobierze się do twoich oszczędności.
Karty przedpłacone to także sprawdzony sposób na kontrolowanie firmowych wydatków. W takie karty możesz wyposażyć swoich pracowników, szczególnie tych, którzy korzystają ze służbowych samochodów lub wyjeżdżają w delegacje.
Poza tym karty prepaid sprawdzą się jako bony podarunkowe, które możesz przekazać swoim pracownikom w ramach dodatkowej premii.
Nad wyrobieniem karty przedpłaconej warto skorzystać także w sytuacji, gdy masz komornika sądowego. Środki na rachunku technicznym powiązanym z kartą prepaid, nie mogą zostać przez niego zajęte, więc możesz na nim bezpiecznie przechowywać pieniądze na codzienne wydatki, bez obaw, że nagle zostaniesz ich pozbawiony.
Dodatkowo karta przedpłacona umożliwia zachowanie anonimowości w sklepach stacjonarnych i punktach usługowych, w których chcesz lub musisz płacić kartą płatniczą. Ponadto sprawdzi się ona w przypadku płatności w miejscach, co do których nie masz pełnego zaufania. Dotyczy to przede wszystkim zakupów w sieci.
Czy karta przedpłacona zapewnia anonimowość?
Karty przedpłacone wydawane przez banki w Polsce nie zapewnią ci pełnej anonimowości. Jednak zawsze możesz wyrobić kartę prepaid u zagranicznego operatora. Wówczas środki na rachunku technicznym faktycznie są poza zasięgiem komornika, a informacja o posiadaniu karty przedpłaconej nie trafia do rejestrów BIK czy BIG.
Jak zamówić kartę przedpłaconą?
Kartę przedpłaconą możesz zamówić w placówce banku lub przez internet, w tym przez bankowość elektroniczną. Pamiętaj jednak, że nie każdy bank w Polsce oferuje karty prepaid. Jednak zawsze możesz skorzystać z oferty firm pozabankowych, takich jak np. Revolut. Dzięki temu rachunek techniczny możesz prowadzić w kilku walutach, co jest szczególne przydatne, jeśli sporo podróżujesz lub robisz zakupy w zagranicznych sklepach internetowych.
Jednak zanim zamówisz kartę przedpłaconą, sprawdź takie kwestie jak:
- wysokość opłat za wydanie i korzystanie z karty prepaid,
- wysokość dziennego i miesięcznego limitu transakcji.
Chyba nie musimy dodawać, że najlepsze karty przedpłacone nie generują wysokich kosztów, ale mają wysoki limit codziennych transakcji.
Ile kosztuje karta przedpłacona?
Zanim wyrobisz kartę przedpłaconą, dokładnie zapoznaj się z kosztami jej obsługi. Zazwyczaj wydanie karty prepaid kosztuje około 20-30 zł, ale mogą do tego dojść i inne opłaty, takie jak:
- dodatkowa prowizja za korzystanie z karty prepaid,
- opłata za wypłatę gotówki w bankomacie lub placówce bankowej,
- opłata za zasilenie rachunku,
- różne koszty administracyjne (zmiana numeru PIN, wydanie duplikatu karty).
Część tych usług może być bezpłatna, ale warto sprawdzić to, jeszcze przed wyrobieniem karty przedpłaconej.
Karta przedpłacona – wady i zalety
Skoro wiesz już, czym jest karta przedpłacona, jak ją wyrobić oraz ile kosztuje korzystanie z niej, warto podsumować zalety i wady tego rozwiązania.
Największymi zaletami karty prepaid jest bezpieczeństwo i anonimowość. Powtórzymy to jeszcze raz: karta przedpłacona to idealne rozwiązanie, gdy wysyłasz dziecko na wycieczkę. Dzięki temu masz pewność, że ukochana pociecha nie wyczyści ci konta, a z drugiej strony, w razie potrzeby będziesz mógł zasilić rachunek dodatkową kwotą.
To samo dotyczy twoich pracowników. Karta przedpłacona umożliwia kontrolowanie wydatków firmowych i nie zmusza cię do udostępniania głównego konta firmowego pracownikom.
Do tego pieniądze na karcie prepaid są chronione poprzez numer PIN oraz dzienny limit transakcji. Oznacza to, że w przypadku kradzieży nie tak łatwo będzie wydać środki, znajdujące się na rachunku.
Z drugiej strony, brak personalizacji karty sprawia, że może korzystać z niej każdy, kto zna kod PIN. Dzięki temu możesz bez trudu przekazywać ją temu pracownikowi, który akurat jej potrzebuje.
Oczywiście korzystanie z karty przedpłaconej jest proste i niczym nie różni się od płacenia innymi kartami płatniczymi. Oznacza to, że kartą prepaid zapłacisz w większości sklepów czy punktów usługowych, które posiadają terminal płatniczy. Co istotne, transakcje bezgotówkowe wykonywane za pomocą kart przedpłaconych są bezpłatne.
Jeśli zdecydujesz się na kartę prepaid w wersji wielowalutowej, to bez trudu zapłacisz nią za zakupy za granicą lub w zagranicznych sklepach internetowych. A do tego koszty przewalutowania będą na ogół niższe niż w przypadku kantorów.
Poza tym coraz częściej masz możliwość zarządzania rachunkiem technicznym poprzez aplikację mobilną lub serwis internetowy.
A jakie wady ma karta przedpłacona? Przede wszystkim są to wszelkie koszty dodatkowe, związane z korzystaniem z takiej karty. Aby ich uniknąć, płać kartą przedpłaconą bezgotówkowo. Jeśli wypłacisz pieniądze z bankomatu lub w placówce banku, będziesz musiał za to zapłacić.
Karta przedpłacona – podsumowanie
Karta przedpłacona to wygodny sposób na kontrolowanie wydatków. Możesz korzystać z niej tak samo, jak z każdej innej karty płatniczej. Pamiętaj jednak, że służy ona przede wszystkim do płatności bezgotówkowych, a za inne transakcje będziesz musiał dodatkowo zapłacić.
Z karty prepaid powinni skorzystać przede wszystkim rodzice, którym zależy, aby ich dzieci rozsądnie wydawały powierzone im pieniądze. To również dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy mogą w ten sposób zapewnić pracownikom środki na firmowe wydatki.