Obecnie prowadzi się kilka podstawowych rejestrów dłużników. Z tego typu baz korzystają m.in. analitycy bankowi, którzy oceniają ryzyko udzielenia pożyczki. Umiejętność korzystania z zawartych w nich danych przydaje się także podczas weryfikacji kontrahentów. W tym artykule weźmiemy pod lupę rejestr dłużników ERIF. Czym on jest, kto z niego korzysta i jakie dane można z niego pozyskać?
Spis treści:
ERIF co to?
Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, co to jest ERIF. W dużym skrócie jest to baza, w której znajdują się informacje dotyczące dłużników. Kto wpisuje do ERIF? Dane te pozyskiwane są bezpośrednio od wierzycieli, którzy zgłaszają występowanie zadłużenia oraz informują o jego bieżącej spłacie lub zaległościach. Warto mieć na uwadze, że baza ERIF uwzględnia zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje o dłużnikach.
Co oznacza skrót ERIF? Pochodzi on od nazwy Europejski Rejestr Informacji Finansowej. Jako rejestr ERIF Biuro Informacji Gospodarczej zainaugurowało swoją działalność w 2003 roku. Na przestrzeni dwóch dekad z zasobów zgromadzonych w tej bazie danych skorzystano już ponad 10 milionów razy.
Wiemy już, co to jest ERIF BIG S.A. Podstawą prawną tego rejestru jest Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Jej przepisy bezpośrednio wskazują na to, jakie dane mogą być gromadzone w rejestrze ERIF, a następnie udostępniane. Jednym z warunków wpisu do bazy jest to, że taki wniosek musi złożyć wierzyciel. Przy okazji warto sprawdzić, jak działa BIK (Biuro Informacji Kredytowej).
Kto sprawdza ERIF?
Wcześniej odpowiedziano, co to jest baza ERIF i poniekąd wskazano na to, jakie podmioty z niej korzystają. Przede wszystkim są to podmioty udzielające pożyczek, w tym przede wszystkim banki i inne instytucje. Do rejestru ERIF sięgają po to, aby zweryfikować historię kredytową wnioskodawcy. Jeżeli w przeszłości miał on przeterminowane zaległości finansowe i zostały one zgłoszone przez wierzyciela, to informacja ta znajdzie się w bazie ERIF. Warto też pamiętać o tym, że w bazie można wpisywać również pozytywne informacje wtedy, gdy dany podmiot terminowo spłaca zobowiązanie finansowe. Jeżeli więc spłacono pożyczkę na czas, to warto poprosić instytucję udzielającą tej pożyczki o dokonanie pozytywnego wpisu do rejestru ERIF. Może to pomóc w przyszłości w ubieganiu się o kolejny kredyt.
Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o wypłacalność i porządek w swoich finansach. Nie zawsze jest to takie proste. W naszych poradnikach pisaliśmy już o tym, czym jest upadłość konsumencka. Poruszaliśmy również temat windykacji niezapłaconych faktur. Jeżeli takowe istnieją, to jest spora szansa na to, że wierzyciel wpisze Cię do rejestru ERIF, co wpłynie negatywnie na Twoją zdolność kredytową w przyszłości. Warto trzymać rękę na pulsie.
Jakie dane są w ERIF?
ERIF co to za baza i jakie dane w niej się zapisuje? Regulują to przepisy polskiego prawa. Baza prowadzona jest po to, aby jeszcze trafniej ocenić ryzyko związane z udzieleniem pożyczki danej osobie lub podmiotowi czy też określić jego zdolność kredytową. Każdy wpis do rejestru obejmuje takie podstawowe dane jak:
- wysokość przeterminowanego zobowiązania finansowego;
- datę powstania zaległości finansowej (długu);
- informacje o przedawnieniu roszczenia;
- wskazanie podstawy prawnej do wpisu do bazy ERIF;
- datę wysłania wezwania/wezwań do zapłaty;
- inne kluczowe informacje dotyczące konkretnej sprawy.
W przypadku firm wpis obejmuje jeszcze takie podstawowe informacje jak: nazwa przedsiębiorstwa, NIP oraz regon. W przypadku osób fizycznych rejestr zawiera: imię, nazwisko, numer PESEL, numer dowodu osobistego.
ERIF – jak sprawdzić siebie?
Co ciekawe każdy z nas może sprawdzić swoją historię w bazie. Jak sprawdzić się w ERIF? Raz na pół roku można dokonać tego bezpłatnie. Wystarczy w tym celu skorzystać ze strony internetowej rejestru. Może dokonać tego bezpośrednio zainteresowany podmiot lub osoba/firma posiadająca ważne upoważnienie do reprezentacji zainteresowanego.
Jak pobrać raport ERIF?
Aby pobrać raport ERIF, należy przejść przez prostą ścieżkę, która obejmuje założenie konta na stronie internetowej ERIF, podanie danych osobowych i potwierdzenie tożsamości. Jeżeli wszystko przebiegnie prawidłowo, to wystarczy pobrać raport online. Raz na sześć miesięcy robi się to nieodpłatnie. Przy większej częstotliwości należy liczyć się z koniecznością zapłaty za udostępnienie raportu na swój temat
Jak wyczyścić ERIF?
Zastanawiasz się, jak usunąć wpis w ERIF? W tym celu należy spłacić przeterminowane zaległości i wyjść na zero z daną pożyczką. Jeżeli to się uda, to następnie na wierzyciela spada obowiązek aktualizacji danych w bazie. Warto jednak, aby dłużnik się o to upomniał. W przeciwnym razie jego dane będą widniały w negatywnym świetle w rejestrze ERIF, choć nie będzie już ku temu podstaw. Wierzyciel ma dokładnie 14 dni na dokonanie aktualizacji.
Zdarza się też, że dłużnicy mają wątpliwości co do zasadności umieszczenia ich danych w rejestrze ERIF. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy natychmiast skontaktować się z Biurem Informacji Gospodarczej. Należy złożyć sprzeciw do ERIF. Ponadto warto złożyć stosowny przeciw również wierzycielowi, aby ten zaktualizował nieprawidłowe dane, które godzą w Twój interes. Dotyczy to m.in. spłaconych zobowiązań czy też fałszywych oskarżeń.
Warto śledzić swoją obecność w różnego rodzaju rejestrach, które brane są pod uwagę przy udzielaniu kredytów finansowych czy też przy wybieraniu kontrahenta do współpracy. W naszych poradnikach pisaliśmy już o tym, jak wyczyścić BIK czy też jak sprawdzić kontrahenta. Zapraszamy do analizy naszych materiałów.
Komentarze i opinie użytkowników