
Posiadasz konto walutowe i na nim środki w walucie euro? Chcesz wypłacić środki, jednak oddział Twojego banku jest zamknięty lub znajduje się w znacznej odległości od Ciebie? Warto sprawdzić, czy można wypłacić euro z bankomatu w Polsce. Czy to w ogóle możliwe? Jeżeli tak, to z jakimi opłatami trzeba się liczyć? Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce, czy to się opłaca i na ile usługa ta jest w Polsce powszechna.
Spis treści:
Czy w bankomacie można wypłacić euro?
U wielu osób może pojawić się potrzeba wypłacenia euro z banku. Dotyczy to m.in. osób posiadających konta walutowe i oszczędności obcej walucie. Potrzeba taka może pojawić się również u osób, które na co dzień zarabiają poza granicami kraju, jednak w Polsce chcą skorzystać z posiadanych środków. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy zawsze trzeba udać się do banku obsługującego obcą walutę? Czy można wypłacić euro w bankomacie?
W praktyce okazuje się, że jest to możliwe. Niestety funkcja ta wciąż jest mało dostępna w Polsce. Relatywnie niewiele bankomatów obsługuje wypłatę w obcej walucie. Ograniczenie to może utrudniać codzienne życie. Postępująca globalizacja i zmieniające sie potrzeby konsumentów sprawiają, że w najbliższych latach powinno to się zmieniać. Liczymy na to, że w Polsce pojawi się więcej bankomatów z obsługą euro, dzięki czemu wypłata środków w europejskiej walucie nie będzie już takim wyzwaniem. Jak odpowiedzieć na pytanie, czy z bankomatu można wypłacić euro? Tak, ale nie jest to jeszcze powszechne zjawisko. Wciąż dostępne jest tylko w największych miastach w Polsce. Jest to związane z małym zapotrzebowaniem na wypłatę euro. W związku z tym nie ma konieczności oferowania tej usługi klientom. Wiązałoby się to z dodatkowymi kosztami po stronie instytucji finansowej, co mogłoby przełożyć się m.in. na koszty po stronie właścicieli rachunków.
Gdzie można wypłacić euro z bankomatu?
W jakim bankomacie można wypłacić euro? Usługę taką oferuje kilka instytucji finansowych w Polsce. Na ten moment dotyczy to przede wszystkim największych miast w Polsce. Przed rozpoczęciem operacji warto upewnić się, czy dane urządzenie obsługuje euro. Możesz to sprawdzić bezpośrednio w bankomacie lub w internecie, co jest zdecydowanie wygodniejszym rozwiązanie.
Zastanówmy się, w jakim bankomacie wypłacić euro w naszym kraju. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na urządzenia zarządzane przez Citibank, ING lub sieć Euronet. Z doświadczenia wiemy, że najwięcej takich punktów oferuje Euronet. Można wypłacać zarówno środki z konta walutowego, jak i konta złotówkowego. Wtedy następuje przewalutowanie. Na ekranie pojawi Ci się aktualny kurs, po którym zostaną przeliczone złotówki na euro przed wypłatą środków z bankomatu. W jakich bankomatach można wypłacić euro w Polsce? Na ten moment oferują to tylko trzy podmioty, jednak powinno być lepiej. Spodziewamy się tego, że w najbliższych latach kolejne instytucje finansowe będą oferowały
Jak wypłacić euro z bankomatu?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy mogę wypłacić euro w polskim bankomacie? Wiesz już, że to możliwe. Teraz sprawdźmy, jak to zrobić. Standardowo nie różni się to od tego, jak przy wypłacie środków w złotówkach. Należy włożyć kartę oraz autoryzować ją kodem PIN. Następnie wybiera się rodzaj operacji oraz podaje kwotę do wypłaty. Jeżeli ta następuje z konta w PLN, to nastąpi przewalutowanie po kursie wskazanym na ekranie. Możesz go zaakceptować lub zrezygnować z wypłaty pieniędzy. Jeżeli kurs się nie wyświetla, to warto sprawdzić aktualny kurs danej instytucji na stronie internetowej. Zajmie to dosłownie chwilę, dzięki której zyskamy pewność.
Należy jednak liczyć się z tym, że wypłata euro z bankomatu w Polsce wiąże się z opłatą kosztów prowizyjnych na rzecz instytucji zarządzającej urządzeniem. Standardowo mieści się ona w wysokości 3-9% wartości wypłacanej kwoty. Do tego kurs jest wyższy od tego, który mamy do dyspozycji w kantorze stacjonarnym lub online. To sprawia, że wypłata euro z bankomatu w naszym kraju jest nieopłacalna i warto decydować się na nią tylko w sytuacjach wyższej konieczności.
W krajach zagranicznych, gdzie obowiązuje euro, wypłata środków w tej walucie nie będzie problemem. Oferują ją różne banki. W tym celu możesz posłużyć się kartą rachunku prowadzonego w złotówkach lub w euro. Jaką kartą płacić za granicą? Z doświadczenia wiemy, że lepiej posługiwać się kartą walutową, dzięki czemu omija się koszty niekorzystnego przewalutowania oraz dodatkowe opłaty. Oczywiście wszystko zależy od Twojej sytuacji oraz tego, jak skonstruowana jest umowa Twojego rachunku bankowego. Jeżeli planujesz wyjazd zagraniczny, to sprawdź to w instytucji finansowej.
Alternatywa do wypłaty euro z bankomatu
Alternatywnym rozwiązaniem może być wypłacenie środków w złotówkach i udanie się do najbliższego kantoru. Jeżeli masz tylko taką możliwość, to pozwoli Ci to na wygenerowanie realnych oszczędności. Unikniesz prowizji na poziomie 3-9% wysokości wypłacanych środków, a także z dużym prawdopodobieństwem skorzystasz z lepszego kursu. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nie zawsze kantor jest w pobliżu lub nie zawsze mamy czas na to, aby przeprowadzić taką transakcję. Warto to sobie przeliczyć i wybrać dla siebie dogodne rozwiązanie. Dużą popularnością cieszą się kantory online, które pozwalają na przewalutowanie środków w czasie rzeczywistym i po relatywnie dobrym kursie.
Wiesz już, czy w polskim bankomacie można wypłacić euro. To wciąż nowość. Zdecydowanie łatwiej zrobić to w stacjonarnym oddziale banku. Tu oferta wypłaty w walucie obcej oferowana jest przez większą liczbę podmiotów. Posiadają ją m.in.: Alior Bank, ING Bank Śląski czy Bank Millennium. Należy jednak upewnić się, czy dana placówka obsługuje wypłatę kasową w euro i czy nie trzeba informować o swoim zamiarze wypłaty z odpowiednim wyprzedzeniem. Każda instytucja ma swoje własne standardy w tym obszarze, dlatego warto zapoznać się z jej regulaminem.
Interesuje Cię tematyka finansowa? W naszych artykułach poruszamy ją pod różnym kątem. Znajdziesz m.in. artykuły o tym, jaki jest limit BLIK czy też, jakie są opłaty transakcyjne za bilet lotniczy. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi materiałami.
Komentarze i opinie użytkowników