CRS co to: Co to jest i kogo dotyczy?

CRS co to: Co to jest i kogo dotyczy?

W ostatnich latach w mediach coraz częściej pojawiają się informację o obowiązku składania oświadczenia CRS. Wpływa ono do wielu firm oraz osób indywidualnych. W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje na ten temat. Dowiesz się, co to oświadczenie CRS, na jakiej podstawie należy je składać oraz kogo ono tak naprawdę dotyczy.

Co to jest CRS?

Co to znaczy CRS? Skrót ten powstał od ang. Common Reporting Standard. Tym mianem określa się standard polegający na automatycznej wymianie informacji w kwestiach opodatkowania. Wymiana ta dotyczy podmiotów, które posiadają wzajemnie podpisane umowy o dzieleniu się informacjami dotyczącymi kwestii podatkowych. Wszystko po to, aby unikać nieszczelności i wyłudzeń, a także jednocześnie umiejętnie rozliczać kwestie z tzw. podwójnym opodatkowaniem.

System CRS dla UE powstał na podstawie przepisów wprowadzonych przez Unię Europejską pod koniec 2014 roku. Znane są one jako EURO-FATCA. Zgodnie z tymi przepisami instytucje finansowe funkcjonujące na całym świecie zobowiązane są do gromadzenia informacji na temat rezydencji podatkowej swoich klientów, a także dzielenia się tymi informacjami z administracją skarbową zainteresowanego kraju (na podstawie stosownych umów).

W praktyce oznacza to, że polskie instytucje finansowe pobierają informacje o rezydentach podatkowych danej narodowości, a następnie dzielą się nimi z administracją skarbową tego kraju. Dotyczy to m.in.: zgromadzonych środków pieniężnych, obligacji, akcji i innych instrumentów finansowych. Dzięki temu zachowana jest pełna transparentność w całym procesie. Sprawdź również, czym jest rejestr instytucji finansowych w Polsce.

W Polsce przepisy EURO-FATCA obowiązują od 1 maja 2017 roku na podstawie uchwały z 9 marca 2017 roku. Obecnie obowiązuje wraz z późniejszymi zmianami. Wybrane z nich wprowadzono w kwietniu 2019 roku. Zgodnie z nimi zaczęły obowiązywać sankcje za niedopełnienie swojego obowiązku i nieprzedstawienie oświadczenia CRS o rezydencji podatkowej.

Wiesz już, co to jest system CRS. To, czy składać oświadczenie CRS zależy m.in. od posiadanego produktu bankowego w instytucji finansowej w Polsce lub poza jej granicami. W praktyce jednak przepisami objęto większość oferowanych produktów, w tym m.in.:

  • ROR;
  • rachunki pomocnicze i powiernicze;
  • karty kredytowe;
  • lokaty;
  • otwarte mieszkaniowe rachunki powiernicze;
  • itd.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z przedstawicielem instytucji finansowej. Obowiązek złożenia oświadczenia CRS obejmuje zarówno klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Bank powinien powiadomić każdego klienta o konieczności złożenia oświadczenia. Może to zrobić poprzez bankowość elektroniczną lub za pomocą wysyłki listu na adres do korespondencji.

Odpowiednio prowadzony system CRS ułatwia kontrolę podatkową. Odpowiedni organ administracji skarbowej w danym kraju może w dowolnym momencie sprawdzić status CRS, a także zapoznać się z licznymi informacjami na temat klienta indywidualnego lub instytucjonalnego. W systemie znajdują się takie dane, jak m.in.:

  • imię i nazwisko rezydenta podatkowego;
  • miejsce i data urodzenia;
  • obecny adres zamieszkania;
  • seria i numer dowodu tożsamości;
  • kraje rezydencji podatkowej wskazane przez rezydenta;
  • numery rachunków bankowych;
  • obecne saldo na rachunkach bankowych;
  • wartość posiadanych aktywów;
  • numery identyfikacji podatkowej (przykładowo w Polsce numer NIP).

Wymiana informacji podatkowych CRS wprowadzona została po to, aby państwa jeszcze lepiej kontrolowały obowiązek uiszczania należności podatkowych. Dużo trudniej o ominięcie prawa. System jest szczelniejszy i skuteczniejszy. Nasze dane dostępne są dla wielu podmiotów, które wzajemnie się nimi wymieniają.

Zgodnie ze standardem CRS do obowiązków banków należą m.in.:

  • identyfikowanie i weryfikowanie rezydencji podatkowej klientów indywidualnych i podmiotów gospodarczych;
  • rejestrowanie czynności związanych z powyższą identyfikacją i weryfikacją;
  • gromadzenie i przechowywanie danych i dokumentacji, w tym oświadczeń CRS oraz dokumentów niezbędnych do badania wiarygodności klientów;
  • przekazywanie informacji o klientach będących rezydentami podatkowymi określonych państw do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Jedynym obowiązkiem po stronie klienta jest złożenie oświadczenia CRS o treści zgodnej ze stanem faktycznym i prawnym na dzień otwierania rachunku bankowego lub korzystania z innego produktu bankowego.

CRS – jakie kraje?

Wiesz już, co to jest CRS w banku. Teraz sprawdźmy, z jakimi krajami Polska ma podpisane umowy o raportowaniu CRS i automatycznej wymianie informacji dotyczących opodatkowania. Obecnie porozumienie CRS zostało wdrożone przez większość państw na świecie. System CRS działa m.in. we wszystkich krajach Unii Europejskiej, Chinach, Indiach, Hongkongu, Rosji. Na ten moment kraje, które nie przystąpiły do CRS, jednak uczestniczą w globalnej przejrzystości w celach podatkowych to m.in.: USA, Tunezja, Senegal, Macedonia Północna, Peru, Paragwaj, Nigeria, Mołdawia, Jamajka, Kenia, Egipt, Ekwador, Wybrzeże Kości Słoniowej, Azerbejdżan czy Armenia. W 2024 roku do tego grona dołączyła Ukraina, a niedługo kolejnym państwem powinna być Gruzja.

Do krajów nieuczestniczących w CRS należą m.in.: Azerbejdżan, Algieria, Białoruś, Iran, Irak, Korea Północna, Sudan, Syria, Uzbekistan, Wietnam, czy Zimbabwe. Łącznie to kilkadziesiąt państw, jednak z reguły są to niewielkie kraje lub takie, które nie odgrywają znaczącej roli w światowej gospodarce.

Jak wypełnić CRS?

Obecnie istnieje możliwość złożenia oświadczenia CRS kilkoma kanałami. W tym celu można skorzystać z bankowości elektronicznej. Wiele banków oferuje taką możliwość. Wystarczy zalogować się do banku i tam wypełnić dedykowany formularz. Ten wymaga podpisu profilem zaufanym. Alternatywą jest skorzystanie z tradycyjnego formularza papierowego. Można uzyskać go w oddziale stacjonarnym banku lub pobrać ze strony internetowej. Następnie prawidłowo wypełniony formularz CRS można złożyć w oddziale banku lub przesłać na wskazany przez niego adres.

Należy zadbać o to, aby formularz był wypełniony w sposób czytelny oraz poświadczony podpisem. Dane muszą być zgodne ze stanem faktycznym. Podczas wypełniania oświadczenia CRS podaje się takie informacje jak:

  • imię i nazwisko;
  • datę i miejsce urodzenia (miejscowość, kraj);
  • aktualny adres zamieszkania;
  • seria i numer dowodu tożsamości;
  • numer klienta w instytucji bankowej;
  • kraje rezydencji podatkowej;
  • numery identyfikacji podatkowej w krajach rezydencji podatkowej;
  • łączną liczbę rezydencji podatkowych.

Szczegółowe informacje wymagane w formularzu mogą się różnić w zależności od standardów przyjętych w danej instytucji finansowej. W przypadku wątpliwości w zakresie wypełnienia oświadczenia warto skorzystać z pomocy przedstawiciela banku. Z doświadczenia wiemy jednak, że dokument ten jest prosty i jego wypełnienie nie powinno powodować trudności.

Warto tego przypilnować i wypełnić swój obowiązek. Brak złożenia oświadczenia CRS ma swoje konsekwencje. Przede wszystkim bank zobowiązany jest do przesłania takiej informacji do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Jeżeli jednak bez Twojego udziału ktoś potwierdzi Twoją rezydencję podatkową w innym kraju, to informacje te i tak trafią do odpowiedniego organu administracji skarbowej, a następnie do danego kraju. Warto więc zadbać o to, aby wszystko przebiegło zgodnie z prawem. Brak złożenia oświadczenia CRS nie ma konsekwencji w postaci zamknięcia rachunku, o co obawia się wielu klientów banków.

Interesuje Cię tematyka finansów i podatków? Zachęcamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami w tym zakresie. Poruszamy w nich takie tematy, jak m.in.: faktoring, ulga dla młodych czy też przelew Elixir. Dowiesz się też, jak obliczyć VAT i go prawidłowo rozliczyć. Zapraszamy do lektury.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!