Zastanawiasz się, jak możesz ułatwić sobie planowanie codziennych wydatków i zarządzanie oszczędnościami. W tym celu warto założyć specjalne subkonto. Sprawdź, co to jest subkonto w banku i gdzie możesz je założyć.

Co to jest subkonto w banku?

Subkonto to specjalny rodzaj rachunku bankowego, który stanowi integralną część twojego podstawowego konta osobistego. Mówiąc inaczej jest to podkonto w banku, które jest podpięte pod rachunek główny. Posiadając subkonto, masz lepszą kontrolę nad własnymi oszczędnościami i wydatkami. Do tego mając taki rachunek, możesz udostępniać część swoich środków na przykład dzieciom.

Wiesz już, co to jest subkonto bankowe. Teraz przyjrzyjmy się, jakie są jego rodzaje. Oto one:

  • subkonto dla dziecka – rachunek, który umożliwia dziecku dostęp do środków, które mu przydzielisz, bez dostępu i możliwości dokonania transakcji na twoim głównym koncie bankowym,
  • subkonto pomocnicze – konto, dzięki któremu masz porządek w finansach, ponieważ odkładasz na nim pieniądze przeznaczone na konkretne wydatki: żywność, opłaty za mieszkanie, rozrywkę itp.,
  • subkonto oszczędnościowe — rachunek, na którym odkładasz swoje oszczędności, jest on wyżej oprocentowany niż zwykle konto, ale jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, w dowolnej chwili możesz skorzystać ze środków na nim odłożonych.

Subkonto możesz także potraktować jako wspólne konta bankowe dla siebie i swojej partnerki. Na takie podkonto możesz przelewać część swoich zarobków, z których będziecie razem korzystać.

Poza tym subkonto to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy na co dzień udostępniają środki swoim pracownikom. Czy firma może mieć dwa konta bankowe? Jak najbardziej. Przy czym w niektórych przypadkach bardziej opłaci się otworzenie kilku subkont do głównego rachunku firmowego. Dlatego też zastanawiając się, jakie konto firmowe wybrać, sprawdź, czy będziesz miał możliwość otwarcia także subkonta. 

Jak działa subkonto w banku?

Zasada działania subkonta w banku jest bardzo podobna do każdego innego rachunku bankowego. Co to oznacza w praktyce? Na takie konto możesz wpłacać pieniądze, wykonywać z niego przeróżne transakcje, płacić z tego konto w sklepach stacjonarnych czy internetowych, czy też wypłacać z niego gotówkę w bankomacie lub placówce bankowej. Musisz się jedynie liczyć z tym, że w przypadku subkonta będą cię obowiązywały mniejsze limity wypłat czy przelewów, niż przy koncie głównym.

Co więcej, do subkonta możesz wyrobić kartę płatniczą. Nie zapomnij się tylko upewnić, ile wynosi opłata za jej wydanie i posiadanie.

Z kolei w przypadku subkonta oszczędnościowego możesz spotkać się z limitem transakcji, po którego przekroczeniu bank zacznie naliczać dodatkowe opłaty. Na przykład 1-2 wypłaty środków z takiego konta w miesiącu będą bezpłatne, ale za każdą kolejną bank pobierze prowizję.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć na temat subkonta bankowego i tego, co to jest? Otóż jako główny właściciel konta masz pełny dostęp i do rachunku podstawowego, jak i do wszystkich podkont. Możesz pomiędzy nimi przelewać pieniądze, czy też wykonywać transakcje z każdego z tych rachunków. Natomiast osoba, której zapewnisz dostęp do subkonta, będzie mogła korzystać wyłącznie z tego rachunku. Wytłumaczymy to na przykładzie.

Załóżmy, że twoje nastoletnie dziecko wybiera się na obóz. Nie chcesz dawać mu samej gotówki, więc dajesz mu kartę płatniczą i dostęp do subkonta, na którym zapewniasz mu jakąś kwotę. Dzięki temu twoje dziecko będzie mogło skorzystać z potrzebnych środków w dowolnym momencie. Jednocześnie masz pewność, że nie straci ono kontroli nad wydatkami i nie wyzeruje ci domowego konta. Twoje pieniądze będą bezpieczne również wtedy, gdy twoje dziecko starci kartę płatniczą lub ktoś będzie chciał na nim wymusić wypłacenie całej gotówki z konta.

Jak założyć subkonto w banku?

Jak widzisz, konta bankowe z subkontami to całkiem dobry pomysł. Tylko jak założyć subkonto w banku?

Na szczęście jest to bardzo proste. Możesz po prostu udać się do swojego banku i poprosić o otwarcie takiego podkonta. Jednak równie dobrze możesz złożyć taką dyspozycję przez bankowość internetową. Będziesz musiał w tym celu wypełnić prosty wniosek o założenie subkonta w banku i zaczekać na oficjalne zatwierdzenie twojej prośby.

I jeszcze jedna kwestia dotycząca subkonta: w jakim banku możesz je założyć? Jak już wspominaliśmy przy okazji tłumaczenia, czym jest subkonto bankowe i jaka jest jego definicja, jest to rachunek połączony z twoim podstawowym kontem osobistym. A to oznacza, że subkonto możesz założyć w banku, w którym masz już swoje konto. Dlatego wybierając swój bank i rodzaje kont osobistych, zwróć uwagę, czy będziesz mógł otworzyć także subkonta. 

Subkonto w banku – co to jest?

Subkonto to rodzaj rachunku, który stanowi integralną część standardowego konta bankowego. Dzięki niemu możesz jeszcze lepiej zarządzać swoimi oszczędnościami i planować codzienne wydatki. Warto dodać, że subkonta możemy podzielić na 3 rodzaje: dla dziecka, pomocnicze i oszczędnościowe. Założenie subkonta jest bardzo proste i wiele banków daje ci taką możliwość. W tym celu udaj się do najbliższej placówki banku, w którym prowadzisz swój rachunek lub zaloguj się do bankowości internetowej. Złożysz tam dyspozycję o założenie subkonta do twojego konta bankowego.