Starasz się odkładać nadwyżki finansowe w celu budowania poduszki finansowej lub inwestowania? Może to robić zarówno w złotówkach, jak i w innej walucie. W tym artykule skupimy się na euro. Czy oszczędzanie w euro ma sens? Co przemawia za lokowaniem nadmiaru kapitału w europejskiej walucie? Zapraszamy do lektury.
Czy opłaca się oszczędzać w euro?
Oczywiście samo oszczędzanie ma sens i jest wskazane w przypadku każdego z nas. Niezależnie od zarobków i sytuacji życiowej, warto odkładać, choć niewielkie sumy. Bardzo ważna jest regularność, która w dłuższej perspektywie może przynieść wymierne efekty. Standardowo w Polsce oszczędza się w złotówkach, czyli w naszej rodzimej walucie. Środki wpłata się na konto oszczędnościowe lub na lokatę. Alternatywą jest lokowanie środków w obcej walucie.
Wielu Polaków decyduje się na wymianę złotówek na euro. Czy warto oszczędzać w euro? Zdaniem ekspertów ma to swoje uzasadnienie. Wydaje się, że to obecnie najsilniejsza waluta na Starym Kontynencie. Charakteryzuje się wysoką stabilnością oraz wydaje się być pewniejsza od złotówki. Ponadto europejska waluta jest powszechnie dostępna i jest środkiem płatniczym w wielu państwach Unii Europejskiej. To sprawia, że poza walorami związanymi z oszczędzaniem, warto zwrócić uwagę na jej bezpieczeństwo. W sytuacji awaryjnej może posłużyć jako środek płatniczy w wielu krajach, w tym m.in. w sąsiadujących z nami Niemczech.
Jakie są podstawowe korzyści oszczędzania w euro? Przede wszystkim jest to forma zabezpieczenia pieniędzy przed spadkiem ich wartości, jeżeli kapitał pozostawimy w złotówkach. Polska waluta jest bardziej podatna na wahania, czemu nie sprzyja konflikt zbrojny na Ukrainie. Bliskość areny wojny sprawia, że w przypadku złotego obserwuje się częstsze zmiany, niż w przypadku euro. Do tego istnieje ryzyko znacznego spadku wartości pieniędzy trzymanych w złotówkach, jednak nie ma tu gwarancji, że tak się stanie.
Oszczędzanie w euro może mieć swoje uzasadnienie w przypadku osób, które z łatwością wydają pieniądze. Pozostawienie kapitału w złotówkach sprawia, że praktycznie od razu możemy go wykorzystać. Środki zgromadzone w euro trudniej wydać, ponieważ trzeba je najpierw wymienić, a następnie nimi dysponować. To sprawia, że wiele osób z tego zrezygnuje lub z czasem stwierdzi, że dany wydatek nie ma sensu, co sprzyja oszczędzaniu.
W kontekście oszczędzania bardzo ważna jest dywersyfikacja. Dotyczy to nie tylko sposobów oszczędzania, ale również walut, w których trzyma się środki. Postawienie na minimum dwie (złoty i euro) zwiększa bezpieczeństwo kapitału.
Entuzjaści oszczędzania w euro zwracają również uwagę na to, że europejska waluta jest stabilniejsza w czasie i mniej podatna na inflację, co ma duże znaczenie w kontekście utrzymania wartości zgromadzonego kapitału. Zwłaszcza w czasach napiętej sytuacji geopolitycznej lokowanie środków w europejskiej walucie może mieć swoje uzasadnienie. Oczywiście, jak zawsze, są plusy i minusy tego rozwiązania.
Szukasz odpowiedzi na to, czy oszczędzać w euro? Z pewnością to dobra decyzja dla osób, które dużo podróżują. Gromadzenie oszczędności w europejskiej walucie przydaje się wtedy, gdy potrzebujemy jej za granicą. Dotyczy to zarówno podróży do krajów Unii Europejskiej, jak i dalszych zakątków globu, gdzie euro zdecydowanie łatwiej wymienić na lokalną walutę, niż polskie złotówki. Na generowanie oszczędności w europejskiej walucie często decydują się również osoby, które w planach mają emigrację do kraju, w którym jest to waluta obowiązująca. Widać to m.in. na przykładzie Polaków, którzy na stałe lub na dłuższy czas wyjeżdżają m.in. do: Niemiec, Hiszpanii czy też Włoch. Zgromadzenie kapitału w tamtejszej walucie ułatwia adaptację i daje większe poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli robi się to w dłuższej perspektywie, to koszty wymiany pieniędzy rozkładają się w czasie i nie są tak bolesne.
Jak oszczędzać w euro?
Skuteczne oszczędzanie wymaga nie lada determinacji i regularności. Bardzo ważne jest to, aby założyć sobie cel, a następnie go realizować. W przypadku oszczędzania należy ograniczyć wszelkie zbędne i niepotrzebne wydatki, a zachowany kapitał wymieniać na euro. Tu przyjmuje się kilka strategii. Jedną z nich jest śledzenie kursów walut i czekanie na to, aż te będą okazyjne. Wówczas wymienia się większe środki. Alternatywą jest regularna wymiana mniejszych kwot i wpłacanie ich na konto walutowe lub trzymanie w domu w bezpiecznym miejscu (np. w sejfie). Bardzo ważne jest to, aby zawsze zadbać o bezpieczeństwo oszczędności i zmniejszenie ryzyka ich utraty na skutek kradzieży lub innych nieprzewidzianych zdarzeń.
Obecnie do dyspozycji jest wiele produktów bankowych i inwestycyjnych, w ramach których można gromadzić środki w euro. Najpopularniejsze z nic to:
- konta walutowe;
- lokaty walutowe w euro;
- portfele walutowe w aplikacjach fintech (np. Wise, Revolut);
- gotówka.
Osobiście rekomendujemy korzystanie z produktów bankowych oraz trzymanie ograniczonej ilości gotówki w euro w domu, co może stanowić rezerwę finansową w przypadku wystąpienia nagłych potrzeb i nieprzewidzianych wydatków, które wymagają sięgnięcia po oszczędności.
Zgromadzone w złotówkach środki można wymieniać w kantorze stacjonarnym lub też w kantorze internetowym. Ponadto bezpośrednią wymianę oferują banki w ramach kont walutowych. Inne popularne wybory Polaków to m.in. aplikacje fintech (wspomniane już Wise i Revolut) czy też karty wielowalutowe, które umożliwiają płatności w euro w korzystnym kursie i bez dodatkowych opłat. Przydaje się to zwłaszcza w przypadku wyjazdów zagranicznych. Aby wyłapać odpowiedni moment na wymianę środków, warto śledzić wahania kursów na oficjalnej stronie Narodowego Banku Polskiego. Analiza trendów i zmian ułatwia w wyłapaniu dobrego momentu na wymianę waluty.
Ponadto zgromadzone oszczędności można trzymać w domu lub w banku. Ze względów bezpieczeństwa większe sumy warto przechowywać w zaufanej instytucji finansowej. Na naszym portalu udostępnialiśmy ranking kont walutowych oraz pisaliśmy o tym, czym jest konto walutowe. Warto zapoznać się z tymi materiałami, aby jeszcze lepiej zrozumieć specyfikę tych produktów bankowych i świadomie wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę.
Jaka jest ostateczna rekomendacja? Oszczędzać w euro czy w złotówkach? Tak naprawdę decyzja w tym zakresie ma charakter indywidualny. Jesteśmy zgodni z ekspertami, którzy w zalecają dywersyfikację w tym obszarze. W praktyce oznacza to, że część środków zachowuje się w złotówkach, a część oszczędza w europejskiej walucie. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko związane z wahaniami kursów, a także z sytuacjami awaryjnymi, takimi jak m.in. wojna lub kataklizm. Poza polską i europejską walutą można lokować środki również w innych walutach. Dużą popularnością wśród Polaków cieszą się m.in.: funt brytyjski, dolar amerykański czy też frank szwajcarski.
Bez względu na to, jakie pieniądze wybierzesz, jedno jest pewne. Warto oszczędzać, aby zapewnić sobie spokój i bezpieczeństwo finansowe. Do tego możliwe jest pomnażanie kapitału, o czym więcej pisaliśmy w naszym poradniku: oszczędzanie a inwestowanie. Zachęcamy do jego analizy oraz do świadomego podejmowanie decyzji finansowych, a także do skutecznego inwestowania w dowolnie wybranej przez siebie walucie. Czy opłaca się oszczędzać w euro? Tak, ale warto to dywersyfikować.