Co robić po zgubieniu karty do bankomatu?

Co robić po zgubieniu karty do bankomatu?

Wielu z nas się tego obawia. Zgubienie karty do bankomatu to z pewnością bardzo stresująca sytuacja, w której nie ma ani chwili do stracenia. Należy natychmiast podjąć odpowiednie środki, aby zabezpieczyć środki zgromadzone na swoim rachunku. Przygotowaliśmy dla Ciebie paczkę przydatnych informacji. Dowiedz się, co zrobić po zgubieniu karty bankomatowej i jakie są możliwe konsekwencje takiego zdarzenia.

Zgubienie karty do bankomatu – możliwe konsekwencje

Tak naprawdę może to przytrafić się każdemu z nas. Wystarczy chwila nieuwagi lub przypadek losowy, a zgubimy swoją kartę do bankomatu. To nic przyjemnego. Należy natychmiast przystąpić do działania, aby uchronić się przed negatywnymi zjawiskami takiego zdarzenia. Przede wszystkim znalazca karty zyska dostęp do środków zgromadzonych na naszym rachunku bankowym. Nawet jeżeli nie zna numeru PIN, to z powodzeniem będzie mógł realizować kartą płatności zbliżeniowe czy też wypłacać środki do określonej kwoty limitu. Niestety nigdy nie mamy pewności, gdzie zgubiliśmy kartę bankową i czy jej ewentualny znalazca zachowa się uczciwie. Zagrożenie jest spore. Zgubienie tego kawałka plastiku może też ułatwić oszustom kradzież tożsamości.

Jaka jest odpowiedzialność właściciela przy zgubieniu karty bankowej? Kwestia ta regulowana jest przez przepisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2366 z 25 listopada 2015 roku. Zgodnie z nimi odpowiedzialność właściciela rachunku bankowego za nieautoryzowane transakcje wynosi do równowartości 50 euro w przeliczeniu na złotówki według aktualnego kursu. Oznacza to, że zgodnie z prawem straty nie powinny być wyższe, niż 50 euro. Powyżej tej kwoty odpowiedzialność na siebie bierze bank, a w przypadku szybkiego zastrzeżenia karty pełną odpowiedzialność ponosi instytucja finansowa. W praktyce jednak wiemy, że złodziej z powodzeniem może realizować wiele transakcji, a ubieganie się o zwrot straconych środków to żmudny, długi i stresujący proces. Warto się przed tym zabezpieczyć.

Co zrobić po zgubieniu karty do bankomatu?

Każdy posiadasz karty do bankomatu, powinien zachować szczególną ostrożność. Dotyczy to nie tylko korzystania z karty na co dzień, ale również jej przechowywania. Wszystko po to, aby zapobiec straceniu danych czy też utracie środków z rachunku bankowego. Liczy się przede wszystkim prewencja i czujność. Niestety nawet największa uwaga nie wykluczy ryzyka w stu procentach. Zgubienie karty kredytowej wciąż będzie możliwe. Może też dojść do jej kradzieży. Co warto zrobić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim zgubienie karty zbliżeniowej lub tradycyjnej powinno być niezwłocznie zgłoszone do banku w celu zastrzeżenia tego środka płatniczego. W ten sposób właściciel zabezpieczy się przed nieuprawnionym korzystaniem ze środków, które znajdują się na jego koncie bankowym. Jeżeli przeszukasz swój portfel, torebkę czy auto dokładnie i nie znajdziesz karty, to niezwłocznie przejdź przez procedurę zastrzeżenia karty. Jeżeli masz uzasadnione podejrzenie kradzieży, to skieruj się również na policję.

Gdzie zgłosić zgubienie karty bankomatowej?

Zastanawiasz się, gdzie zgłosić zgubienie karty do bankomatu? Podmiotem odpowiedzialnym za przyjmowanie tego typu zgłoszeń jest Związek Banków Polskich, który przygotował dedykowany System Zastrzegania Kart. Jak zgłosić zgubienie karty bankomatowej? Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu +48 828 828 828 i przejść przez całą procedurę. Oczywiście możesz również zrobić to w kontakcie z infolinią banku, który wydał kartę bankomatową lub za pośrednictwem jego aplikacji mobilnej, lub strony internetowej. Niezależnie od wybranego kanału komunikacji, należy działać szybko i sprawnie. W tym obszarze czas ma duże znaczenie w kontekście zabezpieczenia swoich pieniędzy.

Jak już wspomnieliśmy, utratę karty do bankomatu można też zgłosić na policję, jeżeli mamy uzasadnione podejrzenie dokonania jej kradzieży (np. wtedy, gdy zostanie skradziony nasz portfel lub torebka, w której się on znajdował). Niestety na każdym kroku możemy natknąć się na przestępcę. Dotyczy to również naszej obecności w sieci. W naszych poradnikach piszemy o różnego rodzaju oszustwach internetowych. Zapraszamy m.in. do sprawdzenia tego, czym jest carding oraz czy można cofnąć przelew. Dowiedz się więcej na ten temat, aby być odpowiednio przygotowanym na różne sytuacje.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!