Co to jest Fintech? Innowacje w sektorze finansowym

Co to jest Fintech? Innowacje w sektorze finansowym

Z roku na rok coraz większe znaczenie dla funkcjonowania sektora finansowego mają tak zwane fintechy. Ich działanie opiera się na innowacyjności, a sama forma często usprawnia wiele procesów. Co to jest fintech i jakie technologie możemy do niego zaliczyć? Jak kwestia innowacyjności w sektorze finansowym wygląda w Polsce?

Czym są fintechy?

Coraz więcej osób korzysta z fintechów na co dzień, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Wszystko dlatego, że wykorzystanie innowacyjności jest już dla nas czymś naturalnym. Dzięki nowoczesnym technologiom jesteśmy w stanie szybciej dokonywać płatności, robić przelewy bez wychodzenia z domu, a nawet bez włączania komputera, czy też zdalnie zgłaszać szkody ubezpieczeniowe.

Słowo fintech pochodzi od angielskiego określenia financial technology, które można przetłumaczyć jako technologie finansowe. Pojęcie to jest stosowane w kontekście wszelkich innowacyjności dotyczących instrumentów, a także produktów i usług sektora finansowego. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na to, że fintechami nazywa się nie tylko konkretne rozwiązania, ale również podmioty, które je oferują. Są to m.in. instytucje finansowe wdrażające innowacyjne metody płatności.

Z punktu widzenia konsumentów fintechami są wszelkie rewolucyjne rozwiązania, które ułatwiają im sprawne funkcjonowanie w dziedzinie finansów. Może odbywać się to poprzez łatwiejszy dostęp do produktów i usług, szybsze dokonywanie transakcji, czy też możliwość zdalnego załatwiania formalności. Oferują je nie tylko banki, ale coraz częściej także instytucje pozabankowe czy też firmy ubezpieczeniowe.

Innowacje w sektorze finansowym

Większość fintechów stawia na innowacje cyfrowe, inwestując mnóstwo środków w rozwój technologiczny. Jest to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się branż. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze nowinki technologiczne, które w wielu przypadkach można wykorzystać właśnie w sektorze finansów.

Nie da się nie zauważyć, że dla fintechów szczególnie duże znaczenie ma cyfryzacja wszelakich procesów, dzięki której konsumenci mogą załatwiać wszelkie sprawy szybciej i to właściwie z każdego miejsca na Ziemi. W większości przypadków niezbędne jest do tego wykorzystanie sieci internetowej.

Wiele instytucji finansowych wdraża usługi chmurowe, co wymaga od nich ciągłego rozbudowywania infrastruktury IT. Wprowadzając coraz to ciekawsze rozwiązania, banki oraz inne podmioty zaliczane do grona fintechów, wykorzystują technologie oparte na sztucznej inteligencji (z ang. Artificial Intelligence, AI), a także na uczeniu maszynowym (z ang. Machine Learning, ML). Rozwój innowacji w sektorze finansowym bazuje także na technologii BigData, dzięki której możliwe jest bardzo szybkie gromadzenie i analizowanie różnego rodzaju danych.

Aby zapewnić użytkownikom wysoki stopień bezpieczeństwa, fintechy wprowadzają innowacyjne rozwiązania również jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo. Jest to niezbędne z uwagi na pojawianie się kolejnych zagrożeń, które często także bazują na sztucznej inteligencji.

Technologie w sektorze fintech

Jakie konkretnie rozwiązania można zaliczyć do fintechów? Przede wszystkim jest to szeroko pojęta bankowość internetowa, w przypadku której można oddzielnie wyróżnić bankowość mobilną. Dzięki rozwojowi technologii obecnie klienci banków są w stanie za pośrednictwem komputera czy smartfonu wykonać przelew na wskazane konto bankowe, co jest pomocne m.in. przy zapłacie rachunków, a także dokonywać płatności online, dzięki którym są w stanie o wiele szybciej robić w Internecie zakupy. Dostęp do bankowości internetowej, a także aplikacji mobilnej na ten moment zapewnia już większość banków. Każdy z nich chcąc prześcignąć konkurencję, co rusz daje swoim klientom dostęp do ciekawszych rozwiązań, dzięki czemu rynek ten rozwija się naprawdę szybko.

Jeśli chodzi o fintechy, płatności są jednym z najlepiej rozwiniętych obszarów. Od czasu wykorzystania w nim innowacyjnych technologii po raz pierwszy, powstało już wiele popularnych platform płatniczych i metod, dzięki którym, żeby zapłacić za coś w sklepie nie trzeba mieć przy sobie nie tylko gotówki, ale nawet fizycznej karty płatniczej. Obecnie płatności można dokonywać bezpośrednio z poziomu smartfonu czy też smartwatcha. Jest to możliwe chociażby dzięki Android Pay oraz Apple Pay.

Fintechy to nie tylko rozwiązania oferowane przez banki

Odchodząc od rozwiązań oferowanych przez banki, warto zwrócić uwagę na to, że przez Internet można już korzystać także z usług firm pożyczkowych, porównywarek oraz kantorów. Dzięki zastosowaniu fintechów, oferowane przez nich usługi z punktu widzenia wielu klientów są o wiele bardziej atrakcyjne.

Instytucje pozabankowe dają już swoim klientom możliwość zaciągania pożyczek bez wychodzenia z domu. Można zrobić to w pełni online. Niektóre z nich dają też dostęp do specjalnych paneli, z poziomu których można sprawdzać harmonogram spłat czy też nowe oferty.

Porównywarki pozwalają z kolei w szybki sposób, dosłownie przy kilku kliknięciach, wybrać najlepszą ofertę kredytu, pożyczki czy też ubezpieczenia. Do fintechów można zaliczyć też platformy, które ułatwiają porównywanie cen innych produktów, nie tylko tych finansowych.

Same w sobie są nimi także kantory internetowe. Umożliwiają one wymianę waluty za pośrednictwem transferów, a także umożliwiają trzymanie ich w wirtualnych portfelach. Ich przewagą jest to, że dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii, są w stanie oferować wymianę walut na bardziej atrakcyjnych warunkach.

Mówiąc o fintechach nie sposób nie wspomnieć też o blokchain. To technologia poznana szerzej dzięki kryptowalutom. Wiele firm wykorzystuje ją oferując różnego rodzaju produkty oraz usługi, a w tym prowadzenie rejestrów akcjonariuszy.

Wracając do tematu pożyczek warto zwrócić uwagę na fintechy, którymi są portale oferujące pożyczki społecznościowe, inaczej nazywane pożyczkami społecznymi albo peer-to-peer. Dają one możliwość zdobycia środków od innej osoby fizycznej, która jest gotowa udzielić zobowiązania w zamian za określony procent. Dzięki nowoczesnym serwisom możliwe jest szybkie znalezienie drugiej strony transakcji, a także załatwienie wszelkich formalności w pełni zdalnie.

Sektor fintech w Polsce - najważniejsze firmy i technologie

Chociaż dla wielu osób może być to zaskakujące, sektor fintech w Polsce jest jednym z najlepiej rozwiniętych na świecie. To właśnie z tego względu pojęcie to jest tak dobrze znane. W przypadku innowacyjnych rozwiązań w branży finansowej jesteśmy prawdziwymi pionierami. Polskie firmy szybko je wprowadzają i ulepszają, co w ostatnich latach silnie wpłynęło na rozwój chociażby bankowości mobilnej.

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, niewątpliwie, należącym do fintechów, jest BLIK. Został on stworzony przez Polski Standard Płatności. Usługa ta początkowo pozwalała dokonywać szybkich płatności internetowych. W dużej mierze rewolucjonizowało to rynek e-commerce, bowiem znacznie skracało czas oczekiwania na środki. Obecnie BLIK obejmuje jeszcze więcej usług, a w tym przelewy na telefon. Daje to możliwość dokonywania szybkich przelewów bez podawania numeru konta bankowego. Wystarczy, że to jest powiązane z numerem telefonu.

Oczywiście BLIK, a także znane w Polsce usługi dokonywania płatności online takie jak BlueMedia, Przelewy24 czy też Polskie ePłatności to rozwiązania, które pojawiły się na rynku dzięki rozwojowi bankowości mobilnej. Podobnie jak opcja wzięcia pożyczki poprzez mobilną autoryzację. Jednym z pierwszych fintechów tego typu była pożyczka na selfie od Alior Bank.

Do najbardziej znanych polskich fintechów należy też Cinkciarz. To kantor internetowy, za pośrednictwem którego można nie tylko wymieniać waluty, ale również handlować na rynku forex. Cinkciarz oferuje także płatności online, wielowalutowe karty płatnicze, a nawet wielowalutowe pożyczki. Za granicą kantor jest znany pod nazwą Conotoxia.

W Polsce wśród fintechów znajdują się także platformy, które udzielają pożyczek bezpośrednio lub działają jako agregatory. To np. Vivus, Wonga oraz Bancovo.

Są to też platformy pożyczek społecznościowych, a także powiązane z nimi platformy crowdfundingowe. To np. Finansowo.pl i Fellow Finance Polska.

Do znanych polskich fintechów należą także:

  • Skycash,
  • Walutomat,
  • Lendi
  • Kredytmarket
  • Loando
  • Smeo
  • Faktorama
  • mElements
  • BillBird
  • PZU GO
  • Warta mobile

Czym jest Insurtech?

Tak jak już wspomnieliśmy, fintechy mogą być wprowadzane nie tylko przez banki, ale również inne instytucje działające w szeroko pojętym sektorze finansów. Wśród tych, które coraz częściej dają dostęp do innowacyjnych rozwiązań są firmy ubezpieczeniowe. Oferowane przez nich nowoczesne technologie nazywa się insurtechami. Pojęcie to pochodzi od angielskiego określenia insurance technology i jest zarezerwowane dla wszelkich rozwiązań tego typu dotyczących sektora ubezpieczeniowego.

Chociaż pojęcie to nie jest tak dobrze znane w Polsce jak fintech, na naszym rodzimym rynku działa coraz więcej innowacyjnych rozwiązań oferowanych przez ubezpieczycieli. Firmy ubezpieczeniowe oferują klientom załatwienie wielu spraw z poziomu komputera, a nawet smartfonu. Rynek ten rozwija się znacznie wolniej niż rynek bankowości mobilnej, natomiast jak najbardziej idzie do przodu.

Początkowo firmy ubezpieczeniowe oferowały jedynie zdalne wykupienie polisy. Obecnie za pośrednictwem platform i aplikacji można również zgłaszać szkody i śledzić na bieżąco proces likwidacyjny.

Do insurtechów, które pojawiły się na polskim rynku należą m.in. wspomniane już Warta mobile oraz PZU GO. Oprócz nich działają także:

  • PLAY Ubezpieczenia
  • HiPRO
  • Kundi
  • Screenity
  • App2U
  • Bacca

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!