Wiele osób zastanawia się nad tym, czy można mieć 2 konta bankowe. Jeżeli tak, to dlaczego i w jakiej sytuacji warto to rozważyć? Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy z nas bez problemu może założyć konta w dwóch bankach lub więcej. Można również posiadać więcej niż jedno konto w jednym banku. Wszystko zależy od naszych realnych potrzeb. W tym artykule sprawdzimy, czy warto mieć dwa konta bankowe i z czym się to wiąże.
Spis treści:
Czy można mieć dwa konta bankowe?
Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, ile można mieć kont w banku? Okazuje się, że wiele osób posiada minimum dwa konta bankowe. Warto mieć na uwadze to, że polskie przepisy prawne nie ograniczają w żaden sposób klientów co do tego, ile kont bankowych w jednym lub w kilku bankach mogą posiadać. Oznacza to, że z powodzeniem można mieć założonych kilka rachunkach. W określonych przypadkach warto to zrobić, ale zawsze decyzja o założeniu rachunku powinna być podyktowana realnymi potrzebami klienta.
Czy warto mieć kilka kont bankowych?
Odpowiedź na pytanie, czy można mieć dwa konta w banku, jest jednoznaczna. Tak naprawdę można mieć ich znacznie więcej. Teraz warto się zastanowić nad tym, jakie korzyści daje posiadanie dwóch kont bankowych i dlaczego warto rozważyć taką sytuację. Argumentów za tym przemawiających jest przynajmniej kilka. Przede wszystkim współczesne instytucje finansowe oferują różne rodzaje kont osobistych. Różnią się one m.in. warunkami, które musi spełnić klient.
Dodatkowe konto oszczędnościowe
Standardem jest posiadanie głównego rachunku. To konto osobiste, na które wpływają nasze zarobki, a także, z którego opłacamy rachunki, czy też robimy bezpieczne zakupy w internecie. Z drugiej strony posiadanie wszystkich środków na jednym koncie sprawia, że dużo trudniej oszczędzać. Wówczas decydujemy się na dedykowane konto oszczędnościowe. Tam przelewamy wszelkie nadwyżki kapitału i budujemy swoje oszczędności. To rozsądny wybór, ponieważ w ten sposób odkładamy oszczędności na osobnym rachunku. Należy przy tym postawić na konto z atrakcyjnym oprocentowaniem i unikać wybierania z niego pieniędzy.
Konto dla dziecka
Posiadając dzieci, często decydujemy się na założenie dla nich osobnych rachunków bankowych. Na nich możemy gromadzić pieniądze zbierane przez dzieci lub też zbierać kapitał na ich naukę w przyszłości, lub inne niespodziewane wydatki. Póki dziecko nie osiągnie pełnoletności, rodzice lub wybrany rodzic są współwłaścicielami konta. Automatycznie stajemy się wówczas posiadaczami więcej niż jednego rachunku bankowego. Przed wyborem danego banku, sprawdź dokładanie jakie konto dla dziecka będzie optymalne.
Wspólne konto z małżonkiem
Często zdarza się, że małżonkowie posiadają osobne rachunki bankowe oraz decydują się na dodatkowe wspólne konto bankowe. To rachunek, na który przelewane są co miesiąc pieniądze na opłaty, wspólne przyjemności czy też na planowane wakacje. W ten sposób można jeszcze rozsądniej gospodarować środkami i podejmować lepsze decyzje zakupowe. Oczywiście założenie wspólnego konta zależy od potrzeb małżonków. Mimo wszystko posiadanie osobnego konta poza tym wspólnym, pomaga w lepszym zachowaniu finansowej niezależności nawet wtedy, gdy żyje się w związku małżeńskim.
Każde założenie nowego rachunku bankowego powinno być dodatkowo umotywowane i rozsądne. Na szczęście w razie braku potrzeby utrzymywania konta, można je zamknąć. O tym jak zamknąć konto w banku pisaliśmy w jednym z naszych poradników. Może się to nieco różnić w zależności od wybranej instytucji finansowej.
Szansa na skorzystanie z lepszych warunków
Oferta banków zmienia się bardzo dynamicznie. Warto być z nią na bieżąco. Może okazać się, że propozycja nowego rachunku osobistego będzie dużo korzystniejsza od tej, z której korzystasz obecnie. To jeden z powodów, dlaczego warto mieć dwa konta bankowe. Korzyść może dotyczyć mniejszych kosztów utrzymania rachunku, czy też innych warunków, które musisz spełnić. Dokładnie się z tym zapoznaj. W przypadku konta oszczędnościowego możesz liczyć na lepsze oprocentowanie i preferencyjne warunki wypłacania środków z rachunku.
Co jeszcze przemawia za posiadaniem więcej niż jednego rachunku bankowego?
Powyżej przedstawiliśmy kluczowe motywy, które determinują posiadanie więcej niż jednego rachunku bankowego. Otworzenie nowego konta to często wymóg również przy kredycie hipotecznym. To dedykowany rachunek, z którego co miesiąc spłacana jest hipoteka i należy go założyć bezpośrednio w banku, z którego oferty kredytowej się korzysta. Bankowość internetowa rządzi się tym, że czasami może dochodzić do przerw w świadczeniu tego typu usług. Wiąże się to m.in. z potrzebą wykonania prac serwisowych. Może okazać się, że taka przerwa nastąpi wtedy, gdy szybko musisz zrealizować jakąś płatność. W takiej sytuacji posiadanie drugiego rachunku w innym banku jest niezwykle przydatne. Ponadto posiadając konta w więcej niż jednej instytucji, automatycznie otrzymuje się dostęp do bardziej rozbudowanej oferty usług bankowych, w tym kredytów. Pamiętaj o tym, że otrzymanie kredytu zależy m.in. od Twojej historii płatniczej. O tym jak sprawdzić BIK, już pisaliśmy.
Dwa konta bankowe a BLIK
Co w sytuacji, gdy posiadasz dwa konta bankowe i chcesz skorzystać z BLIK-a? Możliwe jest korzystanie z aplikacji mobilnych różnych banków w ramach jednego urządzenia. Przelew jednak przyjdzie na to konto bankowe, które jest bezpośrednio powiązane z danym numerem telefonu. Tak samo wygląda to w przypadku dokonywania płatności BLIK-iem. Wówczas środki zostaną pobrane z rachunku powiązanego z Twoim numerem telefonu. Jest to związane z tym, że BLIK oferuje szereg funkcjonalności. Aby z nich skorzystać, numer musi być powiązany z konkretnym kontem bankowym. Jednocześnie w aplikacji możesz zmieniać ustawienia dla BLIK-a. Oznacza to, że w każdej chwili możesz zmienić powiązanie konta z numerem. To duże ułatwienie dla osób, które posiadają więcej niż jeden rachunek bankowy.
Zastanawiasz się, czy można mieć konto w dwóch bankach? Oczywiście, że tak. Polskie przepisy pozwalają na to, aby posiadać wiele rachunków bankowych w różnych instytucjach. Decyzja w tym zakresie zależy od Twoich potrzeb.
Komentarze i opinie użytkowników