Śmierć bliskiej osoby jest trudnym przeżyciem. Na barki innych osób spotyka wiele obowiązków, w tym m.in. te związane z finansami i prowadzonym rachunkiem bankowym. W tym artykule skupimy się na tym, co się dzieje z kontem bankowym po śmierci właściciela oraz w jaki sposób je odzyskać.

Co z kontem bankowym po śmierci?

Zgodnie z obowiązującym prawem w chwili śmierci właściciela rachunku bankowego umowa świadczenia usług wygasa. Oczywiście bank nie może zamknąć konta ze znajdującymi się na nich środkami. Uniemożliwia jednak dalsze korzystanie z niego na dotychczasowych zasadach. Co z kontem w banku po śmierci? Obowiązkiem instytucji finansowej jest zabezpieczenie pieniędzy znajdujących się na rachunku przed ich wypłatą przez nieupoważnione osoby. Cała procedura uruchamiana jest w momencie, gdy do banku dotrze informacja o śmierci właściciela rachunku. Oczywiście w momencie uzyskania informacji o zgodnie, bank zaprzestaje pobierania wszelkich opłat związanych z prowadzeniem rachunku.

Wówczas następuje blokada środków na koncie. Można nimi dysponować dopiero na podstawie wyroku sądu w zakresie spadku. Należy też pamiętać o tym, że istnieje coś takiego jak dziedziczenie kredytu. W praktyce oznacza to, że spadkobiercy mogą otrzymać nie tylko pieniądze, ale również pozostawione przez osobę zmarłą zobowiązania. W chwili śmierci właściciela rachunku ważność traci również upoważnienie do konta bankowego, którego udzielono innym osobom.

Blokada rachunku ma miejsce wtedy, gdy konto należało do jednej osoby. Nieco inaczej wygląda to w przypadku wspólnego konta bankowego. Wówczas pozostający przy życiu współmałżonek ma dostęp do środków zgromadzonych na koncie, ponieważ te stanowiły wspólną własność.

Kiedy konto jest zamykane? Jeżeli do banku zgłoszą się spadkobiercy i pobiorą wszystkie środki zgromadzone na rachunku, to dopiero wtedy ten może zostać zamknięty. Jeżeli spadkobiercy się nie zgłoszą, to konto zamykane jest dopiero po 10. latach.

Skąd bank wie o śmierci właściciela konta?

Oczywiście instytucja finansowa nie dowie się automatycznie o tym, że jeden z jej klientów zmarł. Warto zastanowić się nad tym, kto informuje bank o śmierci właściciela konta. Jest kilka sposobów, za pomocą których bank dowiaduje się o zgonie klienta. Najczęściej dzieje się tak na skutek:

  • informacji przekazanych przez krewnych osoby zmarłej;
  • informacji przekazanych przez spadkobierców osoby zmarłej;
  • sprawdzenia przez bank, czy właściciel konta żyje.

Sprawdzenie odbywa się w rejestrze PESEL. Zgodnie z zapisami art. 59a Ustawy Prawo bankowe każdy bank ma obowiązek sprawdzenia tego po pięciu latach od dokonania ostatniej operacji na danym koncie.

Jednocześnie należy pamiętać o tym, że ZUS nie informuje banku o śmierci posiadacza rachunku. Oznacza to, że brak informacji ze strony krewnych lub spadkobierców skutkuje tym, że rachunek dalej jest prowadzony. W związku z tym powinno zależeć nam na tym, aby poinformować o śmierci bliskiej nam osoby, która posiadała rachunek w konkretnym banku. Dzięki temu zabezpiecza się środki zgromadzone na jej koncie oraz redukuje ryzyko ich kradzieży. Jeżeli jednak zmarły nie ma nikogo bliskiego, to może minąć nawet 5 lat od jego śmierci, zanim bank się o tym zorientuje.

Wiesz już, kto powiadamia bank o śmierci właściciela konta. Czy istnieje taki obowiązek? Okazuje się, że bliscy osoby zmarłej nie mają prawnego obowiązku informowania o tej sytuacji banku. Nie jest to regulowane zarówno przez przepisy krajowe, jak i regulaminy instytucji finansowych. Z drugiej strony bliscy zmarłego mają określony powód, aby taką informację przekazać przedstawicielowi banku. Jest to związane z tym, że w przeciwnym razie niemożliwe będzie ubieganie się o wypłatę pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym.

Zgłoszenie śmierci posiadacza rachunku bankowego wymaga dostarczenia do banku aktu zgonu. Dodatkowo można wypełnić formularz, którego wzór udostępniany jest na stronach internetowych banku lub w formie papierowej dostępny w placówkach stacjonarnych. Akt zgonu może dostarczyć również osoba, które nią była spokrewniona ze zmarłym.

Bank może na własną rękę szukać spadkobierców osoby zmarłej, jeżeli na posiada zaciągnięte kredyty. Jest to związane z tym, że zgodnie z polskim prawem długi podlegają dziedziczeniu.

Co z pieniędzmi w banku po śmierci właściciela?

Poszukajmy odpowiedzi na to, co się dzieje z pieniędzmi w banku po śmierci właściciela rachunku. Wiele zależy od tego, w jakiej sytuacji znajdował się zmarły. Jeżeli prowadzone było postępowanie upadłościowe lub istniało zajęcia konta przez Urząd Skarbowy, to niemożliwe będzie wypłacenie środków.

Jeżeli spadkobiercy nie zgłoszą się po środki zgromadzone na rachunku w ciągu 10. lat od dokonania ostatniej operacji na koncie, to bank może zdecydować o jego zamknięciu. Jeżeli pozostają na nim pieniądze, to te przekazywane są na rzecz gminy, w której mieszkał właściciel rachunku lub na rzecz Skarbu Państwa.

Jak odzyskać pieniądze z banku po zmarłym?

Zastanawiasz się, jak odzyskać pieniądze z banku po zmarłej osobie? Jednym ze sposobów jest ustanowienie tzw. dyspozycji na wypadek śmierci. Dokument taki podpisuje się jeszcze za życia właściciela rachunku. Wskazuje się w nim osoby, którym mają zostać wypłacone określone środki z konta bankowego po śmierci jego właściciela. Tego typu dyspozycja może dotyczyć: rachunków oszczędnościowych, rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz rachunków terminowej lokaty oszczędnościowej. Jednocześnie maksymalna kwota wypłaty nie może być wyższa niż dwudziestokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Sumują się tu wypłaty dla wszystkich beneficjentów dyspozycji.

Jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań, to bliskie osoby mogą wypłacić część środków z rachunku osoby zmarłej. Jest to możliwe, gdy pieniądze te są zwrotem wydatków poniesionych z tytułu organizowania pogrzebu. Należy jednak przedstawić w banku faktury wraz z danymi osoby zmarłej oraz danymi osoby organizującej pochówek. Od poniesionych kosztów odejmuje się jeszcze zasiłek pogrzebowy, a następnie pozostałą część wypłaca organizatorowi pogrzebu. Środki te nie wchodzą w skład masy spadkowej.

Jak odzyskać pieniądze z banku po zmarłej marce lub innym członku rodziny? Trzecią z możliwości jest posiadanie tytułu wykonawczego do odebrania spadku. Odzyskiwanie pieniędzy w ramach dziedziczenia wymaga przedłożenia w banku:

  • dowodu tożsamości do wglądu pracownika banku;
  • wypełnionego wniosku o wypłatę środków na druku bankowym;
  • prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia.

Jednocześnie nielegalne jest wypłacanie środków z konta bankowego zmarłej osoby, przed poinformowaniem banku o zgonie. Zgodnie z klasyfikacją prawną jest to uznawane za nieuprawniony zabór cudzego mienia. Dotyczy to m.in. płatności kartą czy też wypłaty środków w bankomacie. Instytucja finansowa powinna poinformować o tym policję. Wszystkie operacje bankowe są dokładnie księgowane i rejestrowane wraz z datą i godziną. To sprawia, że nieuprawnione posługiwanie się kontem osoby zmarłej można udowodnić po czasie.

Interesuje Cię tematyka finansów? Sprawdź nasz artykułu o tym, kiedy i komu należy się wypłata emerytura po śmierci. Dzięki temu nic Cię nie zaskoczy.